Voorjaar 2008 no.63 overigens naar veler mening de beste amateur-acteur op het Engelse toneel, publiceert op 21-jarige leeftijd verhalen en essays vanuit een toen compleet nieuw gezichtspunt, dat van de man in de straat die gebeurtenissen in het alledaagse leven van gewone mensen beschrijft (Sketches by Boz), moet als verslaggever van toneelvoorstellingen aanzien hoe zijn plots en grappen uit die eerste schetsen al dadelijk op de Bühne worden geplagieerd, wordt gevraagd om teksten te schrijven bij een serie gravures van een bekende illustrator, Robert Seymour (1798-1836), verandert de formule van die uitgave in een waarin de tekst het beeld bepaalt in plaats van andersom,7 - illustrator pleegt dan ook zelfmoord op 20 april 1836 -, laatste prent: de dood van de zwervende clown - het resultaat van die strijd: The Pickwick Papers, zijn eerste roman, ziet het licht wanneer hij 24 jaar oud is. Met 22 jaar redacteur van maandelijks tijdschrift Bentley's Miscellany, vindt tegelijkertijd de seriële roman uit, trouwt op 24-jarige leeftijd, krijgt negen kinderen, schrijft 14 grote romans, schept meer dan 1000 karakters waarin de westerse mensheid nog steeds bijna volledig valt te classificeren, creëert met zijn Christmas Carols een nieuw literair genre, - 'Dickens dead', exclai med a London costermonger's girls in 1870, 'Then will Father Christmas die too.' - in Nederlandse termen vertaald: 'Anton Pieck overleden, géén winter dit jaar' - rusteloze reiziger en gezelligheidsdier, politiek en maat schappelijk geëngageerd, twintig jaar lang consciëntieus hoofdredacteur van de weekbladen HouseHold Words en opvolger All the Year Round, neemt daar verantwoordelijkheid voor de inhoud van alle, altijd anoniem gepu bliceerde artikelen, methodisch en ordelijk: 'No city clerc was even more methodical or orderly than he: no humdrum, monotonous, conventional task could ever have been discharged with more punctuality or with more bussiness like regularity', schrijft zijn oudste zoon, strijder voor internati onaal auteursrecht, groot spreker en voorlezer uit eigen werk in minstens 471 one man shows, scheidt in het Victoriaanse Engeland van zijn vrouw, heeft geheime relatie met en wellicht kind van jonge actrice, Ellen Ternan8, productieve briefschrijver9, weldoener allerwege, sterft tijdens schrijven aan onafgemaakte roman Edwin Drood, begraven in Westminster Abbey. 'Too much talent for his genius', zoals Ralph Waldo Emerson opmerkt. The Dutch Dickensian Volume XXVIII 16 DE ONNAVOLGBARE NAGEVOLGD 7 Zie Forster, p. 40-42. 8 Claire Tomalin, The Invisible Woman: The Story of Nelly Ternan and Charles Dickens, Penguin Books 1990. 9 The Letters of Charles Dickens (the Pilgrim Edition). General editors: Madeline House, Graham Storey, Kathleen Tillotson. 12 volumes. Oxford: Clarendon Press, 1965 ff.

The Dutch Dickensian | 2008 | | pagina 16