Voorjaar 2009 no.66 VAN DE REDACTIE, The Dutch Dickensian Volume XXIX 4 De uitgeverswereld staat onder zware druk! De lezende mens laat het in toenemende mate afweten en door de kredietcrisis getroffen middenstanders bezuinigen drastisch op de advertentiekosten. Hoe manoeuvreer je als redactie van een literair blad veilig over de wilde golven die de grafieken van AEX en Midcap laten zien? Bankdirecteuren die op de televisie snikkend vertellen dit jaar en mis schien ook wel het volgende van hun bonus sen af te zien. Is er dan niets meer heilig in dit land? Beleven we na de ondergang van het communisme aan het eind van de twintigste eeuw dan nu de aftakeling van het kapitalis me? Waar vind je nog houvast, als de atheïstische historicus Maarten van Rossem programma's voor de EO maakt en Andries Knevel de evolu tieleer omarmt? Wij als Dickensians weten dat we in zulke tij den pal moeten staan. Wanneer de society haar bekomst heeft van de Merdle's kunnen wij zeggen: wij kenden deze familie met hun "vrienden" al. Wij weten hoe het afloopt als er om een pennenmesje wordt gevraagd. Om kort te gaan, als uitgevers hun kranten van de hand doen aan een Belg, als we onze stroom voortaan in Rusland, Duitsland en Zweden moeten gaan halen wordt het tijd om een tegengeluid te laten horen. Mag iedereen krimpen, wij breiden uit. Vanaf nu is onze redactie met 100% uitgebreid. Dat zal ze leren. Leest men zelfs in IJsland minder dan in voorgaande jaren, wij stichten nieuwe lees kringen in het noorden en oosten van Nederland. Wordt het steeds moeilijker om aan betrouwbare informatie te komen, wij zet ten de volledige index van alle nummers van The Dutch Dickensian op onze website. Kortom het mogen harde tijden zijn, wij gaan voor grote verwachtingen. Dat ziet u ook aan het thema van het eerste nummer uit 2009. Twee van "onze Amerikanen" hebben hun speech over Our Mutual Friend ter publicatie in dit blad aan geboden. Te lang al hadden wij geen degelijke Engelse bijdrage meer mogen ontvangen. Met deze twee artikelen wordt dit manco in één keer opgevuld. Er is echter nog meer goeds nieuw uit Amerika. Onze puzzelredacteur inspireerde onze -- eigen - Amerikaanse Dickensian tot het ontwerpen van een puzzel waar niet mee valt te spotten. Verder is er ook nieuw van het Dickens-rod- delfront. Had hij nu wel iets met zijn schoon zus of niet? Er is een ring ter veiling aangebo den die van alles en niets doet vermoeden. The Gardian, toch niet de minste onder de Britse Kranten, doet er verslag van en u kunt het hier nog eens nalezen en er het uwe van denken. De verhuizing van de redactie van Dordrecht naar Drenthe heeft er ook voor gezorgd dat zij aanwezig kon zijn bij de Dickens lezing in de openbare bibliotheek van Haren (Gr). (U weet wel die bibliotheek die een eigen Dickens Room bezit). Het onderwerp was Darwin en Dickens, dus dat beloofde wat in het Darwinjaar 2009. De spreker wekte inderdaad nogal wat verwachtingen met deze titel. Hadden wij Dickensians wat gemist? Het bleek gelukkig mee te vallen. Het ging er niet om of de beide heren elkaar op een of ander manier hadden beïnvloed of ontmoet, maar of er bij Dickens ook sprake was van een ontwik keling in leven en werk. Dus de evolutie van het werk van Dickens en de evolutieleer van Darwin. Je krijgt de neiging om te zeggen "What is in a name"maar dat is ook al niet van Dickens.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 4