Najaar 2005 no. 54 waanzin; dubbelgangers die eikaars identiteit overnemen. Wilkie Collins Schrijver Wilkie Collins wordt ook wel de uitvinder van de sensatieroman genoemd. William Wilkie Collins werd geboren op 8 januari 1824. Zijn meest bekende romans zijn The Woman in White (1860) and The Moonstone (1867). Waar The Woman in White beschouwd wordt als de eerste sensatieroman, zien velen The Moonstone als de eerste echte detectiveroman. Collins was in zijn werk met name geïnteresseerd in alledaagse mysteries. Mysteries die iedereen zou kunnen overkomen. Ook was hij een van de eerste schrijvers die er een regel van maakte om met verrassende ontknopingen over zijn personages te komen. De tijd waarin Collins schreef heeft waarschijnlijk de grootste invloed gehad op zijn werk. Victoriaans Engeland was een tijd van de grote groei van steden en de industrie. Met als gevolg veel armoede en misdaad. De misdaadverslagen overheerste in de kranten en in de theaters. Het grote leespubliek wilde dit ook terugzien in de romans die zij las. Collins' werk paste uitstekend in dit plaatje en verklaren deels het grote succes van zijn romans. Woman in white Deze roman van Wilkie Collins verscheen in 1860 en was meteen een groot succes maar zorgde ook voor veel ophef. Victoriaans Engeland was namelijk een periode waarin de vrouwen vaak een ondergeschikte rol hadden. Zo ook de vrouwelijke personages in de romans van die tijd. Wilkie Collins creëerde echter onafhankelijke, intelligente en actieve heldinnen zoals Marion Halcombe in The Woman in White. Marion is niet aantrekkelijk in haar uiterlijk, maar wel erg aantrekkelijk in haar doen en laten. Ze probeert actief het mysterie omtrent de verdwijning van Laura op te lossen. Haar tegenpool in het boek is Laura. Zij is de rijke, mooie, passieve en traditionele heldin. Laura gaat trouwen met de slechterik Sir Percival Glyde. Net als de lezer weet ook Marion dat er iets niet goed is aan deze man, maar ze heeft hier geen bewijzen voor en moet dus hulpeloos toekijken hoe Laura met de man trouwt. Het huwelijk brengt Laura uiteindelijk niets dan ellende: haar man sluit haar op in een gekkenhuis, vertelt aan iedereen dat ze dood is en schakelt zelfs tijdelijk een dubbelganger in om voor Laura door te gaan. Marion laat het hier niet bij zitten, ze schakelt de hulp in van een arme tekenaar, die sterke gevoelens heeft voor Laura maar hier gezien zijn maatschappelijke positie niet aan toe mag geven, en samen redden zij Laura. De sensatieroman was geboren. The Moonstone In The Moonstone (1867) werkte Collins de detective- en sensatie-elementen nog verder uit. De rijke vrouw, het lot van een arm dienstmeisje dat verliefd is op een rijke man, een erfenis die ellende met zich meebrengt: de vaste ingrediënten zijn allemaal aanwezig. Ook in deze roman staat een mysterie centraal: dit keer is het de verdwijning van de waardevolle en geheimzinnige moonstone. Collins introduceert in dit boek ook iets nieuws: een detective zoals wij deze vandaag nog steeds herkennen, Sergeant Cuff. Hij is het type detective dat we veel terugzien in moderne detectiveromans: excentriek, mysterieus en vasthoudend. In het laatste hoofdstuk worden alle verdachten verzameld en Sergeant Cuff vertelt hen de ontknoping van het mysterie. Natuurlijk wordt de minst voor de hand liggende verdachte onthuld als de slechterik. Verder bevat de roman verschillende verdachten die allemaal beschikken over motief en mogelijkheid. Het verhaal wordt verder vanuit verschillende oogpunten, iedere keer met een verrassende onthulling beschreven. Dickens en Collins Wilkie Collins en Charles Dickens ontmoeten elkaar voor het eerst op 12 maart 1851. Dit was het begin van een levenslange vriendschap. Ze gingen regelmatig samen uit eten en op vakantie. Tijdens hun leven schreven hadden Dickens en Collins zowel een persoonlijke- als een werkrelatie. Ze schreven verscheidene brieven naar elkaar en in 1860 trouwde Dickens' dochter Kate met de jongere broer van Wilkie Collins, Charles Collins. Collins en Dickens werkten samen aan The Frozen Deep en aan kerstnummers van Household Words (1857). In 1867 schreven ze No Thoroughfare, waarin het verlies van een identiteit centraal staat. Het verhaal vertoont parallellen met zowel The Moonstone als The Mystery of Edwin Drood. Het lijkt erop dat de vriendschap tussen Dickens en Collins het werk van de eerste heeft beïnvloed. In 1870 begon Dickens namelijk met een sensatie roman, genaamd The Mystery of Edwin Drood. Het boek is nooit afgeschreven door de voortijdige dood van Dickens. We zullen daarom nooit weten hoe het boek afloopt. Wel is duidelijk dat het verhaald grote overeenkomsten vertoont met de sensatieromans zoals Collins die schreef. The Mystery of Edwin Drood Detectives waren geen noviteit voor Dickens. In Bleak House (1852) introduceerde hij inspecteur Bucket. Great Expectations (1860-1) kan ook al als een eerste poging gezien worden tot het schrijven van een sensatieroman. Maar nergens zijn de paralellen zo groot als in The Mystery of Edwin The Dutch Dickensian Volume XXV 1 3

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 14