199 Rijnland. Landbouw. Marktberig ten ft. Lijstvermeldende den uitslag der loterij ge- houden te Gouda den 1 October 1860. c. Berigt van den beer J. G. Starck, bedankende als lid der maatsckappij. Door afgevaardigden ter algemeene vergadering te Gouda, gebouden den 28 September I860, wordt, bij monde van den heer S. de Clercq, verslag uit- gebragt, waaruit bleek dat van de drie afgevaardigden slechts twee, zijnde de heeren de Clercq en Eg- gink, ter vergadering zijn tegenwoordig geweest, en dat de derde afgevaardigde, de beer Kroon, niet ter vergadering is opgekomen. (Het verslag van het op die vergadering verbandelde opgenomen zijnde in het Weekblad van BaarlemmermeerN°. 40 wordt daarnaar bij deze verwezen.) In behandeling wordt gebragt een door den heer J. H. D. Koenen ingediend voorstel, houdende: dat de Afdeeling Baarlemmermeer aan het Hoofdbestuur der Boll. Maatschappij van Landbouw zal voorstellen, om te verordenen en te bevelen, in verband met de tegenwoordig al meer en meer veldwinnende verlich- te, vrijgevige denkbeelden in den landbouw, 1°. vrije toegang en regt van adviserende stemming te verlee- nen aan de leden der ondersckeidene maatschappijen van landbouw in ons vaderland bij alle vergaderin- gen landbouwfeesten wedstrijden en tentoonstellingen der Iiollandsche Maatschappij; 2°. het invoeren van eene algemeene Nederlandsche Landbouw-Almanak. Uit de daarop gevolgde discussien omtrent het eerste gedeelte van dit voorstel, blijkt dat het meerendeel zich er niet mede kan vereenigenen wordt hetzelve met 23 tegen 3 stemmen verworpen. De heer Koenen trekt alsnu het tweede gedeelte van zijn voorstel in. Na eenige woordenwisseling wordt beslotendat de Afdeeling zal ondersteunen door het mede te onder- teekeneneen adres waarbij het Polderbestuur van den Haarlemmermeer-Polder wordt verzochtom hoe eerder hoe liever over te gaan tot het maken van sehutsluizen. De vergadering besluit om het bepalen der plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden over te laten aan het Afdeelingsbestuur. Aan de orde is de benoeming van eenen onder- voorzitter en eenen secretarisin plaats van de heeren A. 't II ooft en D. Eggink, die met den lsten Januarij 1861 verlangen af te treden, en die verkla- ren bij dit hun voornemen te blijven. Tot onder-voorzitter wordt bij herstemming benoemd de heer J. H. D. Koenen, landbouwerwonende te Zuid-Schalkwijken tot secretaris, bij herstemming, de heer A. C. van Dorsten, genees-heel- en verloskundige, wonende te Haarlemmermeer. Beide verklaren zich bereid de benoeming aan te nemen. Vervolgens worden de leden door den heer Pabst opmerkzaam gemaakt op de in 1S61 te Haarlem te houden Tentoonstelling door de Maatschappij van Nij- verheid, en wordt eindelijk door den heer Koenen ter inzage der leden gelegd een exemplaar van het reglement der Vereeniging ter bevordering van Neder landsche volksplanting in Buiienlandsche gewesten. D. Eggink, Secretaris. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben ter kennis van belanghebbenden gebragt 1°. dat de begrooting voor het dienstjaar 1861, met de daarbij behoorende memorie van toelichting, van 721 November aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, op de secretarie van het Iloogheemraadschap ter inzage ligt voor het al- gemeen, en aldaar verkrijgbaar is gesteld tegen be- taling van 65 cents voor elk exemplaar. 