Van de Voorzitter 65 Hoera, het is weer herfst. Het Dickensiaanse seizoen van striemende regen, vochtige koude, knapperende haardvuren en donkere dagen liggen weer voor ons. Zelf heb ik mij de afgelopen zomer in het geheel niet met Dickens bezig gehouden. Ik heb omtrekkende bewegingen rond de schrijver gemaakt, gelezen over Madresfield, het huis dat model stond voor Waugh's roman Brideshead Revisited en over de familie wier ruzie over een erfenis de inspiratie vormde voor Bleak Houseover de Victoriaanse toneelvernieuwers Ellen Terry en Henry Irving in A Strange Eventful History van Michael Holroyd; over de Thugs, de Indiaase roodmoordenaars die volgens penningmeester Kooiman de sleutel vormen tot het mysterie van Edwin Drood en waarover Mike Dash een boek schreef. Ik las kortom om Dickens heen. En nu het najaar weer tot ons komt kan ik mij opmaken voor de biografie van Michael Slater. De 'definitieve' Dickens biografie? In ieder geval de eerste 'grote' biografie sinds Ackroyd. In 2011 zal hopelijk de biografie van Claire Tomalin verschijnen. En er zullen er nog vele volgen. Maar nu ligt Michael Slater voor me. De titel is eenvoudig 'Charles Dickens'. Claire Tomalin jubelt op het achterplat 'No living person is a greater authority on the life and works of Charles Dickens than Michael Slater.' Het is deze Michael Slater die op 12 december op ons jaarlijks kerstdiner ons zal toespreken. Zelden zullen de gevleugelde woorden 'thuisblijvers kregen ongelijk' een diepere waarheid hebben bevat. En als u dan weet dat Claire Tomalin nog geboekt staat voor een volgende bijeenkomst, dan zult u het met mij eens zijn dat de financiële crisis, het morele verval der normen en waarden, de verpulperisering van de cultuur en wat dies meer zijd, op de Haarlem Branch geen enkele invloed uitoefenen. Overigens is men ook te Headquarters uiterst scherp. Het is hen ter ore gekomen dat in ons jubeljaar 2012 in Londen ook een aantal sporters bijeenkomt om zich bezig te houden met dat waar sporters zich mee bezig willen houden, namelijk gesublimeerd vechten. Men denke aan vechtvormen als judo, dameskogelslingeren, military, voetbal en ander vermaeck. Headquarters meende dat de burgermeester van Londen, ene Boris die regelrecht uit een Koot-en- Bie sketch is weggelopen, wellicht zijn aandacht niet geheel richtte op dat wat al bijna twee eeuwen zijn waarde heeft bewezen, namelijk

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 5