Najaar 2005 no. 54 spaarzaam, ze zagen elkaar bijna niet meer en ook de correspondentie wordt beduidend minder. Zij blijft voor hem "dearest friend", maar het is niet duidelijk of ze elkaar na 1860 nog gezien en met elkaar gesproken hebben. In de schaarse brieven tussen 1857 en 1866 wordt door Dickens geen gewaag gemaakt van z'n vriendschap voor Ellen Teman. Ook niet als hij haar bedankt voor de bemoedigende woorden die miss Angela Dickens schrijft na het treinongeluk van 1865 waar beiden, Dickens en Ellen Teman bij betrokken waren. Als miss Angela geweten heeft van de verhouding tussen Dickens en Ellen Teman dan had ze die zeker in niet mis te verstane bewoordingen afgekeurd. Zoals ze ook niet naar de opera La Traviata van Verdi wilde gaan dan wel haar loge aan anderen ter beschikking wilde stellen. Haar verdere leven. In 1871 maakt Queen Victoria miss Angela Barones. De eerste vrouw in het Britse koninkrijk die zulk een eer omwille van eigen verdiensten ten deel valt. In 1878 lijdt zij een groot verlies met het overlijden van haar levenslange, eenmalige gouvernante later gezelschapsdame, vriendin Hannah Brown-Meredith. Veelvuldig refereert Dickens in z'n brieven aan miss Angela aan miss Brown die hij er stiekem van verdacht de zwaar op de hand zijnde genius van miss Angela te zijn. Ook ontvallen haar in die tijd anderen die zij als steun en toeverlaat zag. Wellicht daardoor dat zij in 1881 tot stomme verbazing van jan alleman en ook die van Queen Victoria in het huwelijksbootje stapt met de 30 jarige Ashmead Bartlett. Haar populariteit bij de Londonse bevolking leed er niet onder. Op 30 december 1906 overlijdt ze. Haar begrafenis in Westminster Abbey vond met grote pracht en praal plaats in aanwezigheid van de koninklijke familie,de Prime Minister, de Lord Mayor of London etc. maar ook met een grote vertegenwoordiging van handwerkslieden, bloemen meisjes en andere "gewone" mensen. Immers, zij was en bleef "the queen of the poor". Vandaar mogelijk ook dat ze na de scheiding van Dickens ze afstand van hem nam: hij had haar hoge idealen onrecht gedaan. Naschrift 2 In "Letters of Charles Dickens to Angela Burdett- Coutts" gaat Edgar Johson ervan uit dat ze elkaar al in 1835 ontmoet zouden hebben. Ook dat miss Angela al bij de doopplechtigheid van Charley in januari 1837 aanwezig zou zijn geweest. Dat lijkt niet erg waarschijnlijk. Brieven zijn er niet uit de jaren '35 tot '41. Edna Healey veronderstelt dat miss Angela het peetmoederschap over Charley ook op zich nam als een middel om wat voor Dickens te doen omdat hij zich onbaatzuchtig inzette voor haar vele liefdadige werken. De eerste brieven dateren uit '41 en die duiden eerder op een nieuwe relatie die zich alle kanten uit kan ontwikkelen dan op een reeds jaren bestaande vriendschap. Naschrift 1 Als je de brieven van Dickens aan haar leest, je jezelf realiseert met wie miss Angela zich allemaal omgaf: de beroemde fine fleur van de Londonse Society dan bekruipt je het gevoel dat ze wel eens verliefd geweest kan zijn op Dickens. Zeker in de jaren van innige samenwerking. Dat haar religieuze overtuiging en haar sociale status verbood om daar ook maar een centimeter aan toe te geven is duidelijk. Behalve z'n afkomst had Dickens alles mee: jong, flamboyant en geniaal. The Dutch Dickensian Volume XXV 3 1

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 32