Najaar 2005 no. 54 Wat bond hen? Op het eerste gezicht is er niet zoveel dat de jonge reporter en de puissant rijke erfdochter bindt. Zij interesseert zich voor Dickens zoals zij zich voor veel van haar veelbelovende tijdgenoten interesseert. Immers zij zoekt bij deze en gene steun voor haar plannen, die zich langzaam vormen, om de hulpbehoevenden in de harde Engelse samenleving te steunen. Zij ziet wel wat in de jonge, flamboyante schrijver, die met zijn artikelen en boeken, zoals Oliver Twist, blijk heeft gegeven een open oog te hebben voor de misstanden in de Engelse samenleving. Aanvankelijk houdt Dickens een beetje de boot af. Hij slaat een aantal uitnodigingen af, hij voelt zich niet helemaal op z'n gemak tussen de vele adellijke gasten van miss Angela. Kennelijk speelde eind dertiger, begin veertiger jaren z'n afkomst nog een rol. Hij was, zoals Bernard Shaw 2 over Dickens schreef, shabby genteel» en miss Angela duidelijkupper class». In 1841 werd het Dickens duidelijk dat miss Angela de moeite waard was om te frequenteren en vanaf die tijd dateert een intensieve vriendschap en samenwerking. Het onderwerp waarin ze elkaar het eerst vonden was de Ragged School". Miss Angela financierde er enkele maar het was geen succes. Dickens zag er niet zo heel veel in. De onderwijzenden vond hij slecht opgeleid en de kinderen die heel primair onderricht kregen; lezen en schrijven en elementaire kennis van de samenleving en de bijbel, waren na een lange arbeidsdag vaak te moe om nog iets op te kunnen nemen. De wederzijdse vriendschap blijkt ook uit het feit dat Dickens Martin Chuzzlewit aan Miss Burdett- Coutts opdraagt bij de eerste boek uitgave in 1843. Een anecdote rond dat boek betreft de vriendin, gezelschapsdame van miss Angela: miss Hannah Meredith. De laatste was nogal eens bedlegerig en het verhaal ging onder tijdgenoten dat een van de verpleegsters van miss Hannah model heeft gestaan voor miss Gamp. Miss Angela had de overtuiging dat haar fortuin een godgezonden gave was die ze diende te gebruiken om de hulpbehoevenden te verheffen. Haar inzet voor de arme drommels, die er in het London van de veertiger vijftiger jaren in overvloed waren niet voor niets kwam Marx naar London om daar das Kapital te schrijven), geschiedde vanuit haar religieuze overtuiging waarin ze zichzelf als een goddelijk instrument zag. Dickens dacht daar zeer anders over, naar zijn mening had ieder een persoonlijke opdracht om misstanden aan de kaak te stellen en te bestrijden vanuit een persoonlijke verantwoordelijkheid. Beiden, miss Angela en Dickens, zagen de wantoestanden als ongewenste uitwassen van de toenmalige samenleving of als gevolg van persoonlijk falen van regeringsleiders of industriëlen. Dus volstrekt niet zoals Marx het zag: wantoestanden kwamen voort uit het fundamentele gegeven dat de samenleving op verkeerde uitgangspunten georganiseerd was. Daar de verschillende uitgangspunten van miss Angela en Dickens een gezamenlijke persoonlijke inzet niet in de weg stond, konden ze elkaar met hun wederzijdse betrokkenheid op de wantoestanden van hun tijd, goed aanvullen in de realisatie van menslievende projecten.Een mooi voorbeeld van z'n project is de mobiele droogkast voor kleding. Die kast werd voor en in samenwerking tussen Florence Nightingale, miss Angela en Dickens ontwikkeld voor het drogen van de soldatenkleding tijdens de Krimoorlog. De Correspondentie. Hoe nu weten wij dit alles? Daar is een heel eenvoudig antwoord op: ze schreven elkaar haast dagelijks, zeker in de periode dat ze intensief samenwerkten in de uitvoering van het Urania project. Van die correspondentie3 is de helft bewaard gebleven: miss Angela heeft waarschijnlijk bijna alle brieven die zij van Dickens ontving gearchiveerd bewaard. Dickens heeft op een nu voor ons, zeer kwade) dag, 3 september 1860 al zijn ontvangen brieven en afschriften van zijn eigen correspondentie verbrand. Van de meer dan 14.000 behouden brieven zijn er meer dan 300 gericht aan miss Angela, door Dickens aangeschreven als "I am always, my dear miss Coutts, yours faithfull and obliged, Charles Dickens". Dickens schreef naar miss Angela voor zover bekend gebruikte hij die aanspreking niet in z'n brieven) over bijna alles en nog wat. Hij schreef over z'n kinderen. In begin veertiger jaren heeft miss Angela een intense sympathie opgevat voor Charley, Dickens oudste zoon. Ze benoemt zich zelf tot peettante van Charley. Naast het sturen van immense twelfth nigth cakes, zoals toen de familie Dickens in Genua logeerde, heeft ze Charley ingeschreven in Eton. Gelet op haar maatschappelijke status kon zij zich dat permitteren. Hierbij speelde bij Dickens zijn visie op z'n kinderen en met name op Charley een belangrijke rol. Dickens was van mening dat z'n kinderen speciaal en bijzonder waren, begiftigd met buitengewone gaven. Nu geldt dat wellicht voor alle ouders die met hun eersteling in hun armen staan dat ze zulks aan hun kind toedichten. Maar naarmate ze ouder worden telt nu eenmaal niet meer alleen de liefdevolle blik van de ouder 2 Shaw on Dickens, edited with an introduction, by Dan H. Laurence and Martin Quinn 3 Lettrs from Charles Dickens to Angela Burdett-Coutts 1841 - 186S, Edgar Johnson 1953. The Dutch Dickensian Volume XXV 2 9

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 30