157 Punch's oordeel was kort en krachtig: They dress ..like men They talklike men They livelike men They don't.like men Het zestigjarig regeringsjubileum van Victoria 22 juni 1897) was een feest zonder weerga: de vorstin had Engeland tot het imperium gemaakt waar de zon nooit onderging. Vanuit het hele rijk arriveerden staatshoofden, machthebbers en troepen in eerbetoon aan de langst regerende monarch ooit. Schoolkinderen kregen een week vrij, er waren dankdiensten in St. Paul's Cathedral en Victoria reed over een afstand van zes mijl door de Londense straten, gezeten in een open rijtuig, toegejuicht door het volk. Punch was 'delighted and overcome by the gigantic success, for it has shown that a quarter of the world loves and appreciates a blameless queen and rejoices to be her subjects.' De zelfvoldane natie had nog geen weet van de aanstaande Boerenoorlog, de razendsnelle ontwikkeling van de techniek en de toenemende onvrede van vrouwen, de laatste uitlopend in The Women's Social and Political Union, een militante organisatie die het geweld niet schuwde en waarvan de leden 'Suffragettes' werden genoemd. Victoria, 64 jaar lang het boegbeeld van Engeland en haar koloniën, stierf op 22 januari 1901, 81 jaar oud. Van achttienjarig meisje tot verbitterde, teruggetrokken levende oude vrouw, was zij erin geslaagd het Britse gebied overzee uit te breiden tot vijf keer het oppervlak van het moederland. Onder haar bestuur van een mensenleven lang, veranderde de levenswijze van haar onderdanen radicaal door snel vervoer van mensen en goederen en een beginnende ontkerkelijking door de evolutionaire wetenschap. Kunstvormen kwamen op en verdwenen. Grote kunstenaars creëerden en stierven. En Punch was erbij: aanklagend, bewierokend of simpel beschrijvend heeft het ons een schat van gegevens nagelaten over de negentiende eeuwse mens in al zijn facetten en ze - als ze dat verdienden - een flinke veeg uit de pan gegeven. Weerdinger Ditty By Piet Witte There once was a landlord in Weerding Nominated king of the Dickens-ring So he thaught us a lot Even more then we sought Now I ask you: Is'n't that amazing??

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 15