WASHINGTON IRVING Najaar 2005 no. 54 Maar het hardst kwam waarschijnlijk de kritiek van zijn vriend Dickens aan, die geïrriteerd opmerkte dat: 'it's construction is beyond endurance'. Dit ongenadige oordeel veroorzaakte zelfs een verkoeling van de vriendschap. Het boek werd geschreven in een periode van emotionele crisis; zijn zeer geliefde moeder overleed, Caroline probeerde hem tot een huwelijk over te halen en zijn gezondheidstoestand was dermate alarmerend, dat hij niet meer kon schrijven en moest overgaan tot dicteren. Alleen hoge doses laudanum stelden hem in staat, nog enigszins te functioneren. Lezen wij "the Moonstone" vandaag, dan bewonderen wij de atmosfeer en de realistische karakters en de meesterlijke wijze waarop Collins de afleveringen vloeiend in elkaar doet overlopen; voorwaar, een kunst op zich. Ook na de publicatie van "the Moonstone", bleef zijn literaire reputatie achteruit gaan; waren aan het begin van zijn carrière zijn theaterstukken extreem succesvol, in zijn latere jaren werd niet zelden een productie met boegeroep ontvangen. Met zijn geleidelijk terugtreden als publiek figuur, nam zijn afkeer van de conventies toe; het lot van de gevallen vrouw, de hypocrisie van religie en de wreedheid van vivisectie, namen in zijn werk een steeds nadrukkelijkere positie in. Hoewel de oplagen gestadig slonken, bleef hij een populair schrijver tot aan zijn dood. Centraal in zijn ontwikkeling als schrijver stond zijn relatie met Dickens. In hun benadering van leven en literatuur waren zij sterk op elkaar lijkend. Beiden uitten in hun werk een sterke bewogenheid met de underdog. Hun verhouding met vrouwen was ambivalent; Collins weigerde hardnekkig, zijn geliefde te huwen, ondanks zijn liefde voor haar en toen Dickens hem om raad vroeg over zijn verliefdheid op een jong meisje (Ellen Ternan), ried hij hem dergelijke gevoelens ten sterkste af met het argument, dat de problemen van het ophouden door Paul Ferdinandusse Washington Irving (1783-1859) was een vriend van Dickens. Hij was een Amerikaan, in de VS zeer bekend als schrijver, werkend ook onder pseudonyms (Dietrich Knickerbocker, Jonathan Oldstyle, Geoffrey Crayon). Hij schreef van alles, verliefd te zijn, niet opwogen tegen het beminnen. Zij deelden een passie voor elk aspect van het theater: acteren, schrijven en produceren. Zij zagen zichzelf als verhalenvertellers en sociale hervormers. Collins bezat niet het genie van Dickens en stond in zijn arbeidzaam leven in diens schaduw, te meer daar zijn werk door Dickens als uitgever gekeurd diende te worden. Maar in zijn laatste boeken adopteerde Dickens Collin's techniek van het toewerken naar spanning; het creëren van een mysterieuze plot in Edwin Drood is hiervan een voorbeeld. In de latere jaren waren zij in staat tot een perfecte imitatie van elkaar's stijl en menigmaal, bij ziekte of afwezigheid, werd het slot van een artikel door de ander geschreven. Ondanks de vele punten van overeenkomst tussen de mannen, werd de verkoeling van hun vriendschap veroorzaakt door de meer conventionele Dickens; deze keurde de ongebonden levenswijze van Collins af (gezien in het licht van zijn eigen gedrag, het verlaten van vrouw en tien kinderen en een liaison met een jonge actrice, een tikkeltje hypocriet misschien?) Ook zijn afkeer van Charles, de broer van Collins en echtgenoot van Kate, die hij een nietsnut noemde, niet wetend dat de arme man aan maagkanker leed, dit alles deed de vriendschap geen goed. Dickens was ervan overtuigd, dat zijn dochter ongelukkig was (het gerucht circuleerde, dat Charles impotent zou zijn.) Desalnietemin bleef hun verhouding er één van wederzijds respect en bewondering; Collins bezocht Dickens in Gad's Hill tot in het jaar 1869 en Dickens was getuige van de première van Black and White ('69), een stuk met als thema de slavernij. Ook brieven aan Collins geven tot het laatst uiting aan de vriendschap, die tussen hen bleef bestaan; zij hadden té lang hun prachtige kunst van het verhalen vertellen en hun kameraadschap gedeeld, om het anders te laten zijn. essays, gedichten, reisboeken, biografieën (o.a.: Mahomet and his successors, over leven, geloof en de persoon van Mohammed, en The Life of George Washingtonenz., maar werd het meest bekend als schrijver van korte verhalen 1 6 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 17