153 Waarde Lezer, In 1971 verscheen als eerste deel in de TOP-beeldserie (een uitgave van de al even illustere uitgeverij Impressum Nederland N.V.) een uitgave van Dickens's kerstvertelling, in de vertaling van Godfried Bomans en met de originele tekeningen van H.M. Broek. Bijna veertig jaar later zou een dergelijke uitgave waarschijnlijk 'een verstripte klassieker' worden genoemd, of in goed Engels 'a graphic novel'. Maar toen heette het nog gewoon de TOP-beeldserie, 'eens per drie maanden een andere boeiende topper uit de wereldliteratuur'. Dit was de eerste (uiteraard), daarna zou Dumas' Graaf van Monte Christo volgen. Het boekje is ook nog eens voorzien van een voorwoord van Bomans: 'Ik hoor niet tot de mensen, die menen dat Dickens door een uitgave als deze "ontwijd" zou zijn. Hij was zelf de eerste geweest om dit wel aardig te vinden, op voorwaarde dat men daarna het boek zelf zou gaan lezen. Hier sluit ik mij van harte bij aan. U allen een gelukkig kerstfeest toewensend, uw: Godfried Bomans.' Ik sluit mij graag bij de woorden van Bomans aan. De kerstvertelling is met recht een literaire klassieker, Scrooge, Marley, de drie geesten en Tiny Tim hebben zich zodanig in ons collectieve geheugen een plaats verworven dat we zelfs alle varianten en parodieën, van de Muppets tot Blackadder, tot het oerthema kunnen terugleiden. De gedachte dat een slecht mens als Scrooge overnacht tot een goede ziel kan veranderen is een kerstrijke gedachte, en een hoopvolle. Ik wens u allen een goed kerstfeest en een mooi 2011. Martijn David President PUNCH: Een vlijmscherpe analyse van Victoriaans Engeland Liesbeth van Aalst Vier jaar na de troonsbestijging van Victoria werd Punch geboren, op 17 juli 1841 om precies te zijn. Het was vanaf het begin een groot succes met een oplage van 6000 per week en richtte zich tot de middenklasse met een duidelijke, radicale boodschap: 'vernietig het principe van het kwaad door het goede te cultiveren.' Het stelde zich op als een 'verdediger van de onderdrukten en een radicale gesel van alle autoriteit.' (Mark Lemon)

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 11