190 waar David Copperfield een kamer had met uitzicht op de Thames slechts een paar straten westelijker dan de Cecil Street. Bovendien is Buckingham Street op zijn beurt weer maar een paar straatjes oostelijker dan Hungerford Stairs. Vanuit Cecil Street het Strand op, dan richting Somerset House en dat voorbij meteen naar rechts Strand Lane in. Hij was toen smoorverliefd op Maria Beadnell, ondanks de beschreven plons in het koude water, werd zijn hartstocht voor haar, die niet bepaald reciproque was, niet bekoeld. Wellicht omdat hij die plek goed kende, heeft hij daarom daar afgesproken met Henry Austin, zijn latere zwager, zoals het nu volgende brieije vertelt: Spring 1833 Dear Henry, If you are down at Strand Lane and hail "The Alertany time until 9, we will send our boat off for you, Sunday Morning, 8 O 'Clock, Believe me, truly yours, CD. Zo bij elkaar genomen heeft hij In David Copperfield gewoon, maar wat heet gewoon bij Dickens, vertelt hoe hij zijn jonge jaren op kamers heeft doorgebracht. De tegenwoordige staat is fraai gefotografeerd in "Charles Dickens's England" en het badhuis is nu toegankelijk via Surrey Street. Op de huidige plattegrond van Londen is Strand Lane niet meer te vinden. Voor deze straat en andere weggetjes uit het Londen van Dickens's jonge jaren is er nu een website: http//users.bathspa.ac.uk/greenwood/imagemap.html. Er komt dan een kaart in beeld uit 1827, de Greenwood map of London waar alles op te vinden is. Kaart van Londen. De Greenwood map of London van 1827 geeft een goed inzicht in het straten plan van London van 1827. De versie die via internet bereikbaar is: http//users.bathspa.ac.uk/greenwood/imagemap.html heeft wel het gebrek dat er geen register nagepluisd kan worden. Je moet veel zoeken en het is ook handig om ongeveer te weten wat waar is. Aan de andere kant dat zoeken is ook wel aardig. Bijvoorbeeld Hungerford Stairs, je zou denken dat ligt achteraf in een vreemd gebied. Echter het ligt vlak bij White Hall, toch niet de minste onder de buurten. Maar ook daar valt weer wat op af te dingen immers London is ontstaan uit meerdere buurtschappen en Westminster lag en ligt ten westen van de City. Ooit was het gebied open tussen die twee, geleidelijk dicht gebouwd en wellicht zit daar de oplossing dat Hungerford Stairs niet zo'n beste reputatie had. Bovendien blijkt Cecil Street ook weer om de hoek ervan te liggen. Het alleraardigst is natuurlijk de echte oude kaart na te kunnen snuffelen maar dat is niet iedereen gegeven. Een goed alternatief doet zich voor in de vorm van een cd-rom:

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 48