2°. dat de Ingelandenvolgens artikel 165 van het reglement van 6 Julij 1857 hunne bezwaren tegen deze begrooting binnen 8 dagennadat die ter visie heeft gelegen, en dus voor 28 November, aan de vereenigde vergadering moeten inzenden; 3°. dat de vereenigde vergadering op Yrijdag den 30sten November, des morgens ten elf ure, in eene openbare zitting zal overgaan, tot behandeling van de boven bedoelde begrooting. Wij deelen die begrooting en de hoofdpunten uit de memorie van toelichting in het volgend nommer mede. De te Sloten gevestigde afdeeling der Bollandsche Maatschappij van Landbouw hield den 8sten dezer hare gewone najaarsvergadering, waarin de navolgende prij- zen door den voorzitteronder gepaste toespraakwer- den uitgereikt. Aan Geurtsen van Baarskamp, te Haarlemmermeereen zilveren medailleaan E. S a- lentijn, te Sloterdijk, 10 met een getuigschrift en aan C. Koersveldt, te Sloten, een getuig schrift welke prijzen hun waren toegekend geworden op de jongste hier gehouden veulenkeuring. Bij monde van den heer E. S a 1 e n t ij n werd aan de leden van het bestuur onder hartelijke bewoordingen dank ge- zegd voor de vele bemoeijingen, die zij zich voor de belangen der afdeeling hadden gegevenen in het bijzonder werd door den spreker dank betuigd aan den heer mr. J. P. Amersfoordt, door wien de prijzen waren uitgeloofd. Yervolgens werden aan drie boerenknechts getuigschriften uitgereikt voor lange en getrouwe dienst bij denzelfden meester landbouwer, alsaan P. d e Bruin, voor vijftien achtereenvol- gende jaren op de hofstede van de wed. C. Bode- graven, te Sloten; aan A. Visser, voor twaalf achtereenvolgende jaren bij Wm. Yerbeek, onder Nieuwer-Amstel, en aan J. Koster, voor tien ach- tereenvolgende jaren op de hofstede van Wm. Boele, te Sloten. De voorzitter wenschte hun namens de afdeeling geluk met dit bewijs van erkentelijkheid voor hunne lange en getrouwe dienst, en hoopte dat zij meer en meer de voldoening mogten ondervinden van hun trouw en eerlijk gedrag gedurende zoo vele jaren en naar hunne verschillende belangen daarvan de aangename vruchten inoogsten. De voorzitter gaf verder te kennendat het bestuur gaarne had gezien dat deze getuigschriften door het hoofdbestuur der Maatschappij aan deze leden waren verstrekt gewor- dedmaar dat het tot zijn leedwezen niet was mogen gelukken de daartoe aangewende pogingen met een gunstig gevolg bekroond te zien. Hierna werd door de kommissie van afgevaardigden naar de onlangs gehouden algemeene vergadering te Gouda rapport uitgebragt van de werkzaamheden aldaar, waaruit o. a. bleekdat het voorstel der afdeeling aangaande den vrijdom van belasting voor het gebruik van den boerenwagen op veren bij adres door de Maatschappij bij de Hooge Begering aan te vragenbij het hoofd bestuur niet die ondersteuning heeft mogen onder vinden als waarmede de afdeeling zich gevleid had hoewel de vergadering met veel genoegen uit dat rapport vernamdat door den geachten afgevaardigde uit Dordrecht met veel belangstelling het voorstel was besproken en met veel juistheid beweerd werd, dat de landbouwer voor het vervoer zijner produkten geene paarden in de belasting behoeft aan te geven al spant hij die dan ook voor een wagen op veren slechts zorg dragende daarmede geene andere artike- len of personen te vervoeren. Yele leden der afdee ling, en vooral de tweede voorzitter, waren het ge- voelen van den geachten afgevaardigde uit Dordrecht toegedaan, en betreurden het, dat het voorstel niet die algemeene belangstelling op de algemeene verga dering had gevondenwelke zij gehoopt hadden. De afdeeling, zoo noodig, haar voorstel bij de leden der algemeene vergadering nog nader wenschende toe te lichtenhad een boerenwagen op verenzoo als deze in de omstreken van Amsterdam meer en meer in gebruik geraakt, op de algemeene tentoonstelling te Gouda ter bezigtiging gestelden mogt het ge noegen hebbendat deze met eene medaille werd bekroond, vooral