C 2007 no.ói VAN DE VOORZITTER, De herfst zal het boek niet verlaten. Jarengeleden at (en vooral dronk) ik met Peter Ackroyd in het Londense restaurant The Ivy waar hij dagelijks kwam en dagelijks het zelfde bestelde. Vroeg in de avond moest de hoge vraag gesteld worden: wat is je favoriete boek van Dickens. 'Our Mutual Friend' ant- woorde hij. Ik was enigszins verbaasd, Bleak House en The Pickwick Papers stonden tradi tioneel in hoger aanzien. Maar Ackroyd was stellig. Enige tijd later herlas ik Our Mutual Friend in de leeskring en begreep ik Ackroyd. Het is van alle romans van Dickens de meest Londense roman waarin naast Boffin, the Golden Dustman, de Veneerings en Eugene Wrayburn en Bradley Headstone en natuurlijk Silas Wegg nog een hoofdpersoon is: de Theems die majestueus door het verhaal rolt gelijk zijn getijden en geeft en neemt. Het is dan ook vast geen toeval dat het nieuwe boek van Peter Ackroyd diezelfde Theems als onderwerp heeft. Our Mutual Friend werd ten tijde van zijn publicatie niet met unaniem gejuich ontvan gen. De tijd dat ieder woord van Dickens alom geprezen werd, de tijd van de Pickwick Papers, Oliver Twist en Nicholas Nickleby lag achter hem. Henry James verklaarde Dickens in zijn recensie van Our Mutual Friend bijkans artistiek overleden: 'Where in these pages are the depositaries of that intelligence without which the movement of life would cease. Who represents nature?' 'Seldom, we reflected, had we read a book so intensely written, so little seen, known, or felt.' Anderhalve eeuw later zijn James en Dickens herenigd op de website van Amazon: wie er zoekt ïaar 'similar items' behorende bij Our Mutual Friend komt uit bij The Turn of the Screw. Waarschijnlijk leest u dit voorwoord (of u bent verstandig sn slaat het voorwoord over om direct naar de artikelen te gaan die er toe doen) na de herfstbijeenkomst en zien wij elkaar pas weer voor het kerstdiner. Het is een onrustige gedachte dat ergens in de provincie een wat oudere man zijn pandjesjas aan het afstoffen is, een versleten hoed uit de kast haalt en zich als Mr Pickwick richting de grote stad spoed als ware hij een niet geheel gelukte schizofreen. De kerst is het Dickensiaanse jaargetijde bij uitstek voor marsk"amers en horeca-uitbaters, voor volks dansgroepen en sjacheraars, kortom het feest van de ongelezen Dickens. Voor hen voor wie Dickens behalve Scrooge ook Silas Wegg is en die Bob Cratchit en Bob Sawyer niet door elkaar halen is er het traditi onele Dickens kerstdiner. Thuisblijvers krij gen, al even traditioneel, ongelijk. Ik wens u allen dus een prachtige herfst en spreek u graag tijdens onze kerst weer. In Fellowship, Martijn David 5 The Dutch Dickensian Volume XXVII Herfst is toch het Dickensiaanse jaarge tijde bij uitstek. Dickens situeerde enkele van zijn mooiste scènes is dit sei zoen, en het is niet toevallig dat het Book of Study van dit najaar begint met een herfstdag op de Theems waar een boot, 'of dirty and disrepuatble appea rance' wordt voort geroeid door een meisje van negentien, twintig en haar vader.

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 5