- 10 Haarlemmermeer. i REGLEMENT VAN ORDE dat aan den voorzilierindien hij geen raadslid is, geene stem in de raadsvergaderingen is toegekend ten derde, dat het gewigt der stem van Wethouders in eenen gemeenteraad en van Gedejmteerde Staten in de vergaderingen van Provinciale Staten aanmei- kelijk minder weegt op het overig aantal leden dier vergaderingendan die van Dijkgraaf en Heemiaden in eene vergadering van Hoofd-Ingelandenen ten vierde vooral, dat de vergadering van Iloofd-Inge- landen geen collegie van bestuurmaar van toezigt ia, en er tusschen hare roeping en die van eenen gemeenteraad of de vergadering van Provinciale Staten een hemelsbreed verschil bestaat. Naar wij vernemen, beeft zich in deze gemeente eene commissie gevormdmet bet doel om bij de meergegoede inwoners der gemeente eene collecte te doen°, ten einde eenigermate te belpen voorzien in de zeer dringende behoeften der in armoede verkeerende bevolking. Yelen zullen zeker deze tijding met blijdscbap ver nemenvele inwonersdie uit aanschouwing de be hoeften eener arme bevolking ten platten lande in het larre jaargetijde kennen, en die met tijdelijke middelen meer gezegend zijn, zullen zeker geene aan- sporing beboeven, om bij die gelegenheid naar ver- mogen bij te dragen tot tijdelijke leniging van zooveel ellende, en ook de land-eigenaars, die buiten de ge meente wonen, zullen zeker gaarne iets afzonderen ten eindevan hoevele zijden er ook gevraagd worde aan den nood der armen te gemoet te komen in eene gemeente, wier armbesturennog door geene schen- kingen of legaten gesteund, over geene andere mid delen kunnen bescbikken, dan die de nijvere, maar nog niet bijzonder welvarende en zwaar belaste bevol king kan schenken. De Redactie verklaart zicb daarom gaarne bereid giften in ontvangst te nemen aan bet adres van den loekhandelaar C. M. van Gogh, Leidscheslraatte Amsterdam, en zal die met den meesteu spoed over maken. Van het ontvangene zal in bet Weekblad melding worden gemaakt. den stal gebragt te worden. Voor dit werk heeft men slecbts een man en een jongen noodig. Met den wortelsnijder kunnen door twee man in een uur tijds 40 mud mangelwortels gesneden wor den. Zij worden dan tevens met baksel vermengd en op de spoorwagens geladen. De haverbreker breekt 6 mud haver per uur, met een werkman. Met de cirkelzaag werd in drie dagen tijds 40 kub. el brandhout ten dienste der bakkerij en mel- kerijmet behulp van twee man kort gezaagd. Het stoomwerktuig op de Badhoeve dat bij den brand van het vorige jaar zeer veel geleden had, is ten genoegen van den eigenaar bersteld in de fabriek van de heeren Zimmer en Zonente Amsterdam. De prijs van het Dorschwerktuigbedraagt aan de fabriek geleverd90 pond sterling of 1080. Yoor de koestal ligt een spoorweg waarlangs het voeder voor 71 stuks vee wordt aangevoerd, voor wier verzorging 3 man voldoende zijn. Een 40 tal varkens wordt eveneens door 1 man verzorgdterwijl deze tevens met het opzigt over het pluimvee en het magazijn belast is. In de varkenstal vindt men de ijzeren pendulum troggen van Croskill, die ook op de modelhoeve van Prins Albert te Windsor in gebruik zijn. Een der paardenstallen is onlangs voorzien gewor- den met 10 paar ijzeren ruiven en voederbakken, uit de fabriek van Barrett, Exall en Andrewes; zij zijn eerst kort in gebruik, doch voldoen goed daar er weinig hooi bij vermorst wordt, en de bakken zeer geschikt zijn om gesneden voedsel in te voederen. Een aantal belangstellenden waren met arresleden waaronder met 4 paardenherwaarts gekomen om al deze inrigtingen te bezigtigenen bij het helder winterweder gaf dit een zeer levendig tooneel. Alle keerden zeer voldaan over het geen zij zagen en erkentelijk voor de welwillende en guile ontvangst hier genoten huiswaarts. De Heeren Keyser en Swertz, bij deze proef- Weshalve zij beleefdelijk verzoekendat door Z.Ed, Gestr. aan het bestuur van Rijnland zal worden voor- gesteld een tweetal Inwoners uit dezen polder tot de keuze van eenen gaarder. In de meening dat er op goede gronden tegen dit verzoek geene bedenkingen kunnen worden aangevoerd en Z. Ed. Gestr. voorzeker deze gelegenheid om iets tot welvaart van den polder en de gemeente te kunnen bijdragen, niet zal laten voorbijgaan, wagen zij het om met vertrouwen Z. Ed. Gestr. gunstige Het nieuwe driepaards stoomdorschwerktuig