104 Tot zover wat er van de buitenkant valt af te lezen, naast een foto van het tafeltje waar CD zich van bediende tijdens zijn voordrachten. En voor wie wil weten hoe CD er bij stond tijdens zijn Readings: zie de voor kant van de DD. Van Charles Dickens zijn geen geluidsfragmenten bewaard gebleven en al helemaal geen bewegende beelden. We hebben dus geen idee hoe zijn stem klonk, wat zijn dictie was, hoe hij zich op het toneel stond, of hoe hij zich gedroeg tijdens zo'n Reading En ook al zijn de teksten waar CD zich van bediende min of meer bewaard gebleven, wij weten het niet hoe het was als CD ze voordroeg. Andrews heeft zich het doel gesteld zoveel als mogelijk, zo waarheid getrouw als na meer dan 130 jaar dat mogelijk is, iets op te roepen van wat de "Readings"van CD geweest zijn En ook al zijn de teksten waar CD zich van bediende min of meer bewaard gebleven, wij weten het niet hoe het was als CD ze voordroeg. Andrews heeft zich het doel gesteld zoveel als mogelijk, zo waarheid getrouw als na meer dan 130 jaar dat mogelijk is, iets op te roepen van wat de "Readings"van CD geweest zijn Een voorbeeld hoe lastig dat is. Velen van ons zullen in hun jonge dagen Han Bentz van den Berg hebben zien spelen. Vreemd genoeg is er uiterst weinig beeld geluid materiaal van hem bewaard gebleven uit de tijd voordat hij, onterecht, van het toneel gehoond werd. We hebben het dan over een kleine vijftig jaar geleden. Hij was op het toneel een van de besten van de tweede helft 20ste eeuw, in mijn ogen de beste. Maar hoe leg je dat uit aan jongeren die weinig toneel ervaring hebben en hem al helemaal niet meer kennen? Andrews weet op indringende en fijnzinnige wijze de sfeer op te roepen van de Readings die CD gaf. Hij doet dat door te laten zien hoe punctueel voorbereid CD te werk ging: het verkennen van de ruimte waarin de reading gehouden zou worden, oefenen met zijn stem of iedereen het goed kon verstaan, de belichting uit gaslicht, de achtergrond van het toneel, zijn spreektafel zelfs de kleur daarvan, alles was tot in de puntjes verzorgd. CD bereidde de teksten van zijn voordrachten gedegen voor, hij schaafde, veranderde en oefende, zo nodig met spiegels. Het waren veelal niet de letterlijke teksten die de toehoorders al zo goed uit zijn boeken kenden, hij schiep als het ware de tekst opnieuw. Hetgeen op het publiek de indruk maakte dat de tekst voor het eerst ten gehore werd gebracht, maar niets was minder waar.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 44