- 64 Rijnland. Landbouw. Wctenschappelijk gevonnden Vec - Arts Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven ROEPING en BEVOEGDHEID hunne kraclitcn zullen blijven vvijden aan de belangen der afdeeling. Hij spoort ten slotte de leden der afdeeling aan, om door hunne belangstellende mede- werking de pogingen van het bestuur te ondersteunen, en zoo doende de belangen van den landbouw te Haarlemmermeer te bevorderen en den bloei der Af deeling te verhoogen en te bevestigen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt voor om het 4e punt, vermeld op de oproepingsbriefjeszijnde voorstel tot het aan- nemen van nieuwe leden, het eerst te behandelen. Voor het lidmaatschap hebben zich aangemeld de navolgende heeren: Jhr.Mr. J.W. H. Eutgers van Eozenburg, Bos Jr., B. Biesheuvel, Erke- lens, Heykoop, J. Kits Nieuwenkamp, Jhr. "W. A. L. Mock, Schram, Detmeijer, P. Zij- leman, G. Speijers, J. van Zanten, L. J. E. Nieuwenkamp en Aprius. Deze 14 heeren worden bij acelamatie als leden aangenomen. De voorzitter doet mededeeling van a. Missive van het hoofdbestuur aangaande de uit- loving van prijzen voor de tentoonstelling te Alkmaar. Ilij zegt dat het bestuur heelt gemeend aan deze uit- noodiging geen gevolg te moeten geven, aangezien de geldelijke middelen der afdeeling zulks niet veroor- looven. b. Idem aangaande het zenden van afgevaardigden naar, en het leveren van eene geldelijke bijdrage voor den maaiwedstrijd te Haarlemmermeer.De voorzitter stelt voor om de benoeming der afgevaardigden aan het bestuur over te laten. Verder meent hij dat, om reden als boven, het leveren van eene bijdrage in geld uit de kas der afdeeling moeijelijk kan plaats hebben. Men zou evenwel op eene andere wijze van de belangstelling der afdeeling in dezen voor den Ilaar- lemmermeer-Polder zoo belangrijken wedstrijd kunnen doen blijkendoor het disponibel stellen van eenige spannen paarden en manschappenom dienst te doen bij den wedstrijd. De algemeene secretaris heeft ver- klaard dat een dergelijk aanbod aan het hoofdbestuur waarschijnlijk zeer welkom zoude zijn. Verder zegt de voorzitter dat het aan het bestuur wenschelijk is yoorgekomen dat, ook tot opluistering van den wed strijd iets door de afdeeling gedaan werdhij stelt daarom voor, dat het bestuur gemagtigd worde, in overeenstemming met het gemeente-bestuur, pogingen aan te wenden om eenige gelden bijeen te verzamelen ten einde bij die gelegenheid eene Ilarddraverij te doen plaats hebben. Conform deze voorstellen wordt besloten. De heer Amersfoordt zegtdat hij ter mede- dinging een wagen en kar voor het vervoer van hooi zal inzendenen dat hij de paardenwelke voor deze voertuigen gespannen zullen zijntevens ter dispositie van het hoofdbestuur stellen zal. De heer Nieuwenkamp biedt insgelijks een span paarden tot dat doeleinde aan. Later volgen nog eenige andere leden het voorbeeld van genoemde heeren, zoodat voor 7 a 8 span paar den wordt ingeschreven. Nog wordt door den heer Amersfoordt gezegd, dat hij gedurende den wedstrijd zijne bouwerij ter bezigtiging zal openstellen voor al de leden der Holl. Maatschappijtegen betaling van 25 cents, ten be- hoeve van de kas der afdeeling. Voor dit bewijs van welwillendheid wordt den heer Amersfoordt door de vergadering, bij wijze van applaudissementdank gezegd. De heer Nieuwenkamp stelt voor, dat door het bestuur eene poging worde aangewend bij den heer Wilson, om van dien heer eene toezegging in ge- lijken zin te bekomen. Daartoe wordt besloten. c. Missive van het hoofdbestuur, inhoudende: de aanvrage om een verslag van den landbouw te Haar lemmermeer. De voorzitter zegt dat het bestuur eenigzins is afgeschrikt geworden door het veel om- vattende van