107 Uit de verhalen van zijn manager George Dolby blijkt dat zeker in zijn laatste jaren CD na zo'n voorstelling zo ongeveer in elkaar stortte. Hij had veel tijd nodig om weer een beetje bij zijn positieven te komen. Vooral na het brengen van "Nancy Sikes'Vas het erg met hem gesteld. MA heeft ook achterhaald hoeveel readings CD heeft gehouden: voor weldadigheidsdoeleinden 27. Voor commerciële doelen, dwz voor zich zelf, 472 in totaal. Daarbij inbegrepen de readings die hij in Ierland, Schotland, Parijs en de VS heeft gegeven. Zijn eerste commerciële Reading hield hij in 1858, de laatste in maart 1870. Het boek dat George Dolby schreef: Charles Dickens as I knew him; geeft een mooi beeld hoe het er precies aan toe ging. De teksten die hij voordroeg waren eigenlijk bewerkingen van zijn werken. In grote lijnen herkende het publiek waar het over ging maar in detail waren ze anders. Wat niet vergeten mag worden is het feit dat al die duizenden mensen die naar CD kwamen kijken en luisteren daar grif voor betaalden. Het kostte CD, in het bijzonder zijn managers grote moeite om zwarte handel met toegangskaarten te voorkomen. Die ongecontroleerde handel was niet naar de zin van CD omdat hij vond dat er voor iedereen ook goedkopere kaartjes beschikbaar moesten zijn. Evengoed vond hij het een mooie bron van inkomsten. Hij verdiende aan zijn reis naar de VS, van eind 1867 tot begin 1868 ,£19.000, een voor die tijd niet onaanzienlijk bedrag. En dan natuurlijk de laatste Reading, het publiek gaf hem ovationeel applaus een kort woord tot slot van CD die hoewel zichtbaar uitgeput en geëmotioneerd, zichzelf bleef, een kort toespraakje hield met de beroemde slotwoorden: "..From this garish lights I vanish now for evermore, with a heartfelt, grateful, respectful, and affectionate farewell" Het was 15 maart 1870, op 9 juni van dat jaar overleed hij. Kortom Andrews heeft een buitengewoon lezenswaard boek geschreven, over een aspect van CD dat wel eens vergeten lijkt te worden. Voor diegenen die zijn uitgesproken teksten willen lezen: Philip Collins; Charles Dickens the public Readings; Clarendon Press Oxford 1975. In dit boek is een complete overzicht van de teksten uitgesproken door CD met een uitgebreide inleiding. Philip Collins; Charles Dickens Sikes and Nancy and other public Readings, 1983, alle teksten zoals CD die heft uitgesproken met een korte inleiding.

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 47