van Ran somes en Sims, dat den 9den Januarij op de Badhoeve door vele belangstellenden bezigtigd werd, verdient daarom inzonderheid de aandacht, wijl het graan daarmede gedorsclit en marktschoon wordt geleverd en het evenwel slechts eene drijf- kracht van 4 paarden vereischt. Vroegere werktui- gen maakten of het graan niet schoonof vorderden minstens zeven paardenkrachten. Met dit werkluig wordt op de Badhoeve zes mud- den haver in het uur gedorscht; tarwe en garst naar evenredigheid. Yoor het ontbaarden der garst is aan de machine een garstkorter verbonden. Bij het dorschen heeft men het volgende personeel noodig: een machinist en een jongen, drie man in den berg om het graan af te gooijen op de spoor wagens, een insteker op het werktuig, bij tarwe twee en bij haver vier man voor het wegdragen van het stroo, en een man voor het opmeten van het graan. Het stoomwerktuig verbruikt een half mud steen- kolen per uur, en twee kan olie voor het sraeren van beide werktuigen. Bij de tegenwoordige prijzen van het werkvolk en de steenkolen korat hier het dorschen der tarwe °p 83 x/% cents per mud te staanen van de haver op 39'/^ cents. Hierbij komt echter in aanmerking dat beide tarwe en haver vrij ver uit de bergen of schelften naar het dorschwerktuig werden vervoerd. Als het weder daartoe gunstig is plaatst men het werktuig naast den berg of schelft; hierdoor wint men twee man uit, en het dorschen kost dan nog slechts 65 en 30 cents per mud. De wortel- en stroosnijder kunnen gelijktijdig wer- kenzij worden door riemen die over eene trans- missie as loopengedrevenwaaraan ook tevens nog een haver en boonenbreker, een lijnzaadkneuzer, een driepaards graanmolen met fransche steenen en eene cirkelzaag verbonden zijn. Bij voldoende stoom- kracht zou men al deze werktuigen gelijktijdig kun nen doen werken, maar het komt in den regel voor- deeliger uit er slechts eenige te gelijk in beweging te stellen. De stroosnijder snijdt gemakkelijk 200 bos haver- gtroo in het uur, ter lengte van 2 ned. duimen. Het haksel vnlt terstond in spoorwagens, om naar nerning tegenwoordigverkregen van verschillende belangstellenden aanzoek om inlichtingen tot het le- veren°van dergelijke werktuigen. Ingezonden Aan Zijne Excellence den Minister van Einancien, te 's Gravenhage Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden alien inwoners der gemeente Haar lemmermeer; Dat ter hunner kennisse is gekomendat in de meeste plattelandsgemeenten van Noord-Holland niet meer door de Postbeambten boven het gewone brie- venport eenige vergoeding geheven wordt voor de bezorging der brieven Dat dit hier evenwel nog altijd plaats heeft ten bedrage voor iederen brief van 2 ct. en vooi iedere Courant van 1 cent. Dat dit juist voor hen zeer bezwarend is, omdat de correspondentie om verschillende redenen in verge- lijking van andere plattelandsgemeenten hier zeer druk is. Weshalve zij eerbiediglijk verzoeken, dat door Zijne Exc. zal worden bepaald, dat ook hier voort- aan boven het gewone briefport door de biievengaai- ders geene meerdere betaling zal mogen worden geeischt. 't Welk doende enz. HaarlemmermeerJan. 1861. Aan den Wel-Edel Gestr. Heer E. A. Yerster, Rentmeester van Rijnland, Geven met verschuldigde achting te kennen de ondergeteekenden, alien inwoners en Ingelanden van den IIaarlemmermeerpolder Dat ter hunner kennisse is gekomen dat eerst- daags door Z.Edel-Gestr. aan de Vereenigde Yergadering van Rijnland zal worden voorgesteld een tweetal personenwaaruit die Yergadering zal kiezen een gaarder voor Rijnlandsch bundergeld in dezen polder, bestannde uit drie districten Dat het voor dezen polder en de gemeente zeer te bejammeren isdat zoo vele gesnlarieerde beambten er niet in wonen om reden dat dit voorzekei zeei veel tot hare bloei en welvaart zou kunnen bijdragen en het bovendien tot het doen van betalingenhet vragen van inlichtingen enz. zeer dienstig zou zijn Dat er toch voorzeker op eene bevolking van p. m. 8000 zielen wel een zeer geschikt persoon zal te vinden zijn om deze betrekking waar te nemen. J beschikking in dezen te gemoet te zien. 't Welk doende enz. Haarlemmermeer, Januarij 1861. Op verzoek nemen wij op het volgende: VOOR DE Vergaderingen van den Raad der Gemeente Haarlemmermeer. Hoofdstuk I. Van het onderzoek der geloofsbrieven. Art. 1. De nieuw benoemde leden zenlen liunne geloofs brieven, en andere bij art. 17 der wet van 29 Junij 1851 (Slaatsblad, n°. 