Voorjaar 2008 no.63 27 The Dutch Dickensian Volume XXVIII JAN KABEL high when I thrust it down their throats.'30 Scott is Sir Walter Scott, de Schotse schrijver van Ivanhoe, in armoedige omstandigheden gestorven, zijn huis verhypothekeerd aan zijn schuldeisers, onnodig arm doordat zijn populariteit in Amerika niet kon worden omgezet in klinkende munt. Dat voorbeeld moet als gezegd Dickens hebben aangesproken als iets wat hemzelf ook zou kunnen overkomen. In februari 1842 organiseert hij samen met Forster een petitie van Engelse schrijvers die wordt gepubliceerd in de Evening Post ter ondersteuning van Dickens' actie in Amerika. De petitie moet duidelijk maken dat introductie van een internationaal auteursrecht de boekenprijs voor buitenlandse lite ratuur in Amerika niet duurder hoeft te maken. In zijn speeches hamert Dickens op het feit dat het niet verlenen van auteursrecht aan buitenlanders de totstandkoming van een eigen literatuur tegenwerkt. De petitie wordt verworpen op een bijeenkomst van Amerikaanse drukkers en uitgevers. De pogingen van senator Clay om in die jaren een wet op het internationale auteursrecht door het Congress te krijgen mislukken tot vijf maal toe. Zelf is hij tenslotte er ook van overtuigd dat het een hopeloze zaak is. Tijdens zijn tweede bezoek in 1867 spreekt hij er dan ook niet meer over. Tijdens die tweede Amerikaanse trip behaalt hij ondertussen wel een inkomen van 45.000 Pond uit lezingen. Na zijn eerste bezoek is Harper Brothers zijn vaste uitgever geworden en wordt hem op basis van de praktijk van advan ced sheets met elke roman steeds meer betaald: 250 Pond voor Bleak House, 1000 Pond voor Little Dorrit en 1250 Pond voor Great ExspectationsJ1 BESLUIT Dickens heeft het ongeluk gehad in een ontwikkelingsland terecht te komen dat nog moest uitvinden hoe met intellectuele eigendomsrechten moet worden omgegaan. Pas toen er aan het eind van de negentiende eeuw langzamerhand een eigen literatuur ontstond, die ook buiten Amerika weerklank vond, werd een internationaal auteursrecht opportuun bevon den. Een auteursrecht overigens dat ingevolge de Chase Act nog steeds de belangen van drukkers nauwlettend in het oog hield. Par. 5 van de Chase Act bevatte ook in de gewijzigde vorm nog steeds de manufacturing clause, die erop neerkwam dat een buitenlandse auteur verplicht werd om twee exem plaren van het werk te registreren en te deponeren die gedrukt waren 30 Geciteerd in de toelichting op American Notes door John S. Whitley en Arnold Goldman, Penguin Books 1972, p. 307. 31 Kappel and Patten, p. 12.

The Dutch Dickensian | 2008 | | pagina 27