154 Het tijdschrift was genadeloos in zijn kastijding van de autoriteiten- zowel wereldse als kerkelijke- en hun stelselmatige uitbuiting van het volk; de in bont en juwelen gehulde aristocraat die zijn arbeiders van het land verdreef als een ander gebruik ervan dit leek te rechtvaardigen, de hoge functionaris die in zijn arrogantie volkomen buiten de wereld stond, tot de demagoog met zijn holle frasen. De toon was humoristisch, gevat, welgemanierd en cynisch, maar nooit obsceen; het was een familieblad. De oprichters en medewerkers, allen bekend of bevriend met Dickens en Thackeray, waren jonge dertigers die, hoewel ambitieus en getalenteerd, nog niet 'gearriveerd' waren. Zoals Henry Mayhew, die na zijn periode bij Punch zijn klassieke 'London Labour and the London Poor' schreef en Gilbert Abbot a Beckett, die later als Armenwet Gevolmachtigde het schandaal in Andover Workhouse aan de kaak stelde, waar de armen gedwongen waren op botten te knagen om te overleven. Het waren gruwelijke tijden waarin werkloosheid niet zelden de hongerdood tot gevolg had, speciaal op het platteland waar machines steeds meer de handarbeid verdrongen: Man versus Machine Machinery in its progress, has doubtless been the origin of terrible calamity; it has made the strong man so much lumber. How, when machinery is multiplied- as it will be- a thousand fold? How, when tens of thousands of hands are made idle by the ingenuity of the human mind? How when, comparatively speaking, there shall be no labour for men? We put this question to Sir Robert Peel: if all labour done by man were performed by machine power and that power in the possession of some thousand individuals, what would be the cry of the rest of the race? Would not the shout be: 'Share Share?' (1842) De roep om hervorming van het regeringsstelsel resulteerde in '32 in de toekenning van het stemrecht aan de (mannelijke) middenklasse; de arbeiders bleven uitgesloten door de wet die het deelnemen aan stemming verbond aan bezit, dat deze groep uiteraard niet had. De adel kreeg er ongenadig van langs, zoals de Duke of Malborough die zijn landgoed openstelde voor het publiek en wild verkocht dat was geschoten op zijn landgoed. Punch stelde voor dat licensed to sell game' werd opgenomen in het familiewapen. De Duke of Norfolk maakte het wel erg bont: hij ried zijn hongerende werkvolk aan om, bij gebrek aan brood, kerriepoeder te gebruiken, opgelost in water. Bij een strenge winter zou dit de stakkerds verwarmen. Deze grenzeloze stompzinnigheid en wreedheid gaf aanleiding tot vele gefingeerde brieven aan de redactie waaronder deze:

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 12