- 3 Rijnland. n, art. 4voor premien voor Landbouw. •wetgevende magt de onverantwoordelijke manier, waarop met deze gronden wordt omgesprongenzeer zeker zou afkeuren. Nu wenschte Z. E. A. door den Raad gemagtigd te worden om bij Z. Exc. den Minister van Financien nogmaals eene poging aan te wenden tot afstand dier gronden aan de gemeeute met of zonder geldelijke opoffering. De heer Lewis vraagt voor hoelang die gronden zijn verbuurd. De voorzitler antwoordt: voor 3 jaren. De heer t Ho oft heefl, met het oog op den finan- cielen toestand der gemeente, nog al bezwaar tegen het denkbeeldom die gronden te koopen. De Voorzitter meentdat de Staten-Generaal zeer waarschijnlijkwanneer eene wet des betreffende wordt ingedieud dezelve zonder geldelijke opofferingen aan de gemeente zullen willen afgestaan hebben. Spreker deelt nog mede, dat hij van den vorigen Minister van financien in der tijd voor deze zaak eene officiele belofte heeft ontvangen, toen namelijk aan het Kruisdorp de eerste school was gesticht, was er sprake om hem (den Burgemeester) te doen gijzelen voor het willekeurig in bezit nemen van den grond waarop die school gebouwd is. Hij trof evenwel met Z. Exc. den Minister het volgende vergelijkhij (de Burgemeester) zou voor deze zaak excuus verzoe- ken, en de minister beloofde, dat als het proees tus- schen het Rijk en de stad Leiden in het voordeel van het Eijk werd uitgewezen, Z Es,c. alsdan eene wet over den afstand der dorpsgronden aan de gemeente aan de Tweede Kamer zou voorstellen. Toen evenwel later Z. Exc. aan deze belofte werd herinnerdver- klaarde hij om politieke redenen goed te vinden, om niet aan zijne belofte te voldoen. Op grond van een en ander stelt spreker zich nog al wat voor van zijn onderhoud met den tegenwoor- digen Minister van financien. Het voorstel van den Burgemeester wordt met al- gemeene stemmen aangenomen De heer Verpl oeg maakt het Dagelijksch Bestuur opmerkzaam op de behoefte, welke er aan de nood- school te Abenes is aan goten, om regenwater te vangen. De "Voorzitter antwoordt, dat men hierover met den eigenaar van dat gebouw reeds in overleg is getreden. De heer Koot vraagt, of hij ook betaling kan erlangen voor het transporteren van een' krankzin- nige met een wagen naar Meerenberg. De Voorzitter antwoordt, dat dit buiten hem ge- schied is, dat hij ook volstrekt geen regt heeft om iemand op te ligten als deze persoondaar het niet eens bewezen is, of hij wel krankzinnig was. Had hij dat regt, misschien zou hij er nog al dikwijls in deze gemeente gebruik van maken. Hij kan dus voor dit transport geene betaling erlangen. De openbare vergadering wordt hierop veranderd in eene vergadering met gesloten deuren. VEREENIGDE VERGADERING, op 29 December 1860, in het Gemeenlandshuis te Leijden. Tegenwoordig 22 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen en als mededeeling aangenomen eene missive van Gedeputeerde Staten, inhoudende goed- keuring van de Verordening op de doorvaart en het tarief voor 's Molenaarsbrug, Aan de orde is 1°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot het doen van eenige af- en overschrijvinstenals: Hoofdstuk I, art. 10, voor het bijhouden van het gaarderboek/1500 II, art. 1, voor reiskosten van de'boden400 bekeuringen200 2100 Als toelichting wordt door den Voorzitter aange- merkt, dat de bijwerking van het Gaarderboek in 1860 over twee jaren heeft moeten plants hebben, en alzoo tot eene verhooging van kosten heeft aan- leiding gegeven. De verhooging der beide andere posten zijn reeds bij de behandeling der begrooting besproken. Het voorstel wordt daarop met alge- meene stemmen aangenomen. 2°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden omtrent het bepalen van plaatsen voor het ter visie liggen van stukken. Overeenkomstig dit voorstel wordt- beslotendat de kiezerslijsten en verordeningen zullen ter visie liggen op de gemeente-secretarien in al de hoofdplaatsen der hoofddistricten en onderdis- trictenterwijl de uittreksels van het gaarderboek, uithoofde van de meerdere kostbaarheidalleenlijk in de hoofddistricten zullen gedeponeerd worden. Voor den Haarlemmermeer-Polder zal de ter visie ligging aan de drie sloomgemnlen plaats hebben. Mogten er gemeentebesturen gevonden worden welke bezwaar maakten tegen de ter visie ligging van stukken op hunne secretarien, dan zal daarvoor°eene andere geschikte gelegenheid in dezelfde gemeente worden gezocht. 