85) vereischte stukken aan den Raad. Art. 2. Deze stukken worden onmiddellijk in handcn vail Burgemeester en Wethouders restelddie deze onderzoeken, en van hunne bevinding bij monde van den Burgemeester ver- slag uilbrengen en een voorslel doen. Do Raad zal daarna, hetzij dadelijk, hetzij in eene volgende vergadering, beraadslagen en beslissen. Hoofdstuk II. Van het houdeyi der vergaderingen. Art. 3. De vaste vergaderingen van den Raad zullen worden gehouden den laatsten Donderdag van iedere maand en den eersten Dingsdag van September. Voorts zoo dikwijls als de Burgemeester of Burgemeester en Wethouders het noodig oordeclen, of dit door drie leden, schriftelijk met opgave der redenen, wordt gevraagd Art. 4 De oproopingsbriefjes worden, spocdeischende ge- vallen uilgezonderdten minste tweemaal 24 uren voor het houden der vergadering aan de leden van den Raad bezorgd. Zij vermelden den dag en bet uur waarop.en zooveel mogelijk de zaken waarover de vergadering bclegd is, en zijn door den Burgemeester onderteekend. Art. 5. Do openbare kennisgeving van bet belcggen van den Raad zal, spoedeischemle gevallen uitgezonderd, ten minste tweemaal 24 uren voor het houden der vergadering geschiedcn, door het besluit des Burgemeesters op de daartoe bestemdc plaats aan te plakkcn. In spoedeischende gevallen zal de aanplakking terstond 11a het nemen van het besluit geschiedcn. Art. 6. De aan het slot van art. 4 genoemde vermelding der zaken maakt de orde van den dag uit. Art. 7. Ieder lid teekent bij de komst in de vergadering zijnen naam op eene in een boek gebonden lijst. Art. 8. Wanneer de lijst een kwartier uurs na hot uur waarop de vergadering is belegd, door de grootste helft der leden van den Raad is geteekend, sluit de Voorzilier de lijst en opent de vergadering; later inkomende leden teckenen liunne namen onder de sluiting. Volgens genoemde lijst worden de presentie-geldenvoor het bijwonen der vergadering te genieten, onder de leden vcrdeeldj Zij die na hot sluiten der lijst de vergadering binnen tredenj of voor het sluiten der vergadering zich verwijderen, genieten, geen presentic-geld. Indien de grootste helft der leden op het bepaalde tijdstip niet aanwezig is, belegt de Voorzitter eene nieuwe vergadering, op eenen naderen door bom te bepalen dag. Art. 9. Na het openen der vergadering worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen. Art 10. De notulen behelzen de namen der leden die tegen woordig waren, eene beknople opgave van den inhoud van alle ingekomen stukken en gedane mededeelingende gedanc voorstellen, de ingekomen verslagen of rapporten, den zakelijken inhoud van het gesprokene. de besluiten der vergadering en de namen der Leden, die bij de stemming zich voor of tegen verklaarden. Art. II. De voorzitter onderwerpt de notulen aan de goed- keuring der vergadering; goedgekeurd zijnde, worden zij dooi hem geparafeerd. Art. 12. De notulen worden zoo spoedig mogelijk in hcl net geschreven door den voorzitter en den secretaris geleckeni en in het archief der gemeente bewaard. Art. 13. De notulen van de vergadering met gcslotene deuren. worden met gcslotene deuren aan dc goedkeuring des raadij onderworpen. Voorts is op deze de bepaling der vorige artikels van tot- passing. Art. 14. Aan alle besluiten wordt zondcr resumtie gevolj gegeventenzij de vergadering het tegendec! bepaalt. Art. 15. Er worden geene protesten of aanleekeningcn teget genomen besluiten in de notulen opgenomen. Art. 16. Geen lid voert het woord, dan na het van dec voorzitter verzoeht cn verkregen te hebben, de voorzitter vet- lcent het woord in de orde waarin bet gevraagd is. Art. 17. Die orde kan eclfter verbroken worden, wannce een lid hot woord vraagt voor een persoonlijk feit, om cent motie van orde te doen, of over de vaststelling van het vraagpunt Art 18. Voorstellen, vreemd aan de orde van den dag, behalve die door den burgemeester of door burgemeester e: wethouders te doen mocten minstens 24 uren voor de verga dering, schriftelijk en onderteekend, aan den burgemcestet worden ingediend. Art. 19. De voorzitter deelt die voorstellen aan de verga dering mede, en geeft aan den voorsteller bet woord om zw

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2