CHARLES DICKENS EN WILLIAM MAKEPEACE THACKERAY Twee literaire leeuwen in Londen en een circus van ijdelheid door Liesbeth van Aalst Zijn opmerking staat voor vele van zijn bewonderaars en biografen; Thackeray was 'a man of mystery'. Victoriaanse letterkundige George Hodder komt tot de conclusie: '..there is an exeptional difficulty in regard to Thackeray, in as much as there were few, whom he allowed to know him, in the true sense of the phrase....'. Hij adoreerde zijn moeder, zijn schoolmaatjes vomden hem een wat luie, maar levendige knaap, die zijn schoolboeken sierde met karikaturen, en tijdens zijn studie in Cambridge werd hij op handen gedragen vanwege zijn warme natuur en hoffelijke manieren. Voor zijn aristocratische bewonderaars in de jaren vijftig was hij 'the best kind of literary man, gentlemanly and an ornament of dinnertables'. Hij was tevens onzeker over eigen kwaliteiten en kwam daardoor vaak arrogant en cynisch over. Zijn rellen met Dickens, Forster en andere eminente Victorianen gaven aanleiding tot veel onbegrip en vijandigheid naar zijn persoon. Winter 2005 no. 55 'I do not think we yet know, how great a man he was'; posthuum gesproken woorden over Thackeray door Anthony Trollope (1815-1882), succesvol schrijver van 47 romans1, met niet zelden een oplage van 100.000. Een groot bewonderaar van Thackeray; tot zijn dood sierde een buste van de schrijver zijn bureau. Geboren in Calcutta (1811), werd de kleine William op 5jarige leeftijd naar het moederland gestuurd voor een opvoeding tot gentleman. Onafgemaakte studies Rechten en Journalistiek (Cambridge) en Kunst (Parijs) met in vrije tijd wat schrijven en schetsen, verschaffen ons een beeld van een zorgeloze flierefluiter; een aanzienlijk fortuin, van zijn vader geërfd, zal hier zeker een rol hebben gespeeld. Echter, een gokverslaving en verkeerde beleggingen, rekenden al snel af met dit obstakel naar een carrière; zijn huwelijk met de achttienjarige Isabella Shawe, dat na vijfjaar uitliep op haar ongeneeslijke krankzinnigheid, belastte hem met de opvoeding van twee dochters (een derde dochter overleed als kind) èn de verzorging van Isabella. Zij belandde, na een aantal dure buitenlandse 'sanatoria', bij een bevriende familie, die haar liefdevol verzorgde. Er is nooit een scheiding uitgesproken en Thackeray heeft tot zijn dood een bijdrage geleverd in de kosten van haar levensonderhoud. In het begin van de jaren veertig werd Thackeray een arme freelance schrijver van artikelen in tijdschriften. Uit die periode stamt ook zijn kennismaking met Dickens; na de zelfmoord van diens illustrator Seymour, bood Thackeray hem wat schetsen aan voor de volgende afleveringen van de Pickwick Papers. Deze werden afgewezen. Na wat succesjes in 'Fraser's Magazine' en 'Punch', verscheen in 1848 zijn meesterwerk: 'Vanity Fair: Pen and Pencil sketches of English Society', een Mr. Joseph entangled Illustrator; William Makepeace Thackeray Illustration to Chapter 1. Thackeray Vanity Fair Bron: http://www.victorianweb.Org/graphics/thackeray/4.1 .html 1 - Chroncicles of Barsetshire/ Palliser Novels 1 2 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 13