198 - Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. mm van groot belang geoordeeld, voornamelijk met het oog op de vele woningen, die nog gebouwd zouden moeten worden. De polder zou daardoor zonder uit- gaven van eenig kapitaal na 90 jaar de sluis geheel om niet in eigendom bekomen, en 10 jaren na de openstelling het regt van naasting hebben. Tegen die voordeelen stond echter over, dat wijl de landbouwers tocli steeds paarden houden, en deze niet het geheele jaar door voor het landwerk gebruikt kunnen wor den, in vele gevallen aan de af en aanvoer van pro- dueten per as de voorkeur zal worden gegeven boven scheepsgelegenheiddat zij wier landen nabij de ring- vaart gelegen zijn daarvan weinig gebruik zullen maken en bij voorkeur aan de Ringvaart zullen laden en lossen, en dat om het ondiep zijn der vaarten en togten in den Polder alleen kleinere vaartuigen zullen kunnen worden gebruikt. Het maken eener opening in den omringdijk stelde volgens hunne overtuiging den Polder aan geen gevaar bloot, terwijl het uit handen geven van het beheer over de sluis geene zwarigheid had, zoo aan het Polderbestuur het opper- toezigt daarover verbleef en voor het nakomen der ver- pligtingen de noodige bepalingen gesteld werden. Door den heer Imans werd voorgesteld dit rap port te doen drukken en aan de leden rond te dee- len, ten einde te dezer zake later eene beslissing te nemen welk voorstel met 9 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren d e C1 e r c q van "Voorst, Lanser en Previnaire, terwijl de heeren van de Poll, Hoeufft van Velsen en van der Burch buiten stemming bleven. Zoover was de zaak dus gevorderd en men kon zicli reeds vleijen in het bezit eener sluis te zul len lcomen, toen het plan afstuitte op de moeijelijk- heid om het daarvoor gevorderde kapitaal bijeen te brengen. Een half jaar later, in de vergadering van 14 October, deelde de Dijkgraaf mede, dat het plan van de hh. W. P. H e s h u ij s e n en B. W. C r o k e r tot het maken van een of meer sluizen aan den Iiaarlemmermeerpolder door ongenoegzame deelneming was vervallen, doch dat die heeren, blijkens eene concept-circulaire, thans het voornemen hadden om een overtoom van nieuwe en verbeterde vinding aan dfift. Swamm daar te stellenonder geldeliike mede- WeTKilig van eeuc uacuiue u^r ic ngvefl Ook hiervan is, gelijk men weet, niets gekomen. Het vertrek van den heer Croker naar het buiten- land was daarvan voorzeker de oorzaak. Na dien tijd is er bij het bestuur en bij de ver- tegenwoordiging van den Polder, zoover wij weten, geene sprake meer geweest van het maken eener schut- sluis, hoewel uit het medegedeelde blijkt, dat de meerderheid het eene zeer wenschelijke zaak voor den Polder achtte. Het was echter natuurlijk, dat zoo- lang als bij velen de vrees bestonddat de middelen van bemaling onvoldoende waren, en ook herhaaldelijk de lage landen overlast van water haddenaan het daarstellen eener sehutsluis niet kon gedaeht wordendan onder de voorwaarde dat het daardoor in den Polder vloeijende water weder zou worden uitgepompt. De kosten daarvan zouden echter, vol gens berekening 5000 a 6000 'sjaars bedragen en het is zeer goed te begrijpendat daardoor de lasten van zulk eene sluis te hoog zullen loopen, om als zuiver financieele onderneming winsten te kunnen afwerpen. Wanneer men nu echter nagaat, dat ruim al het schut- en lekwater dat in eene maand tijds door eene sluis als de voorgestelde in den Polder gebragt wordt, door den van de stoomwerktuigen in 24 uren weder kan worden geloosd, dan is het duidelijk dat die be- zwarende bepaling bij het daarstellen van sluizen ook niet noodzakelijk is. Als aan de stoomtuigen de thans aangenomen verbeteringen zijn verrigt, zal die meer- dere nrbeid van 1 dag per maand ook wel onder ongunstige omstandigheden geen bezwaar opleveren en mogt dit onverhoopt het geval wezendan zou men, door het tijdelijk verbieden der doorvaart bij hoogen waterstanddit gevaar geheel kunnen ont- wijken. Het is toch natuurlijk, dat de kosten van eene afzonderlijke uitmaling uit eene verhooging der schutgelden zouden moeten gevonden worden en dus door de Ingelandenin welker belang de sluis ver- langd