Voorjaar 2008 no.63 The Dutch Dickensian Volume XXVin 12 De aankondiging alleen al brengt de kinderen in verwarring. Wie is die meneer Dickens? Ze zijn nooit een andere blanke op het eiland tegengekomen. Het blijkt een boek waaruit Mr. Watts voorleest, Great Expectations, en Watts legt de kinderen uit dat het de grootste roman is van de grootste Engelse schrijver uit de negentiende eeuw, Charles Dickens. Hij belooft elke dag een hoofdstuk voor te lezen en begint. "Hij bleef lezen en wij bleven luisteren. Het duurde even voordat hij stopte, maar toen hij eindelijk van het boek opkeek zaten we als aan de grond genageld door de stilte. De woordenstroom was tot stilstand gekomen. Langzaam hervonden we ons lichaam en ons leven" (pag. 29). De hoofdpersoon is een meisje Matilda en het boek is in de ik-vorm geschreven. Haar vader is na een ruzie vertrokken op zoek naar werk elders. Alleen met haar moeder praat ze 's nachts liggend op de vloer van hun hut over Pip. Haar moeder volgt die verhalen met arg waan. Ze keurt het af dat Pip uit de keuken van zijn zuster steelt om een weggelopen dwangar beider eten te geven en vindt dat Mr. Watts de kinderen betere manieren moet leren. Zoals Mr. Watts zweert bij Great Expectations, zo vereert de moeder de Bijbel. Het is het ene goede boek tegenover het andere, de zelfbe noemde onderwijzer tegenover de wantrou wende moeder. Matilda's moeder is boos, als blijkt dat Matilda alle namen kent uit Great Expectations, maar niet die van haar overleden familieleden, ook niet die van de vissen en de vogels op het eiland. In de confrontaties met de moeder is Mr. Watts voorkomend en minzaam. Hij nodigt haar uit in zijn klas om daar haar eigen, heel andere verhaal te vertellen. In dis cussie met haar vraagt hij, of Pip en de duivel zich niet in dezelfde positie bevinden, namelijk die van de verbeelde werkelijkheid. Matilda gaat zich steeds meer met Pip identificeren. Haar vader was vertrokken toen ze elf was en ze bewaart aan hem slechts een vage herinnering. Ze probeert zich uit kleine dingen haar vader weer in herinnering te roe pen zoals Pip uit de vorm van de letters op de grafsteen afleidt dat zijn vader een vierkante, forse, donkere man moet zijn geweest met zwart krulhaar. Ze merkt dat ze deel wordt van het verhaal, niet aantoonbaar, in een bepaalde rol, maar ze was er wel. "Ik kende die blanke wees en de kleine, breekbare ruimte die hij wist te scheppen tussen die vreselijke zuster van hem en de beminnelijke Joe Gargery, want die zelfde ruimte ontstond er tussen meneer Watts en mijn moeder. En ik wist dat ik tussen die twee zou moeten kiezen." Later in het verhaal, als ze Miss Havisham leert kennen met haar ongelukkige verleden, ziet ze haar moeder niet meer als Pips zuster, maar als Miss Havisham, verlaten door haar man. "Ik had het gevoel dat mama in een vergelijkbaar ogenblik gevangen zat" (pag. 65). Soldaten overvallen het dorp. Ze zoeken Pip, omdat zij denken dat hij een opstandeling is. Mr. Watts legt rustig uit dat Pip een verzin sel is, een personage uit een boek, maar als ze in het schoollokaal het boek zoeken is het weg, verdwenen. Later blijkt dat de moeder van Matilda het heeft meegenomen en verstopt om de verderfelijke invloed van het boek tegen te gaan. Ze wilde afrekenen met Pip en die godde loze Mr. Watts, die een verzonnen persoon in het hoofd van haar dochter dezelfde status gaf als haar bloedverwanten. De soldaten verbran den vervolgens alle bezittingen van de dorpe lingen, inclusief de Bijbel van de moeder, maar de ironie wil dat het door de moeder verborgen boek van Dickens behouden blijft. Na deze overval gaat het schooltje toch weer open. Mr. Watts vertelt de kinderen dat de soldaten wel alle bezittingen hebben geroofd, "maar hoe zwaar deze verliezen ook mogen lijken, ze maken ons bewust van datge ne wat niemand kan afpakken, te weten ons denkvermogen en onze fantasie." Hij moet ver volgens uitleg gen wat fantasie is, zoals hij zoveel moeilijke woorden moet uitleggen aan zijn eenvoudige leerlingen. Prachtig bij voorbeeld, hoe Mr. Watts de kinderen van dit tropische eiland probeert uit te leggen wat een "berijpte ochtend" is. Mr. Watts heeft de kinderen het hele boek voorge lezen en probeert nu met hun hulp het verhaal

The Dutch Dickensian | 2008 | | pagina 12