Dus ook in het leger was er de voorkeur voor uiterlijke vertoning boven realistische aan pak. Weer even terug op die oorlogvoering De oorlog had dus als doelstelling Rusland klein te krijgen om zodoende de druk op Turkije te verminderen. Welnu, toen het Britse leger aankwam, had het Turkse leger de Russen zelf al afgeschud. Er was eigenlijk helemaal geen taak meer voor het Britse leger. Het Cabinet besloot toen maar om Sebastopol aan te vallen terwijl ze niets afwisten van de daar aanwezige Russische troepensterkte. Het Britse leger bevond zich daarom in een uiterst hachelijke positie. Ze moesten wachten op versterking en aanvoer van goederen. Wat de positie van het Britse leger pas desas treus maakte was de chaos van de toeleve ringsorganisaties. Het was voor soldaten heel moeilijk om uit te vinden wie waarvoor ver antwoordelijk was. Het belangrijkste departe ment van toelevering, het 'Commissariat', viel onder het ministerie van financiën. Dit depar tement was verantwoordelijk voor toelevering van voedsel, kleding en onderdak voor man schappen en paarden. De parlementaire onderzoekscommissie die het bovengenoemde rapport schreef, oordeel de dat het hoge sterftecijfer van de winter 54- 55 te wijten was aan overwerk, blootgesteld zijn aan kou en natheid, slecht voedsel en onvoldoende kleding. De generaal was verantwoordelijk voor het eerste, het was een onvermijdbaar resultaat van de gevaarlijke positie van het leger maar al de andere factoren waren door het 'Commissariat' veroorzaakt. Dit departement had stoomboten tot haar beschikking die voedsel en ander materieel had kunnen kopen op lokale markten zoals Constantinopel en Balaclava. Er was daar in niets gebrek, en er was ook geen gebrek aan geld om het te kun nen betalen. Toch, hoewel het leger nog geen 7 mijl afzat van een veilige haven, had het gebrek aan alles. De troepen stierven met honderd man per dag. Wie waren de hoofdschuldigen? De ambtena ren van het ministerie van financiën brachten hun eigen inefficiënte werkwijze en slechte administratie mee. Wat het leger nodig had was in overvloed en goedkoop in de omgeving van d^ Krim te vinden. Maar er was een richt lijn bij dit departement die van de vooronder stelling uitging dat een leger op campagne zelf voor vers voedsel en brandstof om op te koken moest zorgen. Alles wat dit departement deed was tegen hoge kosten ingezouten vlees hele maal uit Engeland laten komen. Er is zelfs een incident bekend dat er in de haven citroensap en rijst werd aangevoerd op het moment dat het leger ernstig aan scheur buik leed. Deze goederen waren niet als voed sel maar als medische levering bestempeld. Dus werden deze goederen niet uitgedeeld. Het departement was niet verplicht om de algemene bevelhebber te informeren over de aanw fige voorraden. Het leger wist dus niets af van deze aanvoer, vanwege bureaucratie. Meer wantoestanden. In december, januari, 54-55, waren er 12000 overjassen in voorraad in Balaclava. Maar het leger kreeg deze jassen niet omdat er een richtlijn bestond dat een soldaat maar eens in de driejaar een nieuwe jas kon krijgen. Er werd niet naar het feit gekeken dat de uni formjassen tot de draad versleten waren en dat het leger aan grote kou was blootgesteld. Op het zelfde niveau is de weigering van het verstrekken van broeken en kleden terug te voeren die ook gewoon voorradig waren. Ook brandstof werd niet uitgereikt met de motive ring dat de richtlijn zei dat het leger tijdens oorlogvoering zelf voor brandhout moest zor gen De ergste ellende kwam pas nadat de weg tus sen Sebastopol en Balaclava totaal was vernie tigd nadat de artillerie erover had getrokken. De hoofd kwartiermeester had geen soldaten over en al helemaal geen vakmensen om de weg te repareren dus voortaan moesten de manschappen alles zelf dragen, (alle paarden waren inmiddels omgekomen). Grote administratieve tekortkomingen werden versterkt door kleine belemmeringen. Een

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 27