158 Dickens en zijn biografen 2 door Guus de Landtsheer In het eerste deel van deze artikelenreeks plaatste ik bij het daar besproken werk van John Camden Hotten, dat als Dickens eerste biografie wordt gezien, de volgende opmerking: Op 10 juni 1870 verschijnt er in The Daily Telegraph: An Essay on the Genius and Character of Charles Dickens van George Augustus Sala, daarmee was deze schrijver in J'eite de allereerste die een biografie(tje) na Dickens's dood publiceerde. Ik beschouw dit echter niet als een autonoom werk maar als een eerste opzet, omdat dit essay vervolgens in opdracht van de uitgever Rout ledge daarna als een viermaal zo lange publicatie verscheen. Het verscheen onder de titel: Sala, George A. Charles Dickens: An Essay. London: Routledge, 1870). Wat blijkt; deze publicatie is in het Nederlands vertaald en een exemplaar ervan bevindt zich in de KB in Den Haag. Het was mijn mede-redacteur die mij hier op wees en die het werkje zelf naar Drenthe heeft gebracht. Zoiets schept natuurlijk verplichtingen, vandaar dat in deze tweede aflevering dit boekje wordt besproken. Op de titelpagina vinden we: Levensschets van Charles Dickens door George Augustus Sala redacteur van de Punch en Daily Telegraph Rotterdam Altmann en Roosenburg Irritant voor bibliofielen is dat noch de naam van de vertaler, noch het jaartal van de uitgave zijn vermeld. Daarentegen leren we wel dat het boekje in snelpersdruk door Joh. Van Otterlo in Rotterdam is gedrukt. Zo kort verschenen na de dood van Dickens kunnen we aannemen dat we hier opnieuw met een hagiografie te maken hebben. De waarde ervan laat zich dan ook gemakkelijk raden. Niet het verkrijgen van kennis over het leven van Dickens doet hier ter zaken, maar de tijdgeest in 1870 is van belang. Hoe uitte zich in die tijd de bewondering voor de schrijver en de rouw om zijn dood? En verder natuurlijk het inzicht dat we krijgen in de denkwereld van de biograaf. Wie was George Augustus (Henri) Sala.( 1828 -1895) Hoe dieper je duikt in de karakters die de smaakmakers waren van de Victoriaanse tijd des te meer komt het beeld van een stijve en preutse samenleving onder druk te staan. Neem nu George Sala: op schrijversgebied een leerling en protégé van Dickens, maar zijn jeugd was alles behalve in

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 16