LADY UNKNOWN: ANGELA BUDETT COUTTS1. Najaar 2005 no. 54 door Ton Vroom Vanaf voorjaar 1839 tot aan het einde van zijn leven heeft er vriendschap bestaan tussen Charles Dickens en Angela Burdett- Coutts. Wie was zij en wat trok hen in elkaar aan? Wie was zii? ABC is geboren in 1814 als Angela Burdett, de jongste dochter uit een gezin van zes kinderen. Haar vader Sir Francis Burdett MP behoorde tot een vermogend bankiers geslacht. Op 23 jarige leeftijd, in 1837, erfde Angela het vermogen van haar puissant rijke grootvader de bankier Thomas Coutts. Een van de voorwaarden verbonden aan de erfenis was het gaan dragen van de naam Coutts. Angela accepteerde alle voorwaarden van het testament en ging vanaf dat moment als Angela Burdett Coutts verder door het leven. Die erfenis, gevoegd bij de niet onaanzienlijke nalatenschap van haar vader, maakte haar de op een na rijkste vrouw van Groot Brittanië, alleen Queen Victoria beschikte over een groter vermogen. Het bankiershuis Coutts beheerde het koninklijke vermogen, tot tevredenheid van het Engelse koningshuis. Wellicht vandaar dat Angela op 20 juni 1837 een van de bruidsmeisjes was bij het huwelijk van Victoria en Albert: "T would have made you crazy to see Estarhazy All joo'ls from his jasey to his di'mond boots. With Alderman Harmer, and that swate charmer, The female heiress, Miss Anja-ly Coutts." Aldus in "Mr. Barney Maguire's account of the Coronation" uit de Ingoldsby Legends First Series van R.H.Barham. Vier zaken kunnen uit de laatste anderhalve regel afgeleid worden. Ten eerste dat Angela voorkomt in het gedicht over het huwelijk. Ten tweede, de uitspaak van haar laatste naam: Coutts, die rijmt op "boots". In de derde plaats dat ze toen al gezien werd als de erfgename. En tot slot, ze wordt beschreven als "swate charmer", een niet onaardige beschrijving van een 21 jarige. Op de foto's en schilderijen die van haar gemaakt zijn ziet ze er uit als een a-typisch ten opzichte van het toenmalige ideaal: verhuld maar wel gevuld. Als we haar vergelijken met beschrijvingen, portretten of foto's van Catherine Hogarth, de vrouw van CD, dan ligt de conclusie voor de hand dat alleen omwille van haar complexie CD niet voor haar gevallen zou zijn. Een opmerkelijke vrouw die de drie meest bekende en beroemde personages van de veertiger jaren tot haar persoonlijke vrienden rekende: Queen Victoria, Lord Wellington 8c Charles Dickens Tiidgenoten. Na het aanvaarden van de erfenis die haar ten deel was gevallen koos ABC ervoor om zelfstandig te gaan wonen. Zij betrok het pand Piccadilly House dat met al zijn kunstschatten, boeken etc. het hare was geworden. Toen ze nog bij haar vader woonde had ze daar met veel opmerkelijke tijdgenoten kennis gemaakt zoals prins Louis Napoleon, William Gladstone, Benjamin Disraeli, met hen sloot zij levenslang vriendschap. Niet alleen via haar vader maar vooral vanuit zich zelf zocht zij het gezelschap van beroemde en belangrijke tijdgenoten. De meest beroemde onder hen, eind dertiger begin veertiger jaren van de 19de eeuw was voorzeker de Duke of Wellington. Zij woonden vlak bij elkaar in hartje Londen en bij perioden zagen ze elkaar meerdere malen per dag. Zij koesterde een grote genegenheid voor de Duke, zelfs in die mate dat ze hem, de meer dan veertig jaar oudere, edoch zeer krasse baas, een huwelijks aanzoek heeft gedaan. Of ze meer dan een platonische relatie hebben gehad valt niet meer vast te stellen. Tijdgenoten dachten van niet, die hadden eerder het vermoeden van een geheim huwelijk. In ieder geval zocht zij steun en raad voor haar bank en andere zaken bij hem. Ook andere tijdgenoten, wetenschappers, natuurkundigen of maatschappelijk betrokkenen konden op haar actieve steun en aandacht rekenen zoals: Wheatstone, Faraday, Livingstone en Florence Nigthingale. Ook voelde ze zich intensief betrokken bij het reilen en zeilen van de bank waar ze een immens aandeel in had geërfd en dus ook bij de Board of Trustees, waarvan mr. Marjoribanks er een van was. Op een avond in voorjaar 1839 gaf hij een diner en zoals gebruikelijk nodigde hij een keur van gasten uit waaronder de schrijver-journalist in opkomst: Charles Dickens. Deze titel is een paraphrase op de titel van de biografie; lady Unknown, the life of Angela Burdett Coutts, door Edna Healey. 2 8 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 29