162 een wonder. Na de omslag van handwerk naar massaproductie in de industriële revolutie bleek er nu ook vraag te zijn naar massaliteratuur van een hoog gehalte. Geen academisch geschoolde en financieel onafhankelijke auteur van kloeke in leer gebonden boeken voor de happy few, maar een voor geld schrijvende autodidact die zijn werk in feuilleton of tijdschrift liet verschijnen. Daar bleek de wereld tot verbazing van zijn critici en vreugde van zijn bewonderaars uit die tijd op zitten te wachten. Het honderd-en-twee bladzijden tellende boekje bestaat slechts voor zeventig bladzijden uit de bijdrage van Sala. Meer kon of wilde hij niet van het oorspronkelijke artikel in The Daily Telegraph maken, voor de rest bestaat het uit brieven toespraken en een beschrijving van de begrafenis. Mocht u een originele versie van dit boekje willen aanschaffen dan kan dat. Op het internet is er een Amerikaanse antiquair te vinden die er $85, exclusief verzendkosten voor rekent. Herinneringen aan hun (groot) vader Charles Dickens. I. Verschillende kinderen van Charles Dickens hebben op enig moment na de dood van hun vader hun herinneringen op papier gezet. Zijn oudste zoon, Charles Jr, z'n oudste dochter Mamie, Alfred Tennyson, en in zekere zin ook z'n tweede dochter Katey. De volgorde waarin die herinneringen gepubliceerd werden ziet er als volgt uit. Mamie Dickens 1885: Charles Dickens by his eldest daughter. Mamie Dickens 1897: My father as I recall him. Alfred Tennyson Dickens 1911: My Father and his Friends. Mary Angela Dickens kleindochter) 1913: My Grandfather as 1 knew him. Henry Fieding Dickens 1934: The Recollections of Sir Henry Fielding K.C. Charles Dickens the younger 1934: Personal Reminiscences of My Father, with a foreword by Mary Angela Dickens. Gladys Storey: Dickens and Daughter 1939, Mrs Storey geeft haar gesprekken met Mrs Perugini Katey Dickens) weer. Charles Dickens by his eldest Daughter. De eerste die een verhaal heeft geschreven over het leven van haar vader is Mamie.( 1838-1896) In 1885 kwam haar boek uit met als titel: Charles Dickens by his eldest daughter. In het voorwoord geeft ze het volgende aan: "I have written this short biography of my father at the request of Messrs. Cassell and Company, expressly for the Young." Met die openings zin wordt duidelijk dat het een verhaal in principe voor kinderen betreft. Naastzeg maar, de formele

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 20