Voorjaar 2009 no.66 WORKS CITED SIR ROGER THE COVERLEY. 27 The Dutch Dickensian Volume XXIX ground we have is Hebraism, so the force which encourages us to go back upon this rule, and to try the very ground upon which we stand, is Hellenism - a turn for giving our consciousness free play and enlarging its range. And what I say is, not that Hellenism is always for everybody more wanted than Hebraism, but thatat this particular moment ...for the great majority of us it is more wanted. (126) For Dickens, the England of Podsnaps and the Veneerings and Weggs and Riderhoods and Lady Tippinses is in greater need of Hellenism than of Hebraism. If what is beautiful and promising in the culture of his time is to be preserved, Dickens the artist is saying, then it must awaken, enliven, and energise the imagi native capacity of those, "The great majority of us," who need such awakening. Arnold, Matthew. Culture and Anarchy. Ed. Ian Gregor. Indianapolis and New York Bobbs-Merril Company, 1971. Dickens Charles. Our Mutual Friend. Ed. Joel J. Brattin London: M. Dent, 2000 Dickens Charles. The letters of Charles Dickens. Vol. 10 (1862 - 64). Ed. Graham Story et al. Oxford: Clarendon Press, 1998. Dickens Charles. Little Dorrit. Ed. Harvey Peter Sucksmith. Oxford: Oxford UP, 1999. Macmillan; New York: St. Martin's Press, 2000. http://www.qub.ac.uk/our-mutual-friend/Illustrations/illustrations.htm http://dickens.ucsc.edu/OMF/illustrations.html door Ton Vroom Het was met de Eerste Geest dat Scrooge terug ging naar zijn jonge jaren als gezel bij Fezziwig. En op kerstavond, nadat de klanten naar huis waren, de luiken gesloten en de maretak opgehangen begon het bal! Het beroemde plaatje, een van de vier gekleurde Dickens prenten toont ons Fezziwig met zijn vrouw en als we de tekst geloven (en wat zou ons daarvan weerhouden?) dansen ze de Sir Roger the Coverley! Dickens hield van deze dans. Zoals te lezen valt in een aantal van zijn brieven. Ook in diverse biografieën wordt beschreven hoe hij zich tot diep in de nacht aan deze dans kon overgeven. Het bovenstaand plaatje geeft aardig weer wat er gebeurt: een paar danst over het midden tussen twee rijen door, waarvan de man de vrouw tegenover hem ten danst noodt en die dan als paar aansluiten aan de voorgangers. En nog wat meer ingewikkelde beweg ingen. Diegenen onder ons die ooit aan volkdansen gedaan hebben zullen het herkennen als een van de Engels/Amerikaanse Square dansen, ook wel Virginia Reel genaamd. Maar dat zijn allemaal woorden en beelden. Voor diegenen onder ons die beschikken over internet is er nu Youtube. Ga naar www.youtube.nl en tik in:sir roger the cov erley. Op het scherm ver schijnen meerdere uitvoeringen van de dans waarbij die van de Gaskell dansgroep wellicht het aardigst is. Veel plezier. Finsterwolde, 23 januari 2009.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 27