164 gezin Macready moet een warm gezin zijn geweest, er werd waarschijnlijk meer gebeden dan in het Dickens gezin. De Dickens kinderen werden gehaald en gebracht ze sliepen onder de hoede van personeel en de jongere broer van Dickens in een huis speciaal hier voor gehuurd. De relatie tussen rnr. mrs Dickens en mr. mrs. Macready was innig. Charles Dickens mocht hen graag, niet voor niets is zijn tweede dochter naar Macready vernoemd en Nicholas Nickleby aan hem opgedragen. Mrs. Dickens ging ook alleen op visite bij de Macready's. Ook fragmenten van Dickens's artikelen uit Household Words staan erin, bijvoorbeeld een meer dan uitvoerig fragment uit; "A Child's Dream of a Star", waarin Charles Dickens zijn herinneringen aan zijn niet lang daarvoor overleden zuster Fanny verwerkt heeft. De jaren vanaf 1858 krijgen relatief weinig aandacht. Gad's Hill Place komt daarin veelvuldig voor. Mamie beschrijft hoe Dickens met zijn tuin en in het bijzonder zijn rode geraniums omging. Over het Staplehurst trein ongeluk schrijft ze als volgt: "I was,"he writes, describing the scene to an old friend, "in the only carriage that did not go over into the stream. It was caught upon the turn by some of the ruin of the bridge, and hung suspended and balanced in an apparently impossible manner. Two ladies were my fellow-passengers, an old one and a young lady....", en dan wordt het hele verhaal verteld hoe Dickens de twee dames tot bedaren brengt, hij het treinraam uitklimt en de immense ravage overziet en gaat helpen. Feestdagen, vooral kerst Nieuwjaar, waren bijzondere gebeurtenissen die uitgebreid gevierd werden, eigenlijk kun je uit haar beschrijving afleiden dat vooral Charles Dickens zelf het middelpunt was als een gematigde vorm van toneel dat hij zo graag speelde. Ook het overlijden van Dickens komt aan de orde. Hoe de kinderen, die nog in leven waren en in Engeland woonden, zich verzamelen rond zijn sterfbed waar hij op 9 juni 1870, tien over zes in de namiddag overlijdt. Geschreven vanuit een optiek, een oudste dochter waardig, geeft het aardige doorkijkjes maar teveel wordt niet benoemd of komt niet aan de orde. My Father and his Friends In 1911 besluit het tijdschrift The Cosmopolitan om een artikelen serie te wijden aan Charles Dickens. Immers in 1912, honderd jaar gelden geboren, waren er nog velen die hem persoonlijk gekend hadden En zo schreef Alfred Tennyson Dickens 1845-1912) het verhaal: My Father and His Friends. Het is een kort verhaal, je zou haast zeggen uiteraard immers in 1865 vertrekt hij naar Australië om daar pas vele jaren later vanuit terug te keren naar Engeland. Van hem is ook de ring geweest die in 2009 nog voor veel opschudding zorgde omdat die zou "bewijzen" dat Georgina Hogarth een kind van Charles Dickens zou hebben gehad.

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 22