Zomer 2009 no. 67 The Dutch Dickensian Volume XXIX 42 instantie de belangstelling groot was, leek het publiek toch moe te worden van de vele afle veringen, en een verhaal dat niet duidelijk ergens heen geen. Van 6.3 miljoen kijkers aan het begin, daalde de belangstelling naar 4.2 2 voor de laatste aflevering. Dat komt sterk overeen met de gebeurtenissen en belang stelling voor Little Dorrit in boekvorm. Van Little Dorrit werden er in eerste instantie 36,000 exemplaren verkocht (1855). Maar tegen het einde van de serie, in 1857, was dat O gedaald naar 29,000. Nu zijn we tegenwoordig verwend. We hebben heel veel televisiekanalen, kunnen op onze DvD of Blue-rays kijken, kijken films of podcasts op Internet, en we kunnen zelfs naar zoiets ouderwets als de bioscoop of het thea ter. En oh, ja, we kunnen boeken lezen. Uiteraard lag die situatie in de negentiende eeuw anders. Naast het theater (dat in Engeland buiten Londen niet zo veel voorstelde), was er alleen het boek waar men zijn toevlucht toe kon nemen. En Dickens, en zijn feuilletonuitgaven, profiteerden daar enorm van. Er was in de negentiende eeuw sprake van een wezenlijke verandering in de aard van de schrijver. Tot aan het begin van de negen tiende eeuw waren schrijvers vrijwel zonder uitzondering vertegenwoordigers van de gegoede klasse, die zich verzekerd wisten van een welgestelde familie of in ieder geval een goed inkomen. Zij waren niet afhankelijk van hun schrijfsels voor hun levensonderhoud. Dat gold voor Henry Fielding (van Tom Jones), Tobias Smollett, Samuel Richardson en 00k Jane Austen. (In dat opzicht zijn er parallellen met componisten, die tot rond 1800 merendeels in loondienst voor een vorst werkten, zoals Joseph Haydn en vorst Eszterhazy), maar daarna hun inkomen moesten vergaren met opdrachten en optre dens. Mozart maakte de omslag toen hij weg ging bij de aartsbisschop van Salzburg; vanaf Beethoven moesten componisten hun kostje bij elkaar scharrelen.) Dickens, en ook zijn jongere tijdgenoten, waren wel degelijk afhankelijk van hun werk als schrijver.4 Sterker nog, dat werk kon hen in de negen tiende eeuw een substantieel inkomen bezor gen. Anthony Trollope kreeg voor Barchester Towers in 1857 ongeveer 100 pond, wat gelijk stond aan zijn toenmalige jaarsalaris bij het postkantoor. In de jaren 60 van de negen tiende eeuw verdiende hij ongeveer 3200 pond per boek! Dickens verdiende 9000 pond voor de eerste editie van Dombey and Son (en liet bij zijn dood een nalatenschap van ongeveer 93000 pond na).5 Dat is niet zo opmerkelijk als we weten dat Dickens ongeveer 30 jaar lang doorschreef. Het feuilleton Dickens was zo ongeveer de uitvinder van de publicatie in maandelijkse afleveringen. In wezen was dit het feuilleton Zoals ik heb gezegd was The Posthumous Papers of the Pickwick Club in 1836 begonnen als verhaal- bijlage bij een aantal prenten. Maar al snel werd het verhaal belangrijker. In eerste instantie werden er slechts 400 exemplaren van het eerste deel verkocht, maar toen de populariteit toenam, veranderde dat rap: op het hoogtepunt werden er 40.000 exemplaren van een aflevering verkocht! Vanaf 1836 The Pickwick Papers) tot 1870 Edwin Drood) verschenen zijn boeken vrijwel onafgebroken in maandelijkse, en gedurende korte tijd zelfs wekelijkse afleverin gen. Negen van zijn werken verschenen in maandelijkse afleveringen (los verkrijgbaar; drie of vier hoofdstukken per keer).Oliver Twist verscheen in maandelijkse afleveringen in een tijdschrift, en de andere vijf werden in wekelijkse afleveringen gepubliceerd. Dat er af en toe een hiaat in die schrijfwoede optrad, is onvermijdelijk. Zo was Dickens erg uit het veld geslagen door de dood van zijn schoonzus Mary Hogarth. Deel XV van The Pickwick n Papers verscheen dan ook een maand te laat. (Zo populair was The Pickwick Papers overigens, dat het later weer voorkwam in andere boeken. Onlangs verscheen de tele visieverfilming van Mrs Gaskells roman Cranford (en My Lady Ludlow en Mrs Harrisons's Confessions). Captain Brown wordt daarin door een trein overreden terwijl hij het nieuwste deel van The Pickwick Papers leest. Overigens schreef Mrs Gaskell Cranford voor Household Words, het weke-

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 10