160 uitgever zet je vervolgens aan om er zo snel mogelijk een boekje van de maken. Daarvoor is het artikel echter te kort. We blazen de inhoud vervolgens als ervaren journalist op tot het viervoudige en brengen het vervolgens in recordtijd op de markt. We weten dat er bij de schrijver altijd geldproblemen zijn. Wat mogen we dan van de inhoud verwachten? De inhoud van The Essay Al in de inleiding schrijft Sala dat hij geen mededelingen over het privé leven van Dickens zal doen te doen, maar zoals te verwachten begint hij wel onmiddellijk de loftrompet over Charles Dickens te steken Zijn werk is een onmisbaar gedeelte van de 19de eeuw en zijn dood roept een smart die in het hele land wordt gevoeld." Dat hij vooral in (zijn) Londen zo wordt gemist verklaart Sala door te verwijzen naar de wandelingen die Dickens maakte de lichamelijke inspanning" die een soort evenwicht tot stand bracht met "de geestelijke inspanning" die het schrijven met zich mee bracht. In zijn enthousiasme om het genie van Dickens te verklaren komt Sala met een prachtige geconstrueerde, maar volstrekt onjuiste redenatie: Die vele wandelingen in Londen en zijn reizen door Engeland en Schotland waren voor hem een bron van inspiratie, hij onthield alles zonder aantekeningen. Hoe was het toch mogelijk dat hij zulke aangrijpende scènes over het leven in gevangenissen kon schrijven die al lang waren afgebroken Daar moest wel het genie van Dickens geest achter zitten. Zo verklaart hij ook de leidende rol van hem in zijn strijd tegen allerlei sociale miststanden: zoals de scholen in Yorkshire en de werkhuizen na de invoering van the New Poor Law om nog maar niet te spreken over de belabberde verzorging van zieken (zou Sala hierbij aan Mrs Gamp hebben gedacht?) Opnieuw moest dit wel een uiting van dat zelfde genie zijn want: Hij was niet in armoede geboren, want afkomstig uit een fatsoenlijke familie uit de middenstand, die nooit wezenlijke armoede had gekend! Van zijn jeugd af aan leefde Dickens in een overvloed en pracht te vergelijken met die van even welvarende en geachte Engelse gentleman. Was dit niet HET BEWIJS van het talent van Dickens? Veel verder had Sala niet uit de bocht kunnen vliegen met het ontwikkelen van deze theorie. Verderop geeft hij nog meer blijk van een eigenzinnige stellingname. Zo is hij het niet eens met hen die beweren dat David Copperfield is gebaseerd op het leven van de schrijver zelf. Dat doet hij door aan te komen met een aantal letterlijke passages in het boek die Charles Dickens onmogelijk kan hebben meegemaakt. Een wel heel rigide benadering van een literair boek door een collega-schrijver! Volgens hem was Oliver Twist het lievelingsboek van Dickens en vertelt hij het ook niet zo goed idee te hebben gevonden toen Dickens besloot om

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 18