Vooraar 2008 no.63 Napoleon en verkocht op zijn beurt de bladen weer door aan andere Amerikaanse uitgevers die het werk onder een eigen imprint publiceer den. Exclusiviteit was natuurlijk niet altijd gegarandeerd, maar doorgaans werkte het wel. Als ik het goed zie/8 moest die exclusiviteit soms ook en terecht door omkoperij worden gewaarborgd: de Engelse uitgever van onder andere Edward Bulwer Lytton, Saunders Otley, vestigt zich in New York om Amerikaanse auteursrechten te kunnen claimen. De drukkers van Saunders worden omgekocht door de Amerikaanse uitgever Harpers Bross die onder de slogan Great American Enterprise Lyttons werk publi ceert voordat Saunders dat kan doen.29 Harpers Bross hadden immers met Bulwer Lytton al in 1834 afgesproken dat zij voor eens en voor altijd het recht hadden verkregen om op basis van advanced sheets al het werk dat hij had geschreven en nog zou schrijven exclusief in Amerika uit te mogen geven. Wat Saunders deed, is een ietwat gecompliceerde methode om te kunnen voldoen aan de Amerikaanse negentiende eeuwse protectionistische eisen voor het verkrijgen van een Amerikaans auteursrecht die voor buitenlan ders onoverkomelijk zijn. Pas in 1909, met de verzachting van de Chase Act van 1891 van de gelijknamige senator, wordt een praktisch uitvoerbaar auteursrecht geïntroduceerd door een interim auteursrecht te verlenen voor een duur van dertig dagen na publicatie elders, dat tot een volledig auteursrecht kan uitgroeien door druk van de geautoriseerde editie in de VS. "Very good', said the manager, 'Do you understand French?' 'Perfectly well'. 'Very good', said the manager, opening the table-drawer, and giving a roll ofpaper from it to Nicholas, 'There, just turn that into English and put your name on the title page.' Nicholas Nickleby, Hoofdstuk 23 Het publiceren in afleveringen - per stuk uiteraard goedkoper dan publi catie van een volledige roman - is al een eerste wapen in de strijd tegen goedkope nadrukken. Goedkoper dan een aflevering kan bijna niet. Maar Dickens zou Dickens niet zijn, wanneer hij de praktijken waaronder hij leed ook niet dramatiseerde in zijn romans. In Nicholas Nickleby - gepu bliceerd in afleveringen tussen maart 1838 en september 1939 - komt in The Dutch Dickensian Volume XXVin 24 DE ONNAVOLGBARE NAGEVOLGD WAT DE ONNAVOLGBARE ERTEGEN DOET 28 De bronnen spreken zich tegen, maar het verhaal is mooi en plausibel. 29 Barnes, 1974, p. 58.

The Dutch Dickensian | 2008 | | pagina 24