170 "Ik verwacht niks van je, ik vraog je nargens um. Waorum kunt wij gien vrienden wezen?" "Goeie middag" "Het spiet mij van ganser harte, daj zo op je strepen staot Wij hebt nog nooit een kwestie me mekaor had, waorin ik tegenover je stun. Maor ik heb mien best daon umwille van de Karst en ik bewaor mien goeie Karsthumeur tot het leste. En daorum, oom: een vrolijke Karst!" "Goeie middag" zee Skraoper "En alvast veul heil en zegen veur 't neie jaor!" "Goeie middag"zee Skraoper Zien neef ging desondanks zunder een unvrundelijk woord de kamer oet. Toen de klerk Skraoper 's neef oetliet, kwamen d'r geliektiedig twee andere luu binnen. 'T waren twee deftige heren met een aangenaom oeterlijk, die met hun hoed in de hand in Skraoper zien kantoor stunden. Zie hadden boeken en papieren under de arm en beugen veur Skraoper. "Van Maerle en Skraoper, ak het wel heb, zee een van de heren, terwijl e zien lieste bekeek. "Heb ik het genoegen te spreken met meneer Van Maerle of meneer Skraoper?" "Van Maerle is al zeuven jaor dood, "zee Skraoper "Vandaog, op de kop aof zeuven joar, is e störven." "Op dit tiedstip van het jaor, meneer Skraoper zee de heer, terwijl e een pen pakte, "is het nog meer dan aans gewenst dat we wat afschoeft aan de armen en behoeftigen, die het zo goed kunt gebroeken op dit moment. Doezenden hebt niet eens het allerneudigste, honderdoezend mensken missen de normaalste zaoken, waormet ze het een beetien aangenaomer kunt kriegen. "Bint er dan gien gevangenissen?", vrug Skraoper "Jaowal, genog." In de overtuuging, dat zij moeilijk de grote menigte wat christelijke vreugde kunt verschaffen naor ziel en lichaom, bent sommigen van oes bezig met het bijeen brengen van een fonds, um veur de armen wat te eten en te drinken of brandstof um zich te verwarmen te kopen. Wij hebt veur dizze tied keuzen, umdat de nood nou het best vuulbaar is en de overvloed zich verheugd. Veurhoeveul kan ik je noteren? "Veur gien cent ,"zee Skraoper. "Dus je wilt graog anoniem bliem?" "Ik wens daj mij met rust laot,"antwoordde Skraoper. Je vraogt mij wat ik wens en dit is mien antwoord. Zulf maok ik mij niet bliede met Karst, en d'r is mij al hielemaol niks an gelegen um leeglopers vrolijk te maoken. Ik geef mien bedraogen wal um gevangenissen en warkhoezen in stand te hollen, dat kost mij al genog, en zij die dat neudig hebben moet daor maor hen gaon." "Veulen kunt er niet hen, en veulen zullen nog liever starven." "As ze liever starven, "zee Skraoper, "laot ze dan dan doen en het

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 28