HANS CHRISTIAN ANDERSEN 1805 - 1875 Najaar 2005 no. 54 diens vriend John Forster. Dat het zich afkeren van de wereld niets te maken had met zijn vriendschappelijke gevoelens voor Dickens blijkt echter uit de brief die hij na diens plotselinge dood aan Forster stuurde. Daarin schreef hij dat geen enkel overlijden sinds 1866 hem zo had getroffen als de dood van Dickens, 'de goede, vriendelijke, hoogbegaafde....edele Dickens - in alle opzichten een eerlijk man.' Na het overlijden van Thomas Carlyle in 1881 was de algemene verwachting dat hij zou worden bijgezet in de Abdij van Westminster. In zijn laatste wil gaf hij echter de voorkeur aan een graf in Schotland boven het gezelschap van de grote mannen die hij had gekend en waarover hij had geschreven. James, Henry. The Limitations of Dickens. Rpt. in The Dickens Critics. Ed. George Ford. New York, 1966. Stephen, J. F. A Tale of Two Cities. Rpt. in The Dickens Critics. Ed. George Ford. New York, 1966. Literatuur: Dickins, Louis. The Friendship of Dickens and Carlyle. The Dickensian. Vol. LIII, No. 322, London 1957. Glancy, Ruth. A Tale of Two Cities: Dickens's Revolutionary Novel. Boston, 1991. Huxley, Aldous. The Vulgarity of Little Nell. Rpt. in The Dickens Critics. Ed. George Ford. New York,1966. door Guus de Landtsheer Was H.C. Andersen een vriend van Dickens? Naar wat ik over Andersen in de Dickens literatuur had gelezen was ik daar niet meer zo zeker van. Dit verklaart waarom ik de subtitel als een vraag heb geformuleerd. Dat het al niet helemaal boterde tussen de beide schrijvers tijdens het verblijf van Andersen te Gad's Hill in juli 1857 weten we natuurlijk allemaal naar aanleiding van het briefje dat Dickens na het vertrek van Andersen opprikte: Harts Andersen slept in this room for five weeks - which seemed to the family AGES!" Nu er dit jaar aan de tweehonderdste geboortedag van Andersen in heel Denemarken aandacht wordt besteed en het toeval wilde dat ik m'n vakantie in dat land doorbracht was de keuze voor een artikel over de relatie tussen beide heren snel gemaakt. Ik heb dankbaar get gemaakt van een Engelse biografie over Andersen van Jackie Wullschlager die sinds 2001 als Penguin verkrijgbaar is1. Zeker dit jaar is die in iedere betere boekhandel op voorraad. Het eerste dat we moeten beseffen is dat Andersen weliswaar om zijn sprookjes beroemd is geworden, maar dat we niet de fout moeten maken hem daarom als schrijver van kinderboeken te kwalificeren. Door slechte vertalingen van zijn werk is dat buiten Denemarken en Duitsland en met name in Engeland nog steeds een wijdverbreid misverstand. Laten we echter bij het begin beginnen en wel bij zijn jeugd. Bij zijn geboorte zag het er allerminst naar uit dat hij later zo bekend zou worden. Geboren in Odense, de tweede stad van Denemarken gelegen op het eiland Funen als zoon van een 11 Wullschlager, Jackie; Hans Christian Andersen, The Life of a Storyteller, London, 2001 The Dutch Dickensian Volume XXV 2 5

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 26