Voorjaar 2009 no.66 The Dutch Dickensian Volume XXIX 6 KORT VERSLAG VAN DE 2l8DE VERGADERING VAN THE DICKENS FELLOWSHIP HAARLEM BRANCH. door Pieter de Groot In een betoverend Trou Moet Blijcken verza melden zich 49 leden. De president spreekt traditie getrouw van een overweldigende opkomst maar heeft deze keer eens gelijk. De secretaris meldt een aanbod van Waterstone boekhandel in Amsterdam voor het bijwonen van een serie lezingen uit The Christmas Carol. De leden reageren lauw, wellicht kennen ze het boek al. De penningmeester vraagt om steun in deze tijden van recessie, hij wijst op de Lehman Brothers bank waar nonchalance in het betalen der contributie uiteindelijk tot de val leidde. De editor heeft een dubbelnummer gereed maar blijkt dat in één kaft te hebben gestoken. Ja, zo komen we er wel, mijnheer de editor. Dan geeft de president het woord aan onze spreker, professor Andrews. Hij spreekt vanavond over Dickens als voorlezer. Onmiddellijk al wijst spreker op de aparte gewoonte van Dickens om zijn "leesarm" te onder steunen middels een speciaal daarvoor gemonteerd onderdeel op zijn spreekgestoelte. Dit spreekge stoelte was een eigen ontwerp van Dickens en liet mede zien hoe bezeten Dickens was als het ging om de details. Ook over de inrichting van het toneel en de verlichting was door hem nagedacht. Zo stond er een soundboard achter hem als hij voorlas. Gedurende de tour had Dickens een vaste crew bij zich. Om zich het lezen van de verschil lende passages uit zijn werk te vergemakkelijken, gebruikte hij stickers om de bladzijden bij elkaar te houden. Ook zocht Dickens zorgvuldig naar de juiste locaties voor de juiste akoestiek en oefende hij een bepaalde stem voor bepaalde fragmenten. Kortom, over alles was nagedacht. Na terugkeer van zijn tweede reis naar de VS werd de moord op Nancy toegevoegd aan het repertoire. Na het lezen van dit stuk was Dickens volkomen uitgeput en moest vaak zuurstof toegediend wor den. Spreker sluit af met opmerkingen over het aantal aanvaringen dat Dickens met uitgevers had. Hierna leest Andrews zelf voor uit de Pickwick Papers, en wel de passage van het gesprek tussen vader en zoon Weller over de tekst op de Valentine kaart, het gebrek aan een deugdelijk alibi voor Mr. Pickwick (there's nothing like a good alibi); en de pas sage die handelt over de rechtzaak Pickwick versus Bardell. Ook Andrews heeft duidelijk geoefend en treft dan ook steeds de juiste toon. Vooral zijn Cockney accent bij de Wellers is fenomenaal. De president dankt spreker en reikt hem een pas send geschenk. Waarop er vragen zijn: De heer Kooiman vraagt of Dickens gezien mag worden als een bijzondere voorlezer. Spreker antwoord dat dit wel het geval was omdat Dickens er geld mee verdiende. In die tijd las een heer niet voor uit financieel gewin; wel als de opbrengst naar de liefdadigheid ging. De heer Lokin vraagt naar de zalen waarin Dickens voorlas. Spreker: dat waren geen theaters, omdat die in die tijd in een kwaad daglicht stonden. Dickens las voor in zogenaamde Halls. Waarop wij aan tafel gaan. De heer Klok zegt niet op de shortlist voor dichter des vaderlands te staan. Hij kijkt zelf het meest verbaasd. Verder vraagt hij zich af wat het bestuur heeft bezield om The Old Curiosity Shop als "book of study" voor 2009 aan te wijzen. Hij wordt daarin gesteund door de heer De Landtsheer die het toch al moeilijk heeft in zijn nieuwe leef omgeving. Het Drentse platteland geeft in deze tijd van het jaar een deprimerende indruk en nu dit ook nog. Hij denkt er over een New Dordrecht Branch te stichten. De heer Lokin zegt het Drentse platteland wel eens tegen te komen op weg naar Groningen. Hij houdt dan de blik strak op de weg gericht maar heeft toch dagen daarna nog steeds last. Ook de heer Waaifort vindt het een mindere keus maar mevrouw Boschma is tevreden. De president verklaart de keuze van het boek, het is gewoon aan de beurt, en spreekt verder zijn zorg uit over een nieuwe Dordrecht Branch. De heer Ferdinandusse is wel enthousiast en wordt

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 6