Zomer 2009 no. 67 Th e Dutch Dickensian Volume XXIX 48 was van zijn latere boeken, constateert niet temin: "Wij danken aan Dickens de feuilleton vorm die het aantal lezers zo enorm heeft doen toenemen, en waardoor individuele auteurs succes hebben gehad."31 De toename van het lezerspubliek ging hand in hand met de carrière van Dickens. Zonder de suggestie te wekken dat dat enkel zijn verdienste was, moeten we wel con stateren dat hij er profijt van had en op inspeelde. Aan het begin van de negentiende eeuw werden er van een roman meestal zo'n 500-750 exemplaren gedrukt. Rond 1820 ging het al om 10.000. En Dickens verhalen trokken een publiek van 40.000 per aflever ing. Als het verhaal goed liep. (Schattingen geven aan dat het lezerspubliek in 1830 op ongeveer 50.000 lag, en in 1890 12.000.000.32). Maar enkele jaren later ontving Little Dorrit dezelfde klacht die we al eerder hebben gehoord: We moeten toegeven dat we teleurgesteld waren door de verklaring aan het eind van het boek van het mysterie rondom Mrs Clennam en het oude huis met de vreemde geluiden... Het ontbeert duidelijkheid en komt niet tegemoet aan de verwachtingen van de lezer, die zo hoog zijn opgeschroefd. Sterker nog, het hele verhaal is tamelijk onsamen hangend, en dat komt misschien door de wijze van publicatie.33 Met A Tale of Two Cities brak Dickens met de schrijfwijze van een verhaal met bizarre personages. Hij deed veel onderzoek naar de historische omstandigheden van de Franse Revolutie, en het gevolg was een boek dat beter gepland was, en minder bevolkt door bijzondere karikaturen. Grappig genoeg wordt het om die reden als minder typisch Dickens gezien. Als het verhaal wat korter wordt, heeft dat een positief effect op het geheel. Great Expectations werd vanaf december i860 uit gegeven in wekelijks formaat. De lezer hoefde niet meer een maand te wachten op een lan gere aflevering, maar kreeg iedere week in een weekblad (All The Year Round) een nieuwe episode voorgeschoteld. De recensent van Atlantic Monthly (Edwin P. Whipple) was daar heel enthousiast over: "In geen andere van zijn romans is de auteur er zo goed in ges laagd de nieuwsgierigheid van zijn lezers op te wekken, en hen telkens weer in verwarring te brengen." Maar, schreef hij "dat was het steeds het gevolg van zijn kunst, en geen truc je, want bij herlezing van de voorafgaande delen bleek steeds weer hoe het materiaal voor een logische ontwikkeling allemaal aanwezig was."34 Met andere woorden: Dickens werd beter in het plannen van zijn boeken. Anderen zagen vreemd genoeg het tegenovergestelde, maar met dezelfde posi tieve resultaten: "Zijn lezers vonden de laatste jaren zijn romans wat al te zwaar worden. Geef ons de Pickwick stijl terug, riepen ze, met die heerlijke minachting voor de kunst, z'n losse verhaallijn, z'n gekke figuren, en alles waar we zo om moesten lachen." En in Great Expectations heeft hij dat gedaan. E.S. Dallas schrijft verder: De methode om een belangrijke roman in maandelijkse afleveringen te publiceren was een gevaarlijk experiment, dat zijn sporen naliet op de roman als geheel. Dickens was een van de eersten die dat experiment aang ing, en had daarmee zo'n succes dat de meeste romans tegenwoordig hun weg naar het publiek vinden in maandelijkse afleverin gen. Ik kan niet zeggen dat ik ooit iemand heb ontmoet die toegeeft dat hij een verhaal in maandelijkse porties tot zich neemt, en die als we vragen wat hij vond van de laatste aflevering van Dickens of Thackeray niet meteen zou zeggen dat hij onmogelijk een verhaal in stukjes kan lezen. Maar toch is de methode een succes, en van een roman wor den er duizenden in kleine stukjes verkocht, terwijl er van het geheel slechts een paar hon derd zouden zijn verkocht... Al met al heeft de roman geprofiteerd van de feuilletonvorm, en Engelse schrijvers zijn erdoor gedwongen te letten op de verhaallijn en de gebeurtenissen. Toen ze hun aandacht gingen besteden aan het uitgebreid schetsen van karakters en manieren verloren schrijvers hun greep op het verhaal, en lieten ze de handeling achter-

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 16