het werk dat hieraan verbonden is en daarom wenscht, ten minste voor dit jaar, geen ge volg aan dit verlangen te geven. De heer Amersfoordt voert aan, dat in vorige jaren een dusdanig verslag in korte trekken gegeven is en meent dat in het verslag, dat jaarlijks door den burgemeester wordt opgemaakt, welligt hiervoor de noodige inlichtingen zouden te vinden zijn. De heer P a b s t verklaart zich op het verzoek van den voorzitter, bereid om het verslag, dat door hem in het begin der maand April zal worden opgemaakt, nadat hetzelve aan gedeputeerde staten zal zijn op- gezonden, ten beste te geven aan het bestuur der afdeeling. Thans worden de prijzenop de tentoonstelling te Gouda behaalddoor den voorzitter met eene toepas- selijke toespraak uitgereiktals aan J. E o o d e n- burg voor winter-roggele prijs, 20. M. van Splunter voor klaver-hooj, 3e prijs, getuigschrift. Benevens een prijs van het bestuur, bestaande in eene zilveren medaille, aan den heer E. Jefferson te York in Engeland, voor planteekeningen eener bouw- hoeve, ingezonden door de tusschenkomst van den heer Amersfoordt. De heer Amersfoordt doet eenige mededeelingen omtrent den Inzender en deze teekeningenen belooft dezelve in eene volgende ver gadering ter bezigtiging te zullen stellen. De rekening over het jaar 1860, sluitende met een batig saldo van ruim 25 wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt dat er laatstelijk bezwaar ont- staan is bij de toepassing van art. 6 van het huis- houdelijk reglement, ten opzigte van de plaats waar de vergaderingen behooren te worden gehouden uit dien hoofde heeft het bestuur het wenschelijk geacht, dat het verbod om in herbergen te vergaderenin zoo verre worden opgeheven, dat zulks bij dringende noodzakelijkheid wel zal kunnen plaats hebben; het stelt daarom voor de laatste zinsnede van de le alinea van genoemd artikel aldus te lezenbij voorkeur niet in herbergen". De bepaling van de plaats waar de volgende ver gadering zal gehouden worden, wordt na eenige dis- cussie aan het bestuur opgedragen. Verloting van eenige landbouw-gereedschappen. Hiertoe waren door het bestuur uit de kas der afdeeling aangekocht 7 stuks kleine voorwerpen van praktisch nut voor den landbouwals een Amerik. bijl een hamereen plantenstekereen sectateureen snoeimes, een ijzeren koe-klaaf, een touwwinder. Yoorts drie exemplaren der beschrijving van den Hyppo-Lasso. Ook werd nog bij deze verloting gevoegd een nest groentemanden, tot dat doel geschonken door den heer A. H. van Wickevoort Crommelin. Daar de punten ter behandeling zijn afgeloopen, zoo vestigt de voorzitter de aandacht der leden op de schade welke telken jare en ook gedurende dezen winter aan de gewassen zijn veroorzaakt, door den worm,hemelt genaamd. Hij deelt dienaangaande zijne bevinding mede en vraagt of aan een der leden niet een rniddel bekend is, gesehikt om dit bezwaar te bestrijden of te voorkomen. Verscheidene leden voeren hierover het woord, waarvan de slotsom isdat aan geen der leden een beproefd goed middel bekend isdat de schade voor- namelijk wordt aangerigt op gescheurde weilanden en klaverveldenzoowel op die welke slechts met eene ploegsnede zijn omgelegd, als op die welke getwee- diept zijndat er evenwel voorbeelden zijn van de vernieling van het gewasuitgezaaid op landdat nog nimmer in weide gelegen had. Dat het scheuren van weiland in den zomer, en vooral het herhaald ploegen in de maanden Julij, Augustus en September een gunstigen invloed schijnt uit te oefenen dat o. a. ook wordt aanbevolen het bestrooijen van het gewas met roet of gaskalkzoo ook het weeken van het zaaizaad in roetwater. De voorzitter beveelt deze zaak aan de aandacht der leden ten zeerste aan, en