WILLIAM HARRISON AINSWORTH Dickens' "Gothic tutor" Guus de Landtsheer Wat mij opviel bij het onderzoekje waar deze tekst het resultaat van is was het grote aantal raakvlakken dat er in de literatuur-kritiek te vinden is tussen Ainsworth en Dickens. Na wat gesnuffel in de bibliotheek en wat "gegoogle" op het internet had ik een blocnote vel vol steekwoorden om de beide schrijvers onder te vangen. Mijn keuze voor de Gothic fiction connectie tussen beide schrijvers heb ik laten bepalen door het idee dat Gothic door mij toch vooral wordt gezien als een nogal bizarre subcultuur waarvan de meeste aanhangers stevig worstelen met hun puberteit. Kortom de kleine minderheid van, volledig in het zwart geklede, met symbolen van dood en verderf omhangen en altijd somber kijkende middelbare scholieren. Onaantastbaar voor de spot van de grote meerderheid van onze school populatie, bewegen zij zich in kleine groepjes als zwarte gaten door het universum genietend van het besef dat de rest van de mensheid hen niet alleen niet begrijpt, maar ook een beetjes bang van ze is. Bepaald niet de eerste groep waar je aan denkt als je het over Dickensians hebt. Winter 2005 no. 55 Willaim Harrison Ainsworth 4 februari 1805 - 3 januari 1882 hoort bij de vrienden die het eerste deel van Dickens' leven een grote rol hebben gespeeld. Geboren als de zoon van een succesvol advocaat leek een carrière in de rechtspraak voor William de meest voor de hand liggende. Zijn vader begon daartoe al op jeugdige leeftijd van zijn zoon verhalen te vertellen over het lot dat misdadigers te wachten stond als zij door toedoen van het recht op de voor hen bestemde plaats zoals: gevangenis, werkkamp, deportatie of executie, waren aangekomen. Bij de dood van zijn vader in 1824 verhuist de familie van Manchester naar naar Londen en kan William uiteindelijk aan het werk als jurist. Toch hadden de verhalen van zijn vader slechts in beperkte mate het gewenste doel op geleverd. Als jurist ging zijn grote liefde toch vooral uit naar het schrijven van die verhalen die zijn vader hem Uit Rookwood: The Chairing of Dick Turpin. The highwayman is initiated as a member of the gypsy band. The composition here mimics the chairing of a candidate for Parliament. Bron: http://www.litgothic.com/Authors/ainsworth.html vroeger had verteld. Toen zijn tweede roman Rookwood (1834) een hit bleek te zijn was de keuze snel gemaakt en wijdt hij zich voortaan uitsluitend aan het schrijverschap. Zijn ster rijst vanaf dat moment zeer snel. Tijdschriften vragen hem om artikelen en de salons gaan voor hem open. Williams naam is op de lippen van ieder die in Engeland iets te betekenen had. Bekend staan als vriend van Ainsworth betekende in die periode dat er deuren voor je open gingen die voor anderen gesloten bleven. Dickens die in 1834 nog aan het begin van zijn literaire carrière stond en bezig was naam te verwerven met zijn Sketches by Boz en daarvoor nog anoniem A dinner at populair wolk had geschreven kon de toevoeging "vriend van maar al te goed gebruiken. Via de uitnodigingen bij Ainsworth thuis werd Dickens voorgesteld aan mensen die voor zijn verdere succes van groot belang geweest zijn, zoals: Forster, Thackeray, Carlyle en Cruikshank. Het succes van Ainsworth mocht in die jaren dan wel groot zijn, na verloop van tijd bleek dat succes toch vooral een dimensionaal te zijn. We zien hem nadat hij zijn naam heeft gevestigd voortdurend op zoek naar nieuwe successen waarbij hij niet zijn eigen creativiteit als schrijver verder ontwikkelt, maar put uit het herhalen van die eerste The Dutch Dickensian Volume XXV 9

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 10