wegens zijne doelmatigheid, een- voudige zamenstelling en toch sierlijken vorm. De te Sloten woonachtige landbouwer P. B o e s die als eigenaar dezen wagen tot dat einde welwillend had afgestaan, ontving van den voorzitter, namens de afdeeling, den dank voor zijne aan den dag gelegde belangstelling, terwijl hem tevens een getuigschrift werd uitgereikt, als een blijvend aandenken van de eerste bekrooningdie aan een boerenwagen op veren op de algemeene tentoonstelling der Maatschappij is ten deel gevallen. De voorzitter gaf verder te ken nen dat het bestuur thans niet bij magte was om de medaille, waarmede de wagen is bekroond, uit te reiken, zijnde deze tot heden nog niet bij de af deeling ontvangen, en hem slechts nog overbleef de vervaardigers van den wagen, C, van de Geer en P. Lambert, beide te Sloten woonachtiggeluk te wenschen met de onderscheidingdie hun werk op de algemeene tentoonstelling mogt verwerven. Nadat nog over eenige huishoudelijke aangelegenhe- den gedachten waren gewisseld en na rondvraag nie- mand het woord meer verlangde sloot de voorzitter de vergadering, onder dankbetuiging aan de leden afgevaardigden voor hun uitgebragt rapport, en tevens dank toebrengende aan alien, die door hunne wel- willende medewerking hadden bijgedragen tot bevor dering van de belangen dezer afdeeling, terwijl hij de hoop uitte, dat deze meer en meer de voldoening mogt ondervinden van hare pogingen tot welzijn van den landbouw in deze gemeente, waaraan zij reeds twaalf jaren hare krachten wijdde. Aan een berigt der Makelaars W. en C. Voute, over den handel in Meekrap, dato 13 November 1860, onlleenen wij het volgende Reeds in het begin van Augustus werden de eerste partijtjes Racijn van het nieuwe gewas aan de markt gebragt en verhan- deld tot/23^ per 50 kilo, ruim 5 hooger dan in het vorige jaar bij den aanvang der teelt. De kwaliteit viel niet zoo tegen dan men wel gevrcesd had maar langzamerhand verkreeg men toch de zekerheiddat de opbrengst veel kleiner zijn zou dan die van het vorige jaar. Bij veel kooplust was de prijs voor goede, zuiveredriejarige Racijn spoedig 24, hier en daar werd voor enkele zeer mooije partijen wel f a f U\ besleed, waaronder circa 70 m. kilo driejarige, in den Wilhelmina-polder gegroeid, hoewel dunner van icorlel maar zeer schoon ge.zuiverd, die in twee veilingen aangeboden f 24J a 25 opbragtenmaar dit waren slechts uitzonderingen en f 24 is de prijs gebleven, waartoe een geregelde handel plaats vondt. Bij het afnemen der aan- voeren en bij de hoogen prijzen, die voor gestampte Meekrap worden besteed, wordt thans algemeen 25 gevraagd, doch boven 24| a f 24J zijn geene koopers aan de markt. De hooge prijs was te uitlokkend voor de producenten en dat daar van zoo veel mogelijk gebruik is gemaakt, bewijzen de groote hoeveelhedendie met elken marktdag werden aangeboden en die alien, meest voor het binnenland graag afnemers vonden. Hoogt belangrijk was de omzet en wij schatten de hoeveelheid Racijndie reeds in handen der gebruikers is overgegaan op niet minder dan een derde gedeelte van de geheele opbrengst van het gewas. Thans heeft men algemeen een aanvang gemaakt met het stampen. Het gewas mist den gloed en het levendige uiterlijk van het vorige en is ook niet zoo deugdzaam en krachtig van gehalte, doch valt de kwaliteit toch nog, bij de verwachtingen die men daarvan hadmede. De opbrengst zal bepaald minder zijn dan in het vorige jaar en is naar de beste ramingen aan te nemen, dat dit niet meer zal bedragen dan 10,000 vaten, het reeds als Racijn verbandelde inbegrepen. Het ongunstige weder van dezen Zomer, dat voornamelijk de oorzaak is van deze verminderde