- 27 - Weekblad van Haarlemmermeer, BIJVOEGSEL Uitgavon. HOLLANDSCHE Maatscliappij van Aandbouw. f)v<r0vamm& TOT HET van Vrijdag 8 February 1861. 1. Teruggave aan andere gemeenten van elders wonende armlastigen hier domi- cilie hebbendef 250. 2. Betalingen aan hier domicilie heb bende en hier wonende. 50. 3. Idem elders domicilie hebbende. 1500. 4. Schrijfbehoeftenvuur en licht60. 5. Presentiegeld der leden van het Arm- bestuur110.— 6. Armbussen12.— 7. Salaris van 1 boden 75. 8. Onvoorziene uitgaven43. Totaal 2100. Becapitulatie. Ontvang2100.— Uitgaaf2100.— SaldoNihil. Achtereenvolgens wordt deze begrooting, eerst de algemeene strekking, daarna iedere post in het bij- zonder en eindelijk in zijn geheel, met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna wordt met algemeene stemmen aangenomen om aan het Burgerlijk Armbestuur een subsidie te verleenen ten bedrage van 1500.en ten ge- volge daarvan met algemeene stemmen besloten, om de gemeente-begrooting voor 1861 te wijzigen en de som van 1550.nu voorkomende in hoofd- stuk 7 art. 8te brengen op hoofdstuk 7 art. 9. Aan de orde isgedistilleerd. De voorzitter doet mededeelingdat Burg, en Weth. genoodzaakt zijn geweest, om den hoofd-commieswien bij raadsbe- sluit zijn ontslag was verleendtegen 1 February om slecht gedrag en pligtverzuim in zijne betrekking te schorsen, volgens art. 179 der gemeentewetnu brengt spreker ter sprake de benoeming van eeneu nieuwen hoofd-commies; hij zou niet gaarne zien, dat er in overeenstemming met een der Wethouders besloten werd, om voortaan zoodanigen ambtenaar niet langer aan te stellen, daar het toch voor het andere personeel, met de surveillance belast, onmo- gelijk is om goed te controleren. Bij sommigen toch, zoo als bij de veldwachters, is het bijzaak, en van de anderenzijnde de sub-ontvangersis 00k niet veel te venvaclitenomdat deze dagelijks kantoor moeten liouden en zelfs, naar het onlangs uitgedrukte gevoelen van den Baadin den hieraan te besteden tijd zoo vrijgevig mogelijk moeten zijn. De heer Spaans beaamt ten voile al het door den voorzitter aangevoerde. De heer 't Ho oft is vooral tegen het op nieuw benoemen van een hoofd-commiesmet het oog op hetgeen met den vorige is voorgevallen. Hij gelooft, dat een zoodanige ambtenaar zou moeten zijn een goed berekend geexamineerd persoonmet roeijen en peilen goed bekend, en het zal altijd bezwaarlijk zijn om zoodanig iemand hier te krijgen daar het toch altijd beschouwd wordt als eene onzekere post, wijl men zoo ligt gevaar loopt dat zoodanige belasting op het gedistilleerd later weder wordt afge- schaft, en soortgelijke ambtenaren, die bij het Bijk zijn aangesteld, eene vastere betrekking hebben met vooruitzigt op pensioen. Zijns inziens dus was het veel beter om de in de gemeente aanwezige Rijks- ambtenaren te gebruiken voor een billijk salarisdeze menschen toch zijn daarvoor zeer gesehikt en bekwaam. De voorzitter zegt, dat hij zeer vijandig is tegen het gedurig terugkomen op eens genomen besluiten dit maakt 00k bij Gedeputeerde Staten voorzeker een verkeerden indruk. Ook in de steden worden gewoonlijk de Rijksambtenaren niet voor de gemeente gebruikt. De heer 't II o 0 f t ziet er volstrekt geen bezwaar inom in het belang der gemeente op eens genomen besluiten terug te komen. Hij haalt tot voorbeeld aan de gemeente Aalsmeer, alwaar de controle ook zeer moeijelijk is. Ook daar zijn geen gemeente- ambtenaren. De voorzitter verwondert zich, dat de heer't H 0 0 f t juist hier diezelfde gemeente tot voorbeeld aanhaalt jvaarvan nog' kort geleden door hem getuigd werd, dat de politie er niets waard was. De heer 't H 0 0 f t meent dat er groot verschil bestaat tusschen politie en belastingen. De heer Lewis vraagt inlichtingen over het bedrag dat de belasting op het gedistilleerd netto aan de gemeente heeft gegeven ten vorigen jare. Hoewel er nu geen gelegenheid voor is om dit juist op te rekenen zoo blijkt toch uit de inlichtingen dat het zoo onge- veer/2000 zal zijn. Het voorstel van den voorzitter, om op nieuw een hoofd-commies te benoemen, wordt aangenomen met 6 stemmen tegen 1 (de heer't H 0 of t). De voorzitter doet mededeeling van vijf sollicitanten als: P. A. Heeremans, Nagtglas Versteeg, sub-ontvanger aan den LeeghwaterW. II. V i n k P. J. Garbels en J. A. Strikkeling. De voorzitter stelt voor om den laatsten te benoemen. De heer Knaap vindt dezen tegenwoordig bij Sloten geplaatsten ambtenaar zeer gesehikt. De heer 't II0 0 f t stelt voor om de benoeming tot eene andere vergadering uit te stellen. In omvraag gebragt, wordt dit voorstel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. {Tegen: de heeren Koot en Spaans). Een voorstel van den heer Lewis, waarbij Burg, en Weth. worden uitgenoodigd eene voordragt van vier personen te doen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is het benoemen van stemopnemers bij de aanstaande verkiezing van een lid der Prov. Staten op den 21sten February. De voorzitter acht het zeer wenschelijk, dat er een inwoner worde gekozen uit deze gemeente, en spoort mitsdien de raadsleden aan om hiertoe hun invloed aan te wenden, dat er zooveel mogelijk door de kies- geregtigden van de stemming gebruik worde gemaakt. Tot stemopnemers worden benoemdde heeren Knaap en van Vuren; tot plaatsvervangersde heeren Koot en Lewis. De voorzitter deelt mededat een voorstel van den heer Lewis, staande de vorige vergadering gedaan door dezen is ingetrokken en daarvoor een ander in de plaats is ingekomenongeveer aldus luidende De ondergeteekende stelt voor, dat door den Baad worde beslotendat voortaan alle advertentien de belangen der gemeente betreffende, zullen worden geplaatst in het Weekblad van Haarlemmermeer(Get. C. Lewis.) De heer Lewis licht zijn voorstel toe en zegt het in het belang der gemeente zeer noodig te oordeelen, dat op die wijze alles worde publiek gemaakt door het Weekbladzoo als nu dikwijls plaats heeft door andere couranten. De voorname redenwaarom hij er toe besloten heeft dit voorstel te doen, is het annonceren voor eenigen tijd in de Haarlemsche Courant, met betrekking tot de te benoe men sub-ontvangers. De voorzitter zegt een vriend te zijn van open- baarheid, doch dat die openbaarheid moet vergezeld gaan van waarheid. Spreker zegtik heb vroeger eene conference gehad met de redacteurs van het Weekblad-, bij die gelegenheid betuigde ik mijne in- genomenheid met dit middelom de openbaarheid te bevorderenen beloofde in alle opzigten mijne hulp en medewerking, doch onder voorwaarde, dat alle stukken, de gemeente of mijn persoon betreffende, eerst aan mij ter inzage moesten worden opgezonden, opdat ik in eene noot van zoodanig stuk die op- heldering en teregtwijzing kon geven, welke ik noodig rekende. Toen echter de redactie bij zekere gelegen heid niet aan deze belofte voldeedschreef ik hierover doch ontving daarop geen antwoord. Later heeft mij de redactie over een en ander geschreven, om mij aan mijne beloften te herinneren, en ik heb hierop insgelijks niet geantwoord. Hoe noodig het evenwel is, dat er van sommige ingezonden stukken eenige opheldering wordt gegevenisdunkt mij dat onder an deren duidelijk bewezen is door een ingezonden stukje voorkomende in een der laatst uitgekomen nummers daar toch vind ik den wensch uitgedrukt, dat de gemeente niet weder als in het verleden jaar kostbare processen zal moeten betalen. Zou nu niet het toe- gediende gif bijna zeker zijne schadelijke werking missen, wanneer tot tegengif aan dat stukje in eene noot de verzekering werd toegevoegddat het kost- baarste proces, hetwelk de gemeente vorig jaar verloren heeft, slechts p. m. 20 bedraagt. Mijne conclusie komt dus hierop neder, dat het eene ongerijmdheid is dat een dagelijksch bestuur een blad zou onder- steunentegen hetwelk het regtmatige grieven meent te hebben; zoo iets heeft nergens plaats. De heer 't Ho oft vindt het Weekllad te duur, om daarin alles per advertentie te doen plaatsen, en bovendien heeft ook hij persoonlijk tegen de redactie eene grieve over het niet opnemen van een stukdoor hem in der tijd ingezonden. De voorzitter zegt, dat ook het polderbestuur en Bijnland geene mededeelingen meer doen aan het Weekblad, om dezelfde reden als die van het dage lijksch bestuur der gemeentedit neemt evenwel niet weg dat het dagelijksch bestuur der gemeente daarin nog wel van tijd tot tijd eene advertentie plaatst, zoo als nog kan blijken uit de rekening van het laatste kwartaal van het vorig jaaren met verontwaardiging werpt spreker de beschuldiging van zich, als zoude het verlies van vele abonnes aan hem te wijten zijn; ondersteunt hij het blad niet, om hetzelve tegen te werken is nog nooit bij hem opgekomen. In omvraag gebragt, wordt het voorstel van Lewis verworpen met 6 tegen 1 stem. Zijn ingekomen 2 adressen over den hoofdelijken omslag. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten hiermede over te gaan tot de orde van den dag. Ingekomenvan Gedeput. Staten de goedgekeurde begrooting, de verordening op de belasting op het gedistilleerd en het reglement op het algemeen arm bestuur; een brief van J. Tenser, waarin deze zijne benoeming aanneemt als lid van het burgerlijk arm bestuur, en eenige Provinciale en Staatsbladen. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt door den voorzitter ter goedkeuring over- gelegd de suppletoire begrooting voor eene school op DD n°. 1. Ontvang. Van de gemeentekasf 6832.75 Subsidie van het rijk en de provincie 6832.75 13665.50 Uitgaaf. Het bouwen eener school en onder- wijzerswoningf 13665.50 Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Knaap spreekt nog over klagten bij hem ingekomen, dat de kinderen op de scholen hunne klompen moeten uitdoen, terwijl die met laarzen en schoenen deze aanhouden, waardoor de andere kin deren op de kousen door het vuil en nat moeten loopen hetwelk de overigen in de school brengen. De voorzitter antwoordt hierover te zullen spreken met de schoolcommissie. Afdeeling RotterdamScliledam en Omstreken. VOOR TENTOONSTELLINGEN VAN VEE te liouden omstreeks Paschen van de jar en 1861, 1862. De navolgende Prijzen worden uitgeloofd: A. Gemest Vee. N°. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, oud 4 jaren of ouder, uitsluitend met hard voeder gemest; lste prijs 60 2de prijs 40; 3de prijs/ 25. N°. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, oud 4 jaren of ouder, met spoeling gemest; lste prijs f 50- 2de prijs 30; 3de prijs f 20. N°. 3. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, oud 3 jaren, uitsluitend met hard voeder gemest, lste prijs 30; 2de prijs f 20; 3de prijs 15. N°. 4. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, oud 3 jaren, met spoeling gemest; lste prijs 25; 2de prijs 15; 3de prijs; 10. N°. 5. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, oud 4 jaren of ouder, uitsluitend met hard voeder gemest 1ste prijs 502de prijs 303de Prijs 20. N°. 6. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, oud 4 jaren of ouder, met spoeling gemest; lste prijs/ 40; 2de prijs 25; 3de prijs 15. N®, 7. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Schot, oud 3 jaren, uitsluitend met hard voeder gemest; lste prijs 30; 2de prijs 20 3de prijs 10. N°. 8. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Schot, oud 3 jaren, met spoeling gemest; lste prijs25; 2de prijs 15; 3de prijs 10. N°. 9. Voor het beste, fijnste, blankste en zwaarst gemeste Kalf; lste prijs 15; 2de prijs f 10; 3de prijs 5. N°. 10. Voor de vier beste, fijnste en zwaarste Vette Scha- pen, van Texelsch, Groningsch of ander inlandsch ras; lste prijs 10; 2de prijs /5; 3de prijs 3. N°. 11. Voor het fijnste en zwaarst gemeste Wei-Varken. lste prijs /15; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 12. Voor het fijnste en zwaarst gemeste Spoeling-Varken lste prijs 10; 2de prijs/5; 3de prijs 3. B. Niet Gemest Vee. N®. 13. Voor de twee fijnste en zwaarste Ossen, oud 3 jaren; lste prijs 25, 2de prijs 15; 3de prijs 8. N®. 14. Voor de twee fijnste, jongste en zwaarste Varen Koeijen; lste prijs 25; 2de prijs 15; 3de prijs 8. N®. 15. Voor do twee fijnste en zwaarste Schotten, oud 3 jaren; lste prijs 25; 2de prijs 15; 3de prijs8. NB. Het Vee onder due Afdeeling vervat, uitsluitend voor de velweidertj beslemd, mag niet met Spoeling gevoed zijn. C. Melkvee. N°. 16. Voor de twee beste Melkkoeijenoud 4 jaren of ouder; lste prijs 30; 2de prijs 20; 3dc prijs 10.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 5