155 Honourable Sir, 1 was at a loss to know how to reduce the expenses of the workhouse of which I am the master. Your recommendation however, has helped me out. I've prescribed it in all manner of ways, both in hot and cold water, and can safely say it goes a long way. I give each pauper a pinch and I never knew the instance of one asking for more. You may depend on the gratitude of your obedient servant. Thos. Flint Hardy I expect to save 40 sh. A year. 1846 Maar ook het koningshuis ontkwam niet aan de giftige pen van Punch; arme Prins Albert had de onvergeeflijke fout begaan, in Duitsland te worden geboren en werd bespot om zijn accent, zijn formele, stijve houding en zijn Duitse manier van jagen die zeer onsportief werd gevonden: de dieren werden gevangen, in een omheining gedreven en afgeslacht. Hevige verontwaardiging riep zijn jaarlijkse toelage van 30.000 pond op, waar de regering 10.000 pond per jaar beschikbaar stelde aan onderwijs voor de armen.Victoria's besluit in 1844 om het brood dat de kroonprins niet bliefde, aan de armen van Windsor te geven in plaats van -zoals voorheen- aan de varkens, werd sarcastisch ontvangen als 'Royal Benevolence'. In 1843 publiceerde Punch 'The song of the shirt'(John Leech) als protest tegen de mensonwaardige werkomstandigheden van de naaisters. Velen kennen de begeleidende cartoon, gebaseerd op een feitelijk gebeuren: een skelet naait aan een rijk gewaad terwijl op de achtergrond een deftige dame ongeduldig wacht. Het ging hier om een spoedopdracht voor een bal waaraan de naaister na vele uren zonder voedsel en rust overleed. Met het vertrek van Mayhew in 1845 werd de toon van Punch wat conservatiever. Voor de middenklasse braken financieel betere tijden aan en die wilden niet lastig worden gevallen met de ellende van hun inferieure medeburgers; zij waren comfortabel en druk bezig met carrière en - groot - gezin. De Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations, een geesteskind van prins Albert waarvan de opening plaats vond in mei '51, luidde een periode van enorme welvaart in voor de middenklasse, 'the golden age of capitalism'. Punch hekelde de parvenues- rijk geworden dooi de uitgebuite fabrieksarbeiders- als onuitstaanbare snobs, die hun 'betters' na aapten. De Krimoorlog die in 1852 uitbrak, gaf aanleiding tot veel bitter commentaar. De incompetentie van de Minister President Lord Aberdeen en het hoogbejaarde commando van het leger riepen uitspraken op als 'antiquated imbecility en twaddle, blunders en incapacity

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 13