A Merry Christmas A Happy New Year! 146 Van de redactie Geachte lezer van the Dutch Dickensian. Het was op woensdag avond 24 november van dit jaar dat een uwer redactie leden een voordracht hield, met gepaste lichtbeelden, voor een aandachtig gehoor over The Christmas Carol van Charles Dickens. Hij was aan het vertellen over de vorst, sneeuw en ijs die door Charles Dickens beschreven worden in de herinnering van Scrooge aan zijn schooldagen. Feitelijk beschrijft Dickens zijn eigen herinneringen aan de tijd doorgebracht in Chatham en die behalve de koude, onbekommerd en prettig waren. Nu weten we inmiddels dat die herinneringen maar al te waar zijn. Immers in de jaren 1815, 1816 deden zich in de Indische archipel zware vulkanische uitbarstingen voor die veel stof en as in de atmosfeer deden belanden. Als een deken lag die stofwolk om de aarde en belette daarmee dat de zon gewoon de hele aardbol kon beschijnen. Koude was daar het gevolg van, zo koud dat sneeuw en ijs tot in de maand juni over Engeland lag, dat de Thames voor maanden bevroren was, iets dat al heel lang niet meer was voorgekomen. En juist, bij het vertellen over hoe door jongetjes de sneeuw werd geruimd, begon het te sneeuwen, dikke vlokken en al snel lag er een mooie laag over alles heen. Helaas na een uur was veel al weer weg, maar de voordracht was toen al klaar.. Dit was natuurlijk geen toeval. De weergoden vermurwd door aandoenlijke passages uit The Carol, verwarmd door onversneden plum pudding met rum boter, hadden zich van hun beste kant laten zien. Bij de redactie kunnen inlichtingen worden ingewonnen voor de juiste receptuur om zulks te herhalen. Daar zijn geen verdere kosten aan verbonden slechts een kleine libatie. PS het is natuurlijk uiterst merkwaardig dat door enkele vulkaan uitbarstingen, waarvan de gevolgen zo treffend zijn beschreven door Charles Dickens., zingend herhaald door Bing Crosby, tegenwoordig iedereen de ramen van zijn huis versierd met rode linten waar kunstsneeuw tegen aan is gespoten. De redactie wenst u en de uwen:

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 4