148 Dan komt Lokin aan de kern van zijn betoog: is er licht op de jeugdjaren van Pickwick. Wat staat er hierover in de Pickwick Papers. Daarin geeft Pickwick toe in zijn jonge jaren baantje geleden te hebben. Ook valt daarin te lezen dat hij vermoedelijk schrijven leerde van de aanplakbiljetten, die altijd in drukletters verschenen. Daarmee is hij een geslaagd man geworden want Pickwick heeft voldoende geld, "more then he can ever spend", zo zegt hij zelf. Hij heeft verstand van beleggingen want hij belegt ook het kapitaaltje van Weller Sr., en nog gunstig ook. Kom daar maar eens om vandaag de dag. Pickwick was dan ook een zakenman want we weten uit het boek dat hij een vertegenwoordiger in Liverpool had. Deze wordt immers ingeschakeld om Alfred Jingle het land uit te krijgen richting Demerara. Heeft Pickwick, zo vraagt spreker zich af, een soort onschuldigheid gekregen in de nadagen van zijn bestaan? Hier wordt het tijd Chesterton aan te halen want die zou een autoriteit zijn op dit gebied. Volgens hem is Dickens pas in latere afleveringen van het boek de romantische waarde van Pickwick gaan inzien. De introductie van Sam Weller was nodig om het verhaal boven de middelmaat uit te tillen want de Pickwick club stelde qua personages weinig voor. Net als in andere humoristische boeken was het belangrijk om de hoofdpersoon naar een gezet figuur te modeleren want: "humor and flesh go together since Falstaff'. Chesterton meent ook dat Pickwick in zijn jongere jaren minder aangenaam moet zijn geweest maar Lokin weigert dit te geloven want Pickwick is daar te naïef voor. Hij maakt daar wel een kanttekening bij want Pickwick is, als het gaat om het vrouwelijk schoon, toch wereldser dan wel eens wordt aangenomen. Het beste bewijs hiervoor is het wantrouwen dat zijn vrienden ten toon spreiden in de Bardell kwestie. Geen van hen vindt het vreemd dat Pickwick met een dame in zijn armen wordt aangetroffen. Tegenover Pickwick, in het werk van Dickens, staat Paul Dombey. Waar'Pickwick naïef is en de mensen slecht doorziet, is Paultje scherp en waar Pickwick rond en gezond is, is Paultje ziekelijk. En Pickwick is gezond, vooral waar het zijn vermogen is tot het innemen van drank. Spreker heeft geprobeerd de glazen te tellen bij een ontbijt waar Pickwick aanzat en raakte niet alleen de tel kwijt, maar voelde zich ook licht beneveld worden. Maar om nogmaals terug te komen op de vergelijking: men kan het schrijverschap van Dickens opdelen in twee perioden. De eerste begint met de Pickwick Papers en de tweede met Dombey&Son. Het eerste begint met leven en het tweede met de dood. Pickwick is onsterfelijk en Paul wordt onsterfelijk. Hiermee sluit Lokin af. De president dankt spreker waarna er de onvermijdelijke vragen zijn.

The Dutch Dickensian | 2010 | | pagina 6