"RRPP NN" 95 'Ah-h-h!' grauwde de knecht tussen zijn tanden. 'Ik hield je wel vast als je mijn vrouw was. Ik hield je onder de pomp om je af te laten koelen.' ('Ik zegje, laat d'r met rust,' zei Joe.) 'O! Moetje hem horen!' krijste mijn zuster 'Moetje horen waar hij me voor uitmaakt! Die Orlick. In mijn eigen huis! Mij, een getrouwde vrouw! Waar mijn man bij staat! O! O!' (Dickens, 2001, vert. Dabekaussen en Maters, p. 133-134) (16) Wat kon die arme Joe, na zijn in de wind geslagen opmerkingen tussen haakjes, anders doen dan tegenover zijn knecht te gaan staan en hem te vragen hoe hij tussen hem en mevrouw Joe durfde te komen en verder of hij mans genoeg was om op te komen?Ouwe Orlick meende dat de situatie wel degelijk vroeg om op te komen en nam meteen een verdedigende houding aan. Dus zonder zelfs maar hun geschroeide en geblakerde voorschoten af te doen, ginge ze elkaar te lijf, als twee reuzen. Maar als er in die buurt een man was die het lang tegen Joe uithield, moest ik die nog tegenkomen. Orlick lag, alsof er even weinig van hem te duchten viel als van de bleke jongeheer, al gauw in het kolenstof, zonder veel haast om eruit te komen.(Dickens, 2001, vert. Dabekaussen en Maters, p. 134- 135) Ton Vroom Wie is RR? U denkt wellicht wat is dat voor een titel voor een stukje in de Dutch Dickensian? Over Charles Dickens? Maar waar staat die RR dan voor? PP en NN vallen nog wel te plaatsen, PP zal wel Pickwick Papers zijn en Nicholas Nickelby wordt immers tot NN afgekort! Het raadsel van RR is eenvoudig op te lossen, het is de afkorting van het boek "Roderick Random" anoniem uitgegeven in 1748, naderhand werd duidelijk dat Tobias Smollett de auteur was. Wat nu hebben RR en PP &NN met elkaar te maken? Liever gezegd wat hebben Smollett en Dickens met elkaar te maken? Tobias Smollett leefde van 1721 tot 1771. Hij studeerde medicijnen In Glasgow vervolgens werd hij scheeps-chirurgijn en begon met RR naast zijn activiteiten als arts een carrière als schrijver. Hij schreef nogal wat, ondermeer verscheen van zijn hand Peregrine Pickle

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 35