102 liefde, verloofde,sic the idea of that lovely charmer rather increased than allayed the ferment of my spirits; and the young paisanne had no reason to complain of my remembrance. Early in the morning, the kind creatures left us to our reposeof whom we took a tender leave after my companion had confessed them and given them absolution." Uiteidelijk komt alles goed, Roderick wordt weer in de boezem van de familie opgenomen eveneens in het testament, hij trouwde met Narcissa en leefde nog lang en gelukkig. Ere wie ere toekomt. Sinds ik enkele jaren geleden RR kocht heb ik daar dit stukje over willen schrijven. Pas eind vorig jaar had ik daar weer tijd voor en dus in de pen geklommen. Wie schetst mijn verbazing toen ik een aantal weken geleden bij De Slegte in Zwolle een boek met de volgende titel aantrof: Smollett and Dickens door F.D.Wierstra, Academisch proefschrift ter verkrijging van den graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit van Amsterdam, 5 juli 1928. Een proefschrift geschreven in het Engels waarin Wierstra uitvoerig uitlegt welke relaties er bestaan tussen de romans van Smollett en met name Pickwick Papers, Nicholas Nickelby, Barnaby Rudge, Martin Chuzzlewit en David Copperfield; alleen tekst en geen plaatjes. Zijn stellingname in Introduction van zijn proefschrift is te aardig om die achterwege te laten: "The debt which Dickens owes his predecessors is none of the smallest, still he ranks with the very highest in the realm of fiction. My comparing him with Smollett, his special favourite, from which he borrowed largely, does not therefore imply anything derogatory from the fecundity of his mind. As all higher knowledge is based on comparison, we shall be able to appreciate Dickens the better when studied in conjunction with his great predecessor." Gebruikte literatuur: Anoniem Tobias Smollett) Roderick Random, The Ninth Edition 1776. Dickens, Charles. Collected Papers, Biographical Edition, 1903 alle voorwoorden) Dickens Charles, David Copperfield, 1850. Intelex. Pilgrim Edition of the Letters of Charles Dickens, 2002. Steig, M. Dickens and Phiz, 1978. Wierstra, F.D. Smollett and Dickens 1928.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 42