WGEKBLAD van 1861. Vrijdag, 12 April. Haarlemmermeer. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. mmtrnrna A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. Afdeeling Haarlemmermeer. HAAKLHHEER, L> Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6, in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Adveetentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. 1 Wij ontleenen het volgende aan het BEEEDENEERD YEESLAG van uen toe- STANU VAN HET ONDERWIJS IN DE GEMEENTE Haarlemmermeerover den Jare I860, INGEDIEND DOOR DE PLAATSELIJKE SciIOOL- 1 Commissie aldaar, aan den Gemeenteraad. In Haarlemmermeer wordt alleen Openbaar Lager Onderwijs gegevendat onderwijs omvat de vakken in art. 1 der wet aangegeven voor het gewoon lager onderwijs. Tot meerdere uitbreiding van het onderwijs en web tot de vakken in art. 1 van i tot p, bestaat woor het tegenwoordige geene behoefte. In soramige gedeelten van het jaar wordt er op enkele scholen des avonds onderwijs gegeven voor hen die door hunnen gevorderden leeftijd en werkzaam- heden de dagschool niet kunnen bezoeken. Het on derwijs omvat alleen het gewoon lager onderwijs. Aanvankelijk moet dit als eene proef worden beschouwd. Bij enkele ingezetenendie door den verren afstand en de slechte wegen geen gebruik van het school- onderwijs kunnen makenwordt in de woningen idoor den hoofd-onderwijzer D. II. Los van de Nieuvve- Wetering gewoon lager onderwijs gegeven. Behalve de twee goedemime en doelmatige school- lokalen in de beide ontworpen dorpenhebben wij gegronde redenen om ons over de drie overige te beklagenzij zijn of schadelijk voor de gezondheid of van onvoldoende ruimte. De geheel exceptionele toe- stand der gemeente heeft zeker den heer schoolop- ziener weerhouden om gebruik te maken van art. 4 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Indien er geene spoedige voorziening in die groote en drin- gende behoefte komtmoeten wij wenschen dat van dat regt gebruik worde gemaakt. Slechts op drie scholen is het getal der leerlingen des zomers meer dan 70; kweekelingen konden daar veel nut doen; het is echter kostbaar en zeer moei- jelijk die van elders te doen komen. Weinige lust en bpgewektheid maken het ondoenlijk die uit eigen disci- pelen te vormen. Den 13 September 1860 werd het bouwen van eene derde openbare school en onderwijzerswoning in Sectie D DKavel 1aanbesteed. De grond daarvoor en voor een' tuin is tegen eene geringe jaarlijksche erfpacht afgestaan door den wel-edelen geboren heer G. Yisser van Hazerswoude te Amsterdam. De heer C. L. Heijninck werd voor/13,175 aan- nemer. Yoor den winter is het werk tot aan het tras- raam met de grondaanvullingen gevorderd. De plan- nen en het bestek zijn gemaakt door den heer van Egmond, en verschillen hoofdzakelijk daarin met de twee vorige, dat school en onderwijzerswoning aan jelkander moeten worden gebouwd. Het rijk en de Iprovincie betalenelk voor de helftde daartoe be- (noodigde gelden. Bij den aanvang van het jaar werd in vier, sedert 1 November in vijf scholen gewoon openbaar lager onderwijs gegeven. Bij gebrek aan een lokaal op de bestemde plaats heeft men geen gevolg kunnen geven aan het besluit van den raad, in dato 28 October en 27 December 1859 genomen, waarbij dat getal op 6 is bepaaldmaar ook dat getal blijkt meer en meer niet voldoende te zullen zijn voor de behoefte en de zoo zeer verspreide bevolking. De scholen zijn toegankelijk voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheiddie er dan ook zonder onderscheid gebruik van maken. De jaarwedde der hoofd-onderwijzers is bij besluit van 4 September 11. goedgekeurd door gedeputeerde staten van Noord-Ilollandin dato 17 October 11. verhoogd tot 700 vaste jaarwedde, eene toelage van 20 pCt. der te ontvangen schoolgelden na aftrek der kosten van schoolbehoeftenmet bepaling dat aan wie der hoofd-onderwijzers geene vrije woning kan worden verschaft eene jaarlijksche vergoeding voor huishuur ad 100 zal worden gegeven. De jaarwedde van de hulp-onderwijzers is bij raads- besluit van 2 October 1860, bepaald op/ 400. Er zijn te vergeefs pogingen aangewend om daarvoor ge- schikte personen aan te stellen voor de scholen in de beide ontworpen dorpen. Op de daartoe gedane op- roeping heeft slechts een sollLitant van ruim 50 jaren zich aangemeld. De belangen der onderwijzers worden zoo veel mo- gelijk behartigdaan den hoofd-onderwijzer der 3de school is bij den aanvang van dit jaar eene zeer goede woning verschaft. De hoofd-onderwijzer van de 2de school moet zich behelpen in eene wel vrij goede woning, doch die te