opbrengst, heeft ook zeer ongunstig op de nu te veld staande plant (gewas 1861) gewerkt, zoodat die overal zwak is gegroeid en zeer ten achter is. Hoewel het gevaarlijk is, om daaruit nu reeds gevolgtrekkingen te maken, is het toch zeker dat in dit oogenblik de vooruitzigten voor het gewas van het volgende jaar zeer ongunstig zijn. Niettegenstaande de prijzen 5£ h 6, dus veel hooger waren dan bij den aanvang van de teelt in het vorige jaar heeft zich toch dadelijk eene levendige vraag vertoond. Vele koopers kwamen aan de markt om in hunne behoefte door tij- dige inkoopen te voorzien, en de vaste stemming, waarin do Fransche markt verkeerde, droeg er toe bij den toestand van het artikel alhier steeds te verbeteren. De steeds hooger wor- dende vorderingen der producenten werden van lieverlede inge- willigd, en zijn de prijzen sedert bij zeer levendigen handel 2 gestegen. Hoewel zij nu hooger zijn dan in verscheidenc jaren het geval was, zijn wij toch van meening, dat zij het volste vertrouwen verdienen daar zij gcheel in overeenstem- ming zijn met den toestand van het artikelwant oude voor- raden bestaan niet, de behoefte wordt met elk jaar grooter en vindt dus, althans bij eene verminderde opbrengst, geene vol- komene bevrediging in datgenewat de produetie levert. Daar bij is de vaste stemming in Frankrijk ongeveer op dezelfde oorzaken gegrond, tegenover toenemend verbruik, geen voor- raad dan alleen van den nieuwen oogst. Vindt de ontwikke- ling der nijverhcid dus geene belcmmering in andere onvoor- ziene gebeurtenissendan gelooven wijdat eer nog eenige verhooging dan eene verlaging der prijzen mag worden te gc- moet gezien. Echter heeft elke verhooging zijne grenzen en mogen wij bij een oordeel over den loop der prijzen niet uit het oog verliezendat wij daarmede toch de Fransche markt volgenal moge dan ook van tijd tot tijd de verhouding door geheel lokale omstandigheden overschreden worden. De stand van de Meekrap-kultuur in de Noord-Hollandscho polders is zeer gunstig en wordt met elk jaar uitgebreider. De opbrengst is aldaar in dit jaar in verhouding ruimer dan in Zeelandde oorzaak hiervan ligt daarin dat de grond die voor het eerst met Meekrap wordt beplantmeer oplevert dan een anderwaarop reeds verscheidene malen geoogst is. De Noord-Ilollandsche wortel is even goed als de Zeeuwsche en men besteedde voor de goede zuivere soorten denzelfden prijs waartoe de Zeeuwsche Racijn werd verhandeld. Mogten de producenten steeds hun belang inzienom goed gezuiverden wortel in den handel te brengendan zal hun produkt ook altijd gereede koopers vinden. De op Fransche wijze gemalen Meekrap werd in minder groote hoeveelheden aan de markt gebragt dan vroeger, daar het grootste gedeelte van dit produkt voor eigen behoefte werd aangewend. Wat aangeboden werd vond echter tot goede prij zen gcheel in verhouding tot die van de gestamptekoopers. Prijsnotering op heden, gewas 1860: Fijne krappenpuike 34£a35£; dito middel en goed 33£ a 34; kleine krap pen 32^ a 33; Onberoofde beste 31J a 32; dito minde- re 30J a 31 dito ordinaire 29£ a 30 kleine onberoofde en gemeene 27 a 30; Mullen /5a 10; driejarige Racijn 24| a 25tweejarige dito 24 a 24£. Amsterdam, 12 en 14 November. Vee. Runderen lste kwal./140 a 160; 2de kwal. f 130 a 150; 3de kwal. 110 a 140. Melk- en Kalf-Koeijen 100 a f 160. Schapen 22 a 26. Varkens 46 a 50 cts. per N. ffl. Boter per 40 Ned. ffi: Friesclie 52 a 55, Kuinder 52 a 55; Kampcr 55 a 57Deventer 48 a 51 Zwolsche f 52 a 55. Granen en Zaden. Tarwe 129 ffi bonte Poolsche f 423 a 424; 125 ffi bonte dito 405. Rogge ruim prijshoudend

Weekblad van Haarlemmermeer | 1860 | | pagina 3