wordt, moeten worden betaald, terwijl die arbeid door de bestaande stoomwerktuigen aanzienlijk goedkooper kan worden verrigt. Werd het echter wenschelijk geoordeeld eene zui- vere afscheiding van kosten te houden, dan kon dit geschieden door de sluis die meerdere arbeid der stoomwerktuigen te doen vergoeden en dit door ver hooging der schutgelden terug te vinden. Wij willen niet beslissen of het verkiesselijk is, dat er sluizen voor gemeenschappelijke kosten door het bestuur van den Polder worden gebouwddan wel dat daartoe aan bijzondere personen of aan eene vennootschap concessie worde verleend. Yoor de eerste wijze van uitvoering pleit echter veel, wijl het belang der In gelanden daarbij meer op den voorgrond kan staan, en het daarvoor gevorderde kapitaal op voordeeliger voorwaarden zal kunnen worden genegotieerd. Wat thans het belang van de sluis voor de Inge landen betreft, maken wij gaarne de woorden van den heer S(taring) tot de onze. „Het is onbegrijpelijk dat niet, van het begin af aan, die onmisbare sehutsluis in het plan van droog- making opgenomen is. Elders in het Yaderland graaft men kanalen van vele uren lengte, met eene me- nigte van schutsluizen om toch maar genot van de waterwegen te hebben en de verbazend groote voor deelen te genieten, die scheepvaart boven transport per as aanbrengt, en hier beperkt men de vaart tot den Polder op zich zelvenzonder het voorname middel dat die regt nuttig maakt aan te grijpenen dit vooraltoen tijdens de eerste oprigting der gebou- wen het regtstreeksch aanvoeren van de bouwstoffen zoo hoogst wenschelijk voor de eigenaren der gron- den ware geweest. Zoo roept het meer hoe langer zoo meer om mesten teregtwant zonder dezen zal hier de landbouw nimmer die voordeelen op leveren, welke hij vermag te geven. De omringende steden weten met hare meststoffen geen wegla- ten de grachten er mede vervuilen of ze door de nijvere Vlamingers weghalen, en men ziet niet in, dat het gebrek aan eene sehutsluis de hoofdreden is van die zonderlinge ongerijmdheid. Vroeg of laat zal men er wel toe besluiten, maar jammer zeer jammer intusschenl, dat er tot dien tijd toe zoovele duizenden aan verlioogde transportkosten en verminderde op- brengsten der voortbrengselen van den Polder verlo- ren gaan." Maar juist wijl die sluis niet in het plan der droogmaking opgenomen is, zal men van het ver- voer te water in den Polder nimmer die voordeelen kunnen genieten, welke men er anders van had kun nen hebben. De Polder is er niet op aangelegd om een waterweg te hebben. Had men hierop het oog j of "Ikander hebben gelegd, zoodat de woningen aan beiden te gelijk hadden kunnen liggen, terwijl er nu zelfs langs de lengte-togten geen jaagpad bestaat; men zou de bruggen zoo hoog boven den waterspiegel hebben verheven, dat eene schuit met opperlast daaronder had kunnen doorgaan; men zou enkele togten niet op eene diepte hebben aangelegd, dat zij bij zo- merpeil droog liggen. Maar niettemin zijn de voordeelen nog groot ge- noeg, om ieder Ingeland zeer naar het bezit eener doorvaart te doen verlangen. De meeste woningen zijn welligt reeds gebouwdde uitvoer van te veld staand verkochte graangewassen heeft gelukkig na- genoeg geheel opgehouden maar toch vermindert het verkeer van den Polder met de omgeving niet. Dit jaar b. v. werden toch meer dan 700 bunders met vlas beteeld en alzoo wel ruim 4000 wagenvrachten uit den Polder vervoerd. De groene Meekrap van een 5Otal bunders, en ieder bunder levert wel 10 tot 15 wagenvrachtenwerd voor het grootse gedeelte naar elders verzonden, en dit moet juist in een tijd geschiedendat de wegen dikwerf onbruikbaar zijn. En ook de granen, die juist in den wintertijd moe ten worden vervoerd, zouden althans uit het midden van den Polder voorzeker uitsluitend per scheepsge legenheid worden verzonden. Yoor den aanvoer van mest is de sluis eene levenskwestiewijl het vervoer tot op eenigzins verren afstand van de Ringvaart spoedig zoo bezwarend wordt, dat daaraan niet meer te denken valt. De afvoer van de meststoffen uit de steden is tegenwoordig een onderwerp van veel belangstelling en onderzoek, en zonder twijfel zal men spoedig tot eene goede oplossing