CHARLES EN WILKIE BROEDERS IN KUNST EN VRIENDSCHAP Najaar 2005 no. 54 Drood (1870). Centraal in dit boek staat de verdwijning van de jonge Edwin Drood. Na een feestelijke avond lijkt hij vriendschap te hebben gesloten met een andere jongen, Neville Landless. Op het eerste gezicht lijkt het alsof Neville verantwoordelijk is voor de verdwijning. Maar dan blijkt dat niet hij, maar Edwins oom John Jasper iets met de verdwijning te maken hebben. Hij heeft immers ook een goede reden: hij is verliefd op de mooie Rosa Bud, die echter voorbestemd is om met Edwin te trouwen. In het verhaal is allereerst een detectiverol weggelegd voor John Jasper die, zo lijkt het, er op gebrand is om de moordenaar van zijn neef te vinden. Maar dan verschijnt er een nieuw mysterieus personage die de rol van detective overneemt: een man die luister naar de naam Datchery. Hij is het die de verdenking langzaam maar zeker op Jasper laat vallen. Er komen steeds meer feiten naar boven over wat er gebeurde op de avond van Edwin's verdwijning. De hiervoor genoemde vaste onderdelen van sensatieromans komen zeer zeker terug in Edwin Drood. Zoals het personage van Helena, geen typische supervrouwelijke en passieve heldin in de trant van andere Victoriaanse heldinnen, maar een dappere vrouw, die Dickens omschrijft als "dressed as a boy, and showing the daring of a man". Zij vormt op haar beurt weer een contract met de aantrekkelijke doch traditionele heldin Rosa. Andere typische ingrediënten van de sensatieroman zien we ook terug. Zo is er de verloving van Edwin en Rosa. Deze lijkt een bevrijding die voor geluk is voorbestemd, maar is het uiteindelijk toch niet. Beiden zijn niet gelukkig met het huwelijk waarin zij min of meer gedwongen worden. Verder is de lezer is van het begin tot het einde bij het mysterie betrokken en is er ook nog de opiumverslaving van Jasper. Hij leidt eigenlijk een dubbelleven: overdag de rechtschapen man, in de avond een verslaafde. En wie is toch die mysterieuze figuur Datchery? Er wordt tot op de dag van vandaag hevig gespeculeerd over zijn identiteit: speelt hij een dubbelrol? Is hij eigenlijk Edwin, die toch niet dood is? Of is het misschien een als man verklede vrouw? Al met al is The Mystery of Edwin Drood geheel volgens de stijl en regels van de sensatieroman, zoals Collins die introduceerde, is opgezet. Het lijkt daarom logisch te zeggen dat het werk van Collins een sterke invloed heeft gehad op Dickens. Waarschijnlijk omdat ze jaren zo nauw hebben samengewerkt. Misschien wilde Dickens op deze manier zijn goede vriend Collins bedanken voor hun jarenlange vriendschap of samenwerking. Of wilde Dickens eens experimenteren met een nieuw en steeds populairder wordend genre. Helaas zullen we het nooit zeker weten. Het blijft net zo'n groot mysterie als de verdwijning van Edwin. door Liesbeth van Aalst Toen (William) Wilkie Collins stierf op 23 september 1889, liet hij duidelijke instructies na over de teraardebestelling; een graf in Kensal Green en een simpel kruis van steen. Geen sjaals, veren of rouwbanden tijdens de begrafenis. Ook wat betreft het aantal rouwenden was de laatste tocht van de schrijver sober; zijn huiselijk leven schokte de Victoriaanse ziel. Zijn minnares Caroline Graves, met wie hij ten tijde van zijn dood samenleefde, was bij de begrafenis aanwezig met haar dochter Lizzie. Martha Rudd, de vrouw met wie hij drie kinderen had, bracht witte chrysanten naar zijn huis. Vrouwen uit zijn grote vriendenkring die aan hun reputatie hechtten, konden zich niet permitteren, persoonlijk te verschijnen; zij zonden lege koetsen als teken van respect. De carrière en levensvisie van Collins werden voor een groot deel bepaald door zijn familie achtergrond en lichamelijke onvolkomenheden. Hij werd geboren als oudste zoon van de succesvolle portret- en landschapsschilder William Collins, lid van de Royal Academy. Deze was van nature een gierig man en van opvatting zeer religieus. Een diep ontzag voor zijn rijke en machtige Op de grafsteen vindt men de volledige naam en geboorte- en sterfdatum, gevolgd door de woorden: 'Author of the Woman in White and other works of fiction'. De keuze van deze roman uit een groot oeuvre, zal ook de hedendaagse lezer als een juiste zien; The Woman in White is een briljant melodrama. 1 4 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 15