3°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden om het bijwerken van het oude archief van Rijnland op te dragen aan den tijdelijken archivaris, den heer Olivier, welke zich bereid heeft verklaard dit werk, zoo spoedig mogelijkwaarschijnlijk voor het einde van 1864, ten einde te brengenen zulks tegen eene belooning van drie duizend gulden, welke som in drie termijnen zal worden uitbetaald, en wel naar gelang het werk voor een derde, twee derde en ge- heel zal zijn voltooid. Overeenkomstig wordt besloten. 4°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden om trent de garing der bundergelden. Dit voorstel behoorlijk ontwikkeld en toegelicht, en begeleid door twee missiven van den rentmeester, was aan de leden der vergadering toegezonden. De conclusie van hetzelve komt op het navolgende neder 1°. goed te keurendat de rentmeester het garen der bundergelden en de uitbetaling der waarborgpen- ningen aan 14 gemagtigden opdrage, te weten aan een in elk hoofddistrict, behalve in den Haarlemmer- meer-Polderwaar de garing over de drie districten aan een persoon wordt toevertrouwd 2°. te bepalen, dat de gaarders op de hoofdplaat sen van alle hoofd- en onderdistricten telkens min- stens vier nren zitting houden; 3°. het loon van de gaarders te stellen op 2% pCt. zonder meer, der te ontvangen bundergelden, behalve in den IIaarlemmermeerPolderwaar dit loon op 3 pCt. zal worden gesteld 4°. de gaarders het stellen van een persoonlijken borgtogt toe te sfaan, gelijk staande met het een vierde der som, welke bij een omslag van/ 1.80 door hen zou worden ontvangen 5°. niet te treden in het verzoek van den rent meester, om buitengewone belooning voor het op- maken der billetten of andere werkzaamheden. De Voorzitter zegt, dat is ingekomen een adres van den heer Mr. J. P. Amersfoordt (Hoofd- Ingeland-plaatsvervanger)hetwelk aan de vergade ring wordt medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen. De strekking van genoemd adres is de wensche- lijkheid te betoogendat bij het aanstellen van een gaarder voor den Haarlemmermeer-Polder bepaald worde, dat deze in den polder moet gevestigd zijn. Over het voorstel voeren verseheidene leden het woorden wel de heerenJonker, Blusse, Pol, de Clercq, Hoeufft en Viruly, welke alien op verschillende wijzen tot bezuiniging wenschen te ko men, door vereenvoudiging van de wijze van garing. Als resultaat der discussien worden verseheidene amendementen in omvraag gebragt, en wel: 1°. door den heer Blusse, om de garing in het zesde district (Lisse), in het dertiende district (Leij- derdorp), in het veertiende district (Warmond) en in het vijftiende district (Wassenaar) aan den rentmeester op te dragenen zulks zonder vergoeding van kosten. Dit amendemcnt wordt met II tegen 10 stemmen aangenomen. De vergadering telde thans 21 leden. 2°. een amendement van den heer de Clercq, om voor de garing der negen overige districten drie gaarders aan te stellen, met nadere bepaling van hunnen respectiven werkkring. Dit amendement wordt met 18 tegen 3 stemmen verworpen. 3°. Een amendement van den heer Pol, om in plaats van een gaardervoor den Haarlemmermeer- Polder in elk der drie districten, een in den polder wonenden gaarder aan te stellen. Dit amendement wordt met 16 tegen 5 stemmen verworpen. 4°. Een voorstel van den heer Pol, om het gaar- loon voor den Haarlemmermeer-Poldereven als voor de overige districten, op 2'/2 pCt. te bepalen, wordt aansrenomen. 