van de moeijelijk- heid komenom ze in eenen goed vervoerbaren toe- stand te brengen. Doch dan zal ook in de behoefte aan mest in de nabijheid der groote steden ruim- schoots kunnen worden voorzien, zoo men ze slechts te water vervoeren kan. De voordeelendie eene doorvaart aan de Inge landen van den Haarlemmermeer-Polder belooftzijn dus groot, het verwezenlijken daarvan aan geene groote bezwaren onderhevig; wij hopen dus dat velen aan het adres hunne adhaesie zullen schenken en het bestuur deze zaak in ernstige overweging zal willen nemen. Bij P. d e Boer te Haarlemmermeer ligt het vol- gend Adres ter teekening Aan Heeren Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer-Polder. Geven met verschuldigde achting te kennen de on- dergeteekendengrondeigenaars en landbouwers in gemelden polder Dat bij de uitbreiding, die de landbouw in den polder al meer en meer erlangt, en bij de belangrijke toeneming van bevolking en vertier, die daarvan het gevolg isde behoefte zich steeds dringender doet gevoelen naar voldoende directe middelen van verkeer te water, tusschen den polder en hetgeen daar bui ten ligt Dat immers de polder niet uit en door zich zelven kan bestaanmaar leven en bloeijen moet door aan voer van het hem ontbrekende van buiten en door afvoer derproducten van zijnen landbouw naar buiten; Dat thans alles wat wordt aangevoerden in de eerste plaats bouwmaterialen en meststoffenbezwaard wordt met de belangrijke kosten van overladen aan den Ringdijkwaardoor deze onmisbare voorwerpen van invoer en verbruik in den polder duurder kosten dan eldersen dat eveneens de in den polder ge- teelde vruchten die daar buiten worden verkoeht minder voordeel afwerpen, omdat zij met groote kos ten van vervoer zijn bezwaard Dat aan dezen zoo bezwarer.den en voor den bloei des polders zoo nadeeligen toestand een einde kan worden gemaakt, door de daarstelling eener sehut sluis die den Polder gemeenschap geeft met de Ringvaart Dat zij hopen dat dit voorstel in overweging zal worden genomen. De ondergeteekenden verzoeken derhalve Heeren Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden eerbie- digdoch met aandrang, om zoo spoedig moge- lijk immers hoe eerder zoo lieverin eene dringende behoefte te voorziendoor de daarstelling eener sehut sluis in den Ringdijkom de schependie de Ring- vaart Devareu, toogang tot den Polder te kunnen geven. 't Welk doende enz. Haarlemmermeer-Polder den 19 September 1860. In het medegedeelde omtrent het verhandelde in de vergadering van Iloofd-Ingelanden van 7 Novem ber komen twee onjuistheden voor: 1°. De ingeland A. 't Ho oft stemde eveneens ie- gen het verleenen eener schadeloosstelling aan den aannemer van D ij k. 2°. Omtrent het leggen eener brug bij Abenes over de Hoofdvaart, is alleen in principe aangenomen dat men deze zaak van wege den Polder zal ondersteunen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ van LANDBOUW. Afdeeling Haarlemmermeer. Vergadering van Donderdag 25 October 1860. Tegenwoordig 30 Leden. Voor de opening der vergadering geeft de voorzit- ter te kennen, dat bij hem is ontvangen een schrij- ven van den heer Mr. M. S. P. Pabst, waarbij wordt kennis gegeven, dat Burgemeester en Wethou- ders hebben beslotenzoolang de school in het ont- worpen dorp aan de Vennepertogt niet door den aan nemer is opgeleverddat gebouw tot geen ander doel af te staan, en tevens de wensch wordt geuit, dat in het vervolg over geene lokalen, bij de gemeente in eigendom of in huur, worde beschiktzonder overleg met de bevoegde autoriteit. Nadat deze missieve door den heer Pabst nog nader was toegelichtver- klaren alle aanwezige leden er genoegen mede te ne men, dat men vergadere in eene kamer .van het huis van L. J a c o b itapperwonende in het ontworpen dorp aan de Vennepertogt. De vergadering alsnu door den voorzitter Mr. J. P. Amersfoordt geopend zijndeworden de notu- len van den 13 September gelezen en goedgekeurd. Voorts worden ter visie van de leden gelegd de navolgende ingekomen stukken a. Verslag der toegekende prijzen op de algemeene Tentoonstelling te Goudaen eene naamlijst vap de inzenders.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1860 | | pagina 2