99 "Whether this alarm had disordered my mind, or that I was led astray by the power of destiny, 1 know not; but instead of turning to the left hand, when I descended to the second story, I pursued the contrary course, and mistook the young lady's bed-chamber for my own. I did not perceive my mistake, before I had run against the bed posts; and then it was not in my power to retreat undiscovered; for the nymph being awake, felt my approach, and with a soft voice, bade me make less noise, lest the Scotch booby in the next room should over-hear us. This hint was sufficient to inform me of the nature of the assignation; and as my passions, at any time high, were then in a state of exaltation, I resolved to profit by my good fortune— Without any more ceremony therefore, 1 made bold to slip into bed to this charmer, who gave me as favourable a reception as 1 could desire,etc etc. Kortom een wat andere afloop van een verkeerde kamer binnenlopen dan Pickwick overkwam toen hij in de verkeerde kamer in het verkeerde 'four post bed"stapte. Dat deze situatie aanleiding gaf voor gegniffel als deze scene hardop werd voorgelezen zal duidelijk zijn. Veel mensen die Pickwick lazen zullen zullen net als David Copperfield/Charles Dickens Smollett's boeken gekend hebben. Maar ook in de PP wordt er een dubbele bodem in de verwisselde bedscene gelegd. Dat gebeurde door Phiz, ongetwijfeld in opdracht van Dickens. In de Prisma vertaling is een prent opgenomen uit de eerste druk van PP daarin heeft mejuffrouw een hoge kraag van haar kamerjas die haar boezem aan het gezicht onttrekt. In de tweede druk, overigens ook uit 1837, heeft Phiz kennelijk een nieuwe plaat gemaakt en heeft mejuffrouw geen kraag, haar kamerjas ligt op de stoel haar nachthemd sluit redelijk laag en de hoek van de spiegel waarin zij kijkt is zodanig dat Pickwick dat ook allemaal precies kan vaststellen. De vraag nu is wat een Middle Aged Lady is? Of liever gezegd hoe oud? Met 25 jaar was je een "spinster" indien je niet getrouwd was. Stel nu dat miss Witherfield een jaar of dertig geweest zou zijn, dan zou ze door het toenmalige leven gaan als een vrouw van middelbare leeftijd maar even goed nog prettig om naar te kijken, zeker voor de al weer wat oudere Pickwick. Je zou zeggen Dickens heeft een beetje meer RR in PP gedaan. We moeten niet vergeten dat PP uitkwam onder het bewind van William IV en dat het nog enkele decennia zou duren voordat er sprake zou zijn van het Victoriaanse tijdperk. Steig maakt duidelijk dat Dickens in plaats van de platen uit de eerste drukgang, de losse nummers en de allereerste gebonden uitgaven, nieuwe heeft laten maken door

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 39