ver van de school is ver- wijderd. De hoofd-onderwijzer van de 4de school heeft slechts eene zeer bekrompen woning, op te ver ren afstand van de plaats alwaar school gehouden wordt. De hoofd-onderwijzer der 5de school moet zich behelpen in een paar vertrekken aanwezig in het huis alwaar op Abenes school wordt gehouden. Het ware te wenschen dat zoo spoedig mogelijk in deze voor die heeren zoo groote ongerijfelijkheid konde worden voorzien. Yoor den ondenvijzer der 2de school bestaat daarvoor uitzigt, dewijl men hoopt dat met 1 Junij de voor hem bestemde en in aan- bouw zijnde school en woning zullen kunnen worden betrokken. Wegens de uitgebreidheid van haar grondgebied en in aanmerking genomen de verspreide bevolking dezer gemeentezouden de bijscholen hier van zeer veel nut zijn. Gedeputeerde Staten wenschen echter dat eerst in de behoefte van het benoodigde aantal hoofd- scholen zal zijn voorzien. Op den 29sten September is een vergelijkend exa- men door den Districts-sohoolopzienerten overstaan van Burgemeester en Wethouders en van de Plaatse- lijke Schoolcommissie, gehouden tot het opmaken van eene voordragt van een vijfden hoofd-onderwijzer. A1 de leden van den raad woonden dit examen bij. Yoor die betrekking hadden zich negen sollicitanten aange meld op den dag van het examen zijn er slechts zeven opgekomen. Op die voordragt werdenin over- leg met den Districts-schoolopziener, geplaatst de hee- heeren C. Hartwigsen, D. Eijnenburg en C. Bouman. Uit hen werd op den 2den October door den Eaad benoemd den heer D. Eijnenburg, ge- wezen hoofd-onderwijzer aan eene bijzondere school te Utrecht. Het onderwijs wordt overeenkomstig de voorsehrif- ten der wet gegeven. In alle scholen wordt onder- wezen in het lezen schrijvenrekenende beginse- len der vormleerde Nederd. taalde gescbiedenis kennis der natuur en het zingen. Over het algemeen kan men dat onderwijs matig noemen. Het geven van onderrigt in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappenhiervoor worden de schoollokalen beschikbaar gesteld waarvan door den predikant der Hervormde gemeente in twee scholen gebruik wordt gemaakt. Behalve de kostendie door het Eijkde Pro- vineie en de Gemeente voor het onderwijs worden verstrektdragen de ouders of voogden in het on derwijs bij voor bet betalen van sehoolgeld en wel voor de leerlingen in de Iste klasse 20 cents, in de 2de klasse 15 cents en in de 3de klasse 10 cents pes week. Dit sehoolgeld heeft in 1860 opgebragt 1245.75. Door den Eaad is in zijne vergadering van den 16den Augustus 11. besloten, dat, te beginnen met 1 Januarij 1861, het sehoolgeld van de leerlingen, welke de openbare scbool bezoekenzal bedragen voor ieder kind in elke klasse 10 cents; dat onder het sehoolgeld is begrepen de vergoeding voor de schoolbehoeften dat voor elke leerlingal woont deze slechts eenmaal in de week het onderwijs bij het voile sehoolgeld van die week verschuldigd isen eindelijkdat het sehoolgeld is verschuldigd door de ouders of voogden der kinderen. De schoolgelden zijn ingevoerd met inachtneming van art. 232236 der gemeentewet. De invordering is geregeld door eene plaatselijke verordening. Bedeelden en zij, die, ofschoon niet bedeeldon- vermogend zijn schoolgelden te betalenworden niet aan de heffing onderworpen. Hun getal is betrekke- lijk gering. Daar de gemeente door de uitgaven tot bekostiging van haar lager onderwijs te zwaar zou worden ge- drukt, is art. 36 der wet toegepasten is door den Koning bij besluit van 14 Sept. 1860, n°. 54, be paald, dat ten laste der gemeente zal blijven de som van/ 900, en is in het overige, ad 4024 elk voor de helft door de Provincie en het Eijk voorzien. Het personeel der Plaatselijke Schoolcommissie be staat uit de heeren Mr. M. S. P. P a b s tvoorzit- terA. 't Ho oft en W. Yerploegh, leden van den gemeenteraadP. B u ij s en P. Beers, notabe- leningezetenen. YEESLAG van het verhandelde in de ver gadering, gehouden in het schoolgebouw aan het Kruisdorp, op Donderdag 28 Maart 1861. Tegenwoordig 46 Leden. De Yoorzitter opent de Yergadering; in korte woor- den brengt hij hulde aan de afgetreden leden van het bestuur, die gedurende de twee jaren, dat de Afdee ling bestaat, hunne beste pogingen in het werk heb ben gesteld om de belangen van den landbouw in den Haarlemmermeer-Polder te bevorderen. Hij spreekt vervolgens die bestuurs-leden toe, welke hunne be trekking behouden hebben, en uit den wensch dat zijin overeenstemming met die leden welke door de keuze der vergadering aan het bestuur zijn toegevoegd

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 1