85 "Our fellow-countryman is a model of a man, quite fresh from Natur's mould!" said Pogram, with enthusiasm. "He is a true-born child of this free hemisphere! Verdant as the mountains of our country; bright and flowing as our mineral Licks (zoutlagen. PF); unspiled by withering conventionalities as air our broad and boundless Perearers (prairies.PF)! Rough he may be. So air our Barrs. Wild he may be. So air our Buffalers. But he is a child of Natur', and a child of Freedom; and his boastful answer to the Despot and the Tyrant is, that his bright home is in the Settin Sun." Hier laat Dickens zien hoe het parlementslid opkomt voor zijn achterban en ook hier weer in bloemrijke taal. Het neoclassicisme. In de periode onder beschouwing was het neoclassicisme de dominante stijl in de Verenigde Staten. Deze stijlperiode begon in Europa omstreeks 1750, na de opgravingen van Pompei en Herculaneum, en werd door de regeringen van de nieuwe Amerikaanse en Franse republieken geadopteerd als hun officiële stijl. Immers, de pas opgerichte republieken zochten naar een eigen identiteit en rolmodel, en vonden dat in de klassieke oudheid. In de Verenigde Staten zag men de Griekse stadstaatjes als democratieën - alhoewel De Tocqueville uitlegt dat het aristocratieën waren - en als het ideale model van een federatie. De staatjes waren zelfstandig maar vormden met elkaar een eenheid qua taal, cultuur en geloof. In de Romeinse republiek zag men burgerdeugden op ideale wijze gerealiseerd, zoals soberheid, vaderlandsliefde, democratisch bestuur op basis van verdiensten. Dit positieve beeld van de Romeinse Republiek was ongetwijfeld in belangrijke mate een gevolg van het boek van Edward Gibson, "The History of the Decline and Fall of the Roman Empire", waarin hij de deugden van de Romeinen idealiseert. Zijn boek was enorm populair, en het wordt - zoals u weet - door Silas Wegg voorgelezen aan Boffin in Our Mutual Friend.In de Verenigde Staten is het neoclassicisme zeer sterk aanwezig geweest, we zien dat terug, bijvoorbeeld in hun staatsinrichting (bijv. de Senaat), in hun architectuur (bijv. het Capitool, vele regeringsgebouwen, vele universiteitsgebouwen, het is alles klassieke gevels met zuilen wat de klok slaat). De Tocqueville raadt de Amerikanen aan om de klassieke schrijvers te lezen, maar niet na opgemerkt te hebben, dat het - zoals al vermeld - helemaal geen democratieën waren, en dat de schrijvers toen, en ook nu, alleen met vrucht gelezen worden door een kleine elite.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 25