44 - Haarlemmermeer. Rijnland. HhhHhhnhh ■HHHHHBhBBHHHHHHHBHHHBI BS door de eerste spade ia den grond cn de ecrste zode uit te steken tot het graven van de ringvaart. Het feest, dat tot aller genoegen is afgeloopen en daarmede ook zeker tot volkomen bevrediging van den gastheerkenmerkte zich door eene groote mate van eensgezindheid en zueht tot zamenwerking, die zeker den bloei en de vooruitgang des polders krachtig knnnen bevordcren. In de Vergadering van het Dagelijkseh Bestuur van 6 Maart is kennisgeving gedaan van eene missive van den heer M. P. T. Previnaire, waarbij deze ontslag uit zijne betrekking van Heemraad aanvraagt. WAARNEKINGEN van 23 Pebr. 's av. 8 ure tot 2 Maart's voorm. 8 ure. Leeghvater. Cruquius Lijnden Kruisdorp. Gevallen regen. 11.SO 11.20 7.45 9.56 Ver- damping. 7.0 8.50 5.70 8.84 Meer verdampt dan gevallen. De getallen zijn Nederl. Meer gevallen dan verdampt 4.80 - 2.70 - 1.75 0.72 - strepen en onderdeelen. Met belangstelling zien eenige ingezetenen uit naar het tijdstip waarop de heer P a b s t hun in de gele- genheid zal stelleningevolge ZEds. uitnoodiging van 5 Pebruarijdeel te nemen in de algemeene verloling ten behoeve der noodlijdenden door den walersnood. Daartoe zou met inteekenlijsten aan de huizen der ingezetenen worden rondgegaanhetgeen nog niet scbijnt te zijn geschied. Behalve de 845.812, die de collecte op den 19 Februarij heeft opgebragt, werden nog twee wisseltjes onder het ingezamelde gevondeneon ten bedrage van/4.86 en een ten bedrage van 14.68, welke men hoopt dat invorderbaar zullen worden bevonden. Bij de herbesteding op 7 Maart van eene tweede kerk en pastorie in Haarlemmermeeris op nieuw aan- nemer geworden de heer D. v. 11 o u t e, voor/34,469. Dingsdag namiddag is in de nabijheid van den Cru quius,in de ringvaart, een 19 j a rig jongeling, komen- de van Woubrugge, van een schip over boord geslagen en verdronken. Alle pogingen tot redding waren door den sterken wind en fellen stroom vruehteloos. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven vail 27 Februarij tot en met 5 Maart 1861. GEBORE 17: Koosje, dochter van J. van Vnuren en G. v. d. Berg. Niesje, dochter van J. G. van Renswouw en A. A. van Bommel. Jacoba Wilhelmina, dochter van J. van Eg- mond en C. van Schip. Helena, dochter van H. Goudriaan en N. Griffeljoen. Jannetje, dochter van C. van Leeuwen en K. Raaphorst. Maria Alida, dochter van J. Lamboog en G. v. d. Zeeuw. OVERLEDENPieter, oud 10 jaren, zoon van J. Koedam en M. Oostbeek. Claus Mangelus, oud 58 jaren, ongehnwd. Gerardus, oud 1 maand, zoon van N. van Egmond en W. van Leeuwen. Jannelje, oud 1 dag, dochter van C. van Leeuwen cn K. Raaphorst. LEVENLOOS AANGEGEVEN: een kind van N. Stokman en J. Straet. ONDERTROUWDII. van Keulen en A. Poot. GEIIUWD geene. VEREENIGDE VERGADERING VAN RIJNLAND, gehouden in het Gemeenelandshuis te Leiden, den 16 den Eebruarij 1361. Tegenwoordig 22 Leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt daarop een verslag uit aan- gaande den toestand, waarin het hoogheemraadschap verkeerd heeft, tijdens den onlangs plaats gehad heb- bende hoogen waterstand en opstopping der rivieren, waardoorin de provincien Gelderland en Noord-Braband zoo veel onheil is teweeggebragt. Hij zegt dat ook de provincie Zuid-Holland in groot gevaar geweest is doordien de Noorder-Lekdijk boven de sluis te Vreeswijk op den 31 Januarij en 1 Februarij jl. op het punt geweest is van te bezwijken en welke de gevolgen van een doorbraak aldaar voor Rijnland zou- den geweest zijn valt moeijelijk te bepalen de laatste xloorbraak aldaar had plaats in het jaar 1747 als wanneer het hoogheemraadschap, zoowel ten opzigte van zijn boezeraals ten opzigte van zijne uitloozings- middelen zich in een' gelieel anderen toestand bevond dan thans. Zeker is het echter, dat eene groote uit- gestrektheid lands onder water zou zijn gezet, en zelfs den Haarlemmermeer-Polder waarschijnlijk indien groote ramp zoude gedeeld hebben. Er bestaat alzoo groote reden tot dankbaarheiddat het dreigend gevaar nog tijdig is afgewend geworden. Dijkgraaf en