DICKENSIANS OP ZOEK NAAR DE VERDWENEN ZWOLSE BRANCH Najaar 2005 no. 54 door Guus de Landtsheer Op zaterdag 18 juni was het dan zover. Eindelijk zou de sluier verwijderd worden die lag over een geheim waar in Haarlem al decennia lang onderzoek naar wordt verricht, namelijk het raadsel van de geheimzinnige verdwenen Zwolse Branch van de Dickens Fellowship. Er zouden zich in het oosten van ons land in een ver verleden Dickensians hebben opgehouden, die waren losgerukt van de Haarlemse moederbranch. Dat dit slecht moest aflopen was natuurlijk op voorhand al vast te stellen, maar onervaren en nog vol pioniersgeest zoals het volk daar in het wilde oosten leeft, kunnen we achteraf een zekere bewondering voor deze vermetele lieden niet onderdrukken. Zoals het met tot overpeinzingen over de geschiedenis van deze stad. Zo aanschouwden wij de gevels van diverse oude de meeste avonturen afloopt ging het helaas ook monumenten, terwijl onze voorzitter voorlas hoe in dit geval; na enkele jaren werd er niets meer dit allemaal zo gekomen was en stonden we even van deze dwaze onderneming vernomen. Wij in stil bij het borstbeeld van de dichter Potgieter Haarlem gingen er daarom van uit dat de ,(1808-1875). Even dreigde het mis te gaan toen waaghalzen eenvoudig uit de geschiedenis zijn de vrouw van de redacteur een winkel ontdekte verdwenen. Kennen we niet allemaal het verhaal waar men zich erop beriep echte Zwolse balletjes van onze dappere voorouders: de Batavieren? te verkopen. Nadat zij met een papieren puntzak Kundige strijders en nuttige bondgenoten van de gevuld met deze balletjes naar buiten kwam, was Romeinen, die volgens de bronnen uitstekend konden vechten, paardrijden en zelfs zwemmen. Verdwenen zijn zij; opgegaan in de wereld van mythen, sagen en legenden waar hun lot alleen nog als waarschuwing voor onze jeugd kan dienen. "Go west, young man, and grow up with the country", Ga dus vooral niet naar het oosten! Hoe wanhopig, dom of verblind door overdreven bekeringsijver moest men wel niet zijn om deze wijze raadgeving in de wind te slaan. "East is East, and West is West, and never the twain shall meet"! U kunt zich dus wel voorstellen dat het groepje Dickensians van de Haarlembranch niet groot was dat zich in hotel Wientjes in Zwolle om 14.00 uur óp het terras aldaar verzamelde. Klein jawel, maar met de zucht naar avontuur in de ogen en vol vertrouwen in hun leider en gids: onze president. Zoals altijd had het bestuur zich uitstekend voorbereid en de taken kundig verdeeld. De secretaris had het nodige verkennende Vooronderzoek gedaan, de president had zich van hllerlei nuttige reisgidsen en wandelschoenen voorzien, zijn vrouw legde de expeditie voor de thuisblijvers vast op video en de penningmeester dekte de achterhoede zo meesterlijk dat hij gedurende de hele dag niet in Zwolle of omgeving is waargenomen. Een wandeling door het centrum van Zwolle verschafte het gezelschap heel wat stof het gezelschap Dickensians niet meer te houden. Pas nadat iedereen op een Zwols balletje stond te zuigen wist de voorzitter de orde te herstellen. De welverdiende verkoeling op een terras, want het was warm die dag, bracht pas de te zeer verhitte gemoederen as weer tot rust. Tijdens het diner bleek weer eens hoe goed onze secretaris zijn onderzoek had verricht. Als gast bleek namelijk de heer Hannink, één van, of misschien wel dé oprichter van de Zwolse Branch aanwezig te zijn. Dat hij heel wat had uit te leggen behoeft geen betoog. Onze Dickensians waren er stil van. Vooral de informatie over de zwaarte van de examen dat men in het grijze verleden moest afleggen alvorens lid te kunnen worden van de branch deed menigeen huiveren. Dit was overigens geen onaangenaam gevoel, want uit de temperatuur in het restaurantDe keuken van Neeltje" bleek wel dat de kok nog achter ouderwets hoge vuren stond. Wat de redacteur verder nog uit het betoog van de heer Hannink is bijgebleven is dat het oproerig gedrag van onze leden rond de Zwolse balletjes bepaald geen uitzondering in deze stad bleek te zijn. Er moet een onmiskenbaar revolutionaire atmosfeer heersen waarvan de oorzaak nog niet helemaal duidelijk is, of het moeten toch die balletjes zijn. Zo is in Zwolle de SDAP de echte sociaal-democratische voorloper van de PVDA in 1894 opgericht. Maar al eerder 3 2 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 33