Najaar 2005 no. 54 maar steeds meer de neutrale kijk van een vaak harde samenleving. Dickens was hierop geen uitzondering. Z'n niet altijd verholen teleurstelling, over de weinig succesvolle school carrières van z'n zoons, klinkt door in z'n correspondentie met miss Angela. Zoals gezegd er zijn een dikke 14.000 brieven van Dickens bewaard gebleven. Veel ervan zijn kort met een tamelijk triviale inhoud. De brieven die door miss Angela behouden zijn gebleven zijn daarom zo belangrijk omdat die ons uitgebreid inzicht verschaffen over hoe Dickens dacht en deed over het belangrijkste samenwerkingsproject tussen hem en miss Angela: Urania Cottage. Het project: Urania Cottage. In de brief van Dickens aan miss Angela, 26 mei 1846, maakt hij voor het eerst melding van het project dat zou uitmonden in Urania Cottage te Shepherds Bush. Urania4 staat voor de serene tegenhanger van de vrouwelijke Venus. In Urania Cottage zouden gevallen vrouwen worden opgevangen, middels een interne opleiding vertrouwd worden gemaakt met de bezigheden van de huisvrouw en daardoor geschikt gemaakt voor emigratie naar de koloniën waar ze een nieuw leven konden opbouwen. Een ambitieus plan waar miss Angela al het geld voor fourneerde en waarvan de algemene leiding feitelijk in handen van Dickens was. In 1847 ging het open. 13 vrouwen konden er een onderkomen in vinden, begeleid door een staf van twee toezichthoudsters. Uit de briefwisseling blijkt overduidelijk de overtuigingskracht van Dickens die met kracht van argumenten miss Angela wist af te houden van een al te bigotte opstelling naar de inwonende vrouwen. Dickens wist haar af te houden van min of meer gedwongen religieus getinte dag programma's en een al te bevoogdende opstelling van de staf naar de vrouwen. Dat blijkt ondermeer doordat Dickens mordicus tegen het doorvragen op de levenswandel van de inwonende vrouwen was, een punt dat door de staf graag gedaan werd. Dickens was de mening toegedaan dat het verblijf in Urania Cottage volstrekt niet opgevat mocht worden als straf en dat dus het huis, de kamers, de kleding een zo vrolijk mogelijke uitstraling diende te hebben. Als er gelezen werd dan niet alleen over-vrome lectuur maar ook gewone boeken, als er gezongen werd niet alleen religieuze gezangen maar ook gewone gezellige liedjes. Er werd op normale tijden naar bed gegaan, en naar aanleiding van een vraag van een dame of het waar was dat er een piano aanwezig was, schreef Dickens aan miss Angela dat hij tot zijn spijt niet gezegd had dat er op iedere kamer eentje stond met bovendien een gitaar in het washuis. Dickens bezocht gevangenissen om te bezien of er geschikte kandidaten voor Urania Cottage waren. Hij selecteerde die dan en na overleg met miss Angela werden die dan opgenomen. De wereld waar die vrouwen deel van uit hadden gemaakt kende hij op z'n duimpje door z'n nachtelijke wandelingen door de achterbuurten van London. Samen met miss Angela was hij het Londense equivalent wat in Nederland de "middernacht zending" werd genoemd. Het ligt voor de hand dat ook miss Angela wist om wat voor vrouwen het ging, zij had immers via haar huis bij Piccadilly Square, 's-avonds een goed uitzicht op de parade van prostituees. Na een geslaagd verblijf in Urania Cottage maakte in veel gevallen miss Angela het mogelijk dat de persoon in kwestie op haar kosten kon emigreren naar Zuid Afrika of Australië om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Het leven in Urania Cottage was ordelijk georganiseerd. De vrouwen konden door inzet, schoonmaken, leren, sociaal gedrag, etc. etc. punten verdienen die wat zakgeld opleverden. De meesten verbleven er rond de acht maanden. Waarna vaak sprake was van emigratie. Miss Angela subsidieerde ook de bisschopzetel in Kaapstad en Sidney, zodanig dat die haar ex- bewoonsters verder konden helpen. Soms ging het helemaal mis met een van de bewoonsters, die werd dan de toegang tot Urania Cottage ontzegd. Uit de briefwisseling over zulke gebeurtenissen komt Dickens naar voren als een echte inrichtingswerker. Al bij al kun je, gezien de resultaten, in veel gevallen een geslaagde maatschappelijke integratie, Urania Cottage een succes noemen. Het liep goed tot de scheiding van tafel en bed in 1857 van het echtpaar Dickens. De Scheiding. Miss Angela was de sterke overtuiging toegedaan dat de scheiding tussen Charles en Catherine ongedaan gemaakt zou moeten worden. Zij stond dan ook eerder aan de kant van Catherine dan van Dickens.Ook zette miss Angela zich actief in om te bemiddelen maar voor Dickens was Catherine een gedane zaak. De scheiding en de activiteiten die Dickens ontplooide als publieke voorlezer bracht een verwijdering tussen hen teweeg die er in resulteerde dat Dickens zich niet meer met de algemene gang van zaken van Urania Cottage bemoeide. Urania Cottage liep achteruit en in 1862 werd het gesloten. Na de scheiding werden de contacten 4 Oxford Reader's Companion to Dickens, edited by Paul Schlicke, 1999. 3 0 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 31