69 opwekkende en leerzame teksten op de muren. Hier woonde het hogere kader. Het summum was als je een rode beuk voor de deur had, want dan was je directeur. Alle woningen zijn door Justitie inmiddels aan de bewoners verkocht als een soort gouden handdruk. Het hele gestichtsterrein bedroeg indertijd drie duizend hectare (7,5 bij 4,5 kilometers) en was geheel self supporting. Alles was aanwezig, men had werkplaatsen, boerderijen, etc. Op het terrein zijn overigens nog steeds een aantal gevangenissen aanwezig. De tour gaat verder langs ondermeer scholen, kerken en ook de supermarkt die gesloten is wegens iets met een Europese aanbesteding. Zelfs in het nietige Veenhuizen is de lange arm van Brussel voelbaar. Scholten besluit zijn uitleg met de opmerking dat er nog steeds registers van de gedetineerden aanwezig zijn zodat, als men daar in geinteresseerd is, nagekeken kan worden of er ooit familieleden in Veenhuizen gedetineerd hebben gezeten. Wij kiezen echter voor om direct door te gaan naar het restaurant waarop de president ook de heer Scholten bedankt. Bij het restaurant volgt eerst de borrel en wordt de laatste Dutch Dickensian uitgedeeld. De redactie heeft ook een aantal proefexemplaren in het nieuwe A5 formaat meegenomen. Vanaf 2010 verschijnt de Dutch Dickensian in dat formaat en wordt er ook de gelegenheid geboden om een postabonnement te nemen. Waarna wij aan tafel gaan. De president stelt dat wij gelukkig over een lelieblank geweten beschikken en dat op ons gedrag niets is aan te merken en dat het dus wel anderen zullen zijn die hier hun straf hebben uitgezeten. Hij heeft nog meer goed nieuws, namelijk dat de penningmeester heeft afgezien van zijn bonus en dat de wijn dus gratis is mits we het niet te bont maken. Dan geeft hij het woord aan de heer Vroom die het vandaag allemaal zo fraai heeft georganiseerd. Die begint met de vraag of wij er bezwaar tegen hebben als hij onder de soep spreekt want in Drente houdt men van aanpakken en die is inmiddels geserveerd. Dat bezwaar hebben wij niet De heer Vroom stelt dat Dickens in zijn Household Words over dit gevangenissysteem in Veenhuizen schreef, en wel vanuit de optiek dat de "mynheren" in Nederland in begin 1818 vooral bang waren voor een Nederlandse variant van de Franse revolutie. Immers 10% van de bevolking leefde in grote armoede en het monster van de Franse revolutie zou zo maar de kop op kunnen steken. Vijf jaar na de eerste steenlegging in Drente kwam de Highland Society uit Schotland op bezoek om er een rapport over te maken. Uit de reformbills uit 1834 blijkt dat men ook in Engeland van de aanpak in

The Dutch Dickensian | 2009 | | pagina 9