6°. Een voorstel van den heer Viruly, om de garing zooveel mogelijk op te dragen aan gemeente- ontvangerswelke welligt de garing voor 1 f2 pCt. zouden willen waarnemenwordt aangenomen. De overige onderdeelen van het voorstel van Dijk graaf en Hoogheemraden worden met meerderheid van stemmen aangenomen. De Voorzitter zegtdat aan de leden is toegezon den het rapport van de commissie voor het onderzoek van de ontwerp-verordening op deGouwe, en vraagt of de heeren rapporteurs ook nog mondeling iets daarbij hebben te voegen. Daarop verklaren eenige leden, dat zij niet bereid zijn het ontwerp in behandeling te nemen, daar zulks in de oproepingsbrief niet is vermeld geworden. De Voorzitter zegt, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden gemeend hebben dat het ontwerp, in handen eener commissie zijnde, ook zonder nadere kennisgeving in behandeling kon worden genomen, te meer daar het rapport reeds nan de leden was toegezonden. De vergadering vereenigt zich niet met dit gevoe- len van Dijkgraaf en Hoogheemraden, en verzoekt den V oorzitterde beraadslagingen over dit onder- werp op eene volgende vergadering te willen doen plaats hebben. Nog wordt aan de vergadering mededeeling gedaan van een adres van den Hoofd- Ingeland-plaatsvervanger Mr. J. P. Amersfoordt, betrekking hebbende op het ontwerp op de Gouwe, Adressant beklaagt zich over den ongunstigen toe- stand van de Gouwe als vaarwater, en wenscht dat de vereenigde vergadering geen besluit neme omtrent het onderhoud der Gouwekaden, alvorens dit vaar water zal zijn verbreed en verdiept, voornamelijk het gedeelte bekend onder den naam van Kromme Gouwe. De vergadering wordt daarop gesloten. Groningen, 28 December 1860. Met oils berigt dd. 5 Oct. 11. (zie Weelcblad 1860, n°. 41) gaven wij eenige mededeelingen over den uit- slag van den oogst in de provincie Groningenmaar maakten daarbij de bemerking, dat door het laat binnenkomen daarvan de afloop nog niet geheel be kend was. Thansnu bij het meer gevorderde jaargetijde alles binnen gebragt is en er ook veel is afgedorschen kan men naauwkeuriger daarover oordeelen en hebben wij op nieuw onze gewone informatien ingewonnen. Deze bevestigen grootendeels onze voorloopige opgaven. Tarwe levertwat kwantiteit betreft, in sommige streken iets minder dan eene middelmatige opbrengst, in andere iets meer, dooreen goed middelmatig; de kwaliteit laat veel te wenschen over, slecht van kleur, ligt en nog al veel met brand bezet. Rogge dooreen vrij goede opbrengst, kwaliteit zeer verschillender is veel ligte rogge, maar ook meer partijen vat* goede kwaliteit en zwaar gewigt dan aanvankelijk verwacht werd. Boekweit; de Zand-Boekweit levert een kleiner be- schot dan aanvaukelijk gedacht wasterwijl de Veen- Boekweit veel geleden had en slechts weinig opbrengt. Winter-Gar&t zoude bij goede inoogsting een buiten- gewoon groot beschot hebben opgeleverd, thans echter is de opbrengst door het regenachtige weder bij de inoogsting nog al wat verminderdmaar desniettegen- staande levert dit gewas algemecn een meer dan middelmatigen oogst, kwaliteit meerendeels ligt maar gedeeltelijk vrij goed. Zomer- en Knobbegarst hadden veel geleden en dit is in de opbrengst, die buitengewoon groot beloofde te worden, ook duidelijk merkbaar, daar deze slechts op weinige plaatsen meer, op andere minder dan middelmatig is. Dikke Haver, waarraede door het omploegen der Koolzaadvelden eene buitengewoon groote oppervlakte bezaaid was, levert buitendien een ruim beschot, en de totale hoeveelheid is grooter dan sedert jaren het geval geweest is. Kwaliteit grootendeels zeer ligt, ea niet droog, zoodat het voor verre verzendingen nood- zakelijk is, de haver vooraf te droogen. Zicarte en Wilte Voer hebben door de late inoog sting veel geleden, zoo in kwantiteit als kwaliteit; evenwel is de opbrengst der Zwarte hier en daar voldoende. Paardeboonenwaarvan veel te velde gestaan heeft, leveren in het Oldambt een ruim beschot, op het Hoogeland wat minder; maar de geoogste kwantiteit is veel grooter dan in de beide vorige jaren. De kwaliteit is zeer onderscheidenmaar algemeen nat en voor verre verzending alleen door droogen geschikt te makenterwijl een gedeelte te gering is om aan de markt gebragt te worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 3