hoogheem- raden hebben dan ook de zaak niet lijdelijk aange- zienmaar hadden alle die voorloopige maatregelen genomen welke zij in het algemeen belang noodig achtten. De opzigter, de heer de Geus, was door hen naar Vreeswijk gezonden, en gaf hun telkens verslag van den stand der zakenook waren bij alle zwakke of lage plaatsen van den rijndijk de noodige mate- rialen aangevoerd en de noodige bevelen gegevenom dien dijk te kunnen versterken en verhoogen, terwijl zij zelve gereed stonden om zich oogenblikkelijk te begeven naar die punten, welke het meest werden bedreigd. Dit verslag wordt door de vergadering als mede- deeling aangenomen, terwijl zij bij monde van den heer Viruly dijkgraaf en hoogheemraden dank zegt voor hunne ijverige bemoeijingen in deze. De navolgende mededeelingen worden vervolgens als kennisgeving aangenomen 1°. Uitbetaling der waarborgkapitalen vroeger door de vergadering goedgekeurd. 2°. Staat van Rijnlands kas, aanwijzende een be- drag van 10,353.16. 3°. Goedkeuring der begrooting voor 1861, door de gedeputeerde staten van Noord- en Zuid-Holland. Aan de orde is 1°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om- trent den verkoop van eigendommen. Dit voorstel door eene begeleidende missive en staat der eigendommen nader toegelicht, heeft de strekking om de magtiging der vergadering te vragenvoor het in publieke veiling brengenen genoeg geldende ver- koopenvan al die eigendommenwaarvan het duur- zaam behoud niet kan worden geacht in het belang van het hoogheemraadschap te zijn, mitsgaders voor het afkoopbaar stellen van recognitien tegen den pen ning 20, en om de opbrengst van beiden als kapitaal te beleggen. Op dezen staat komen voor 1°. Onder Houtrijk; a. het huis Zwanenburg. met dezelfs aanhoorigheden, verschillende huizen en erven en eenige perceelen grond, meerendeels weiland, groot 4 bunders, 46 roeden; b. de groote Braak en een stukje weiland, groot te zamen 8 bunders, 46 roeden. 2°. Onder Sloten de Zandbraak, Jan Louwe Braak en Nannings Braak, te zamen ruim 4 bunders .groot. 3°. Onder Amsterdam; twee stukjes teelland, groot 1 bunder, 32 roeden, 4°. Onder Haarlemmermeer; eenige perceelen weiland, behoorende tot'hetvoor- malige eiland Abenes, groot 10 bunders, 25 roeden. 5°. Onder Rijnsaterwoude; eenige stukjes tuingrond en boschgrond, te zamen groot 1 bunder, 28 roeden. 6°. Onder Nieuwer-Amstel de Kostverloren-wetering, r.agenoeg 10 bunders groot. Deze eigendommen worden geschat op eene geza- menlijke waarde van 23,580. De recognitien voor afkoop vatbaar op eene waarde van p. m. 100. Dijkgraaf en hoogheemraden wensclien evenwel de bezittingen te Houtrijk Zwanenburg c. a.) voorloopig niet te verkoopenomdat zij nog niet tot besluit zijn ge- komen, van hetgeen in de plaats vau genoemd percecl zoude moeten gesteld wordenen alzoo nog niet kunnen beslissen of eene eventueele verkoop al of niet voordeelig voor het hoogheemraadschap zoude zijn. Bij het in discusie brengen van het geheele voor stel voeren verscheidene leden het woord ten opzigte van het al of niet wensehelijke van den verkoop van Zwanenburghetgeen ten slolte aanleiding geeft aan den heer Blusse om voor te stellen, dat binnen den tijd van 2 maanden door dijkgraaf en hoogheem raden een voorstel ter tafel worde gebragt omtrent de kosten eener opzigterswoning en werkplaatswelke bij verkoop van Zwanenburg in deszelfs plaats zoude behooren gesteld te worden, en wel uithoofde dat de vergadering zich alsdan op een gaaf standpunt zal bevindenhet voor en tegen zal kunnen wikken en wegen en men de eerste de beste geschikte gelegen- heid zal kunnen aangrijpen, welke zich voor den ver koop van Zwanenburg zou kunnen voordoen. Is hij wel onderrigt dan is door eenige industrieelen reeds het oog op dit gebouw geslagen. Dit voorstel wordt met 14 tegen 8 stemmen aan genomen. Het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden tot verkoop van genoemde eigendommenwordt daarop met algemeene stemmen aangenomen, met uitzondering van den verkoop der Groote Braakonder Houtrijk, waartegen zich 6 leden verklaren. De heer Viruly geeft aan dijkgraaf en hoogheem raden in overweging, of de werkplaats te Houtrijk niet geheel zou kunnen gemist worden. 2°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden tot het doen van af- en overschrijvingen. Daar de post van onvoorziene uitgaven uitgeput is, stellen dijkgraaf en hoogheemraden voor eene som van/ 3800, door overschrijving van eenige posten welke zulks toelaten, bij dezen post te voegenten einde daaruit eenige kleine tekorten op verschillende posten te kunnen kwijtenmaar bij name eene som van/ 1215, welke nog voor de daarstelling van het Gaarderboek gevorderd wordt. Eenige leden vragen aangaande dit voorstel nadere inlichtingenwaarna hetzelve met algemeene stemmen wordt aangenomen. 3°. Voorstel van den rentmeester tot goedkeuring van de benoeming van districtgaarders. De voorzitter zegt dat bij hem zijn ingekomen twee schriftelijke voorstellen tot wijziging van het aanhangige voorstel, ingezonden door de heeren hoofd-ingelanden H. Verdegaal en L. Jonker. Dat verder door den heer rentmeester is overgelegd, een aan hem gerigt adres van eenige inwoners eu ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder. Dat laatst- genoemd adres spreekt van een tweetal personen door den rentmeester voor te stellenwaaruit de vergade ring zal hebben te kiezen een gaarder van Rijnlands bundergeld. Dat, daar het duidelijk blijkt, dat deze adressan- ten in dwaling zijn omtrent den aard der benoeming, en bovendien het adres niet aan de vergadering ge rigt ishij vermeent hetzelve ook niet in behandeling kan komen. Verder stelt de voorzitter voor, uithoofde het hier de goedkeuring eener benoeming van bijzondere per sonen geldtde vergadering deze zaak met gesloten deuren zal behandelen. Nadat de vergadering op nieuw openhaar verklaard is gewordenbrengt de voorzitter de ingekomen voor stellen in behandeling. De strekking vau het voorstel Verdegaal is, om op het in de vorige vergadering genornen be sluit, betrekkelijk de aanstelling van districtgaarders, terug te komenen thans in elke gemeente een gaar der aan te stellen. Als motieven worden aangevoerd, dat op deze wijze de schuldpligtigen beter zullen geriefd zijn terwijl zulks voor Rijnlands kas weinig of geen nadeel zal opleveren. De strekking van het voorstel Jonker is, om eene meerdere ruimte van tijd te verkrijgen gedurende de verpligte zittingdagenalmede ten gerieve der schuldpligtigen. Verscheidene leden voeren over deze voorstellen het woordzonder dat de vergadering tot een be- paald besluit dienaangaande komen kan. Nog wordt door den heer Kempenaar voorge- steld, omeven als bij de vorige voorstellen, op het vroegere besluit omtrent de garing terug te komen,, doch zich te bepalen tot het aanstellen van district-1 gaarders, en wel een gaarder voor elk district, met uitzondering voor de drie districten in den Haarlem mermeer-Polder alwaar de garing gevoegelijk door een persoon zou kunnen geschieden. De heer Pol komt bepaaldelijk tegen deze stief-! moederlijke bedeeling van Haarlemmermeer open wenscht dat ook voor elk der drie districten een inwonenden gaarder zal worden aangesteld. Thans vraagt de heer Piek het woord en zegt,; dat hij meent het gevoelen van de meerderheid der vergadering uit te sprekenwanneer hij beweertdat men bij de regeling der garing, zoo als die thans is vastgesteld niet verkregen heeft hetgeen men beoogde, j Men wenschte bezuiniging en had daaraan, wel is waar, het belang der schuldpligtigen voor een ge- deelte opgeofferdmaar ook die bezuiniging was niet verkregenten minste zij was niet noemenswaard. Hij zou daarom genegen zijn het voorstel van den! heer Verdegaal te ondersteunen, ware het niet, dat de thans plaats hebbende districtsgewijze indeeling der gronden daarvoor een wezenlijk bezwaar was, zoo als trouwens door den voorzitter reeds was aange voerd; evenwel hij geloofde, dat men, met wat goe- den wil en eene kleine vermeerdering van werkzaam- heid voor den rentmeester, deze bezwaren zou kunnen te boven komen, maar het was noodig, dat dit punt

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2