ver klaart zichop voorstel van een der ledenbereid om bij eene volgende vergadering dit onderwerp als punt van behandeling op het oproepingsbriefje te doen plaatsen. De voorzitter deelt nog mede dat door een belang- stellend lid der afdeeling eene som van tien gulden is disponibel gesteld, om bij eene volgende gelegen heid als prijs te kunnen dienen. De vergadering gaat daarop uit een. Yoor de monstering van hengsten en veulens waren slechts weinige paarden ingezonden. Twee hengsten kwamen te laat om te kunnen mededingen. De prijs voor den schoonsten dekhengst, bestaande in een fraai wollen dek met singelwerd toegewezen aan den 2jarigen hengstingezonden door B. Biesheuvel. De premie voor het beste veulen kon niet worden uitgereikt. Nog was ter bezigtiging ingezonden door den voor zitter een paarden-dwangtuig of Hyppo-Lassoeen ronde houten duiker voor sloot- of grepdammenver- vaardigd van duimslatten, welke wigvormig in elkaar sluiten en met ijzeren bandjes bevestigd zijn. Zij wor den geleverd door A. Biemond, mr. timmerman te Hillegom, voor den prijs van p. m. 50 cents per nederl. el, bij eene wijdte in den dag van 10 nederl. duim. Deze duiker werd door velen zeer doelmati geoordeeld, en aan denzelven de voorkeur toegekend boven de aardenpijpenwelke in meer dan een opzigt minder schijnen te voldoen. Door den smid A. van der Kloot waren twee door hem vervaardigde voetploegen tentoongesteld. van 1 April tot en met 8 April 1861. GEBORENJacobus, zoon van J. J. Verdoes en M. Kernel- rood. Maria, dochter van J. Lieverse en C. van Tongeren.— Wolmouth Baddina, dochter van J. Kruiswijk en N. Veelekamp, Johanna Jacoba dochter van IJ. Koole en C. van Leeuwen. Cornelia, dochter van A. J. v. d. Vaart en M. Goeverden. Wilhelmus Adriaanzoon van A. Pruijsers en C. Boezer. Gerarduszoon van P. Goossen en A. van Kuin. -Jan, zoon van J. Stokman en D. Lntkenhuis. Geertruida, dochter van S. van Egmoud en C. Siemons. -Jan zoon van A. van Wiji en A. "W. van Wageningen. Emerentianadochter van G, Strijk en II. Kroon. Johanna Christina, dochter van K, Kniep en J. Hameetman. OVERLEDENMagdalena van der Noloud 87 jarenge- huwd met J. v. d. Lelij. Berdina, oud 19 jaren, dochter van G. Krak en L. Teunisse. Grietje Groot, oud 66 jaren, wed. G. Korver. LEPENLOOS AANGEGEVENeen kind van J. de Kuijet en H. Bakker. ONDERTROTTWDC. van Leeuwen met N. Hoek. G, Spaans met G. Kooij. GEHUWD: G. van Weelden met C. van KerkwijkC; Leeflang met C. Terpstra. J. H. Bakker met E. den Haan. - P. Klaaren met M. Schreuder. M. van Andel met A. "Wou- ters. P. Plugboer met A. Bart. Bij de op 4 April gehouden verkiezingen van 1 hoofd-ingelanden en 3 hoofd-ingelanden-plaatsvervangers zijn met volstrekte meerderheid van stemmen gekozei de volgende heeren als hoofd-ingelanden in het 8stt district J. W. S. Eoeloffs; in het 9de district B Kop; in het 12de district J. van der Breggen: in het lode district Mr. P. L. E. Blusse. Al hoofd-ingeland-plaatsvervangerin het Sste district Sj A. van Hoogstraten; in het 9de district C. Treur Ter verkiezing van nog 1 hoofd-ingeland-plaatsveii vanger voor het 6de district, Leijderdorp, zal de^ 18den April eene herstemming gehouden worden tusschen de heeren G. van der Poel Jz. en J. viij Man n ek u s. VAN DEN Onder de vakken die aan de vee-artsenijschoj gedoceerd wordenbehoort ook de leefregelkunde dr huisdierend. i.de kennis van het dier in da gezonden staatmet inbegrip van alles wat strekke kanom het in dien gewensebten staat te behouden; dat theoretisch onderrigt gaat gepaard met praktisck waarnemingen op het vee, te dien einde daar aanw zig. Zij maakt een voornaamjahet nuttigste gf deelte der vee-artsenijkunde uitwijl het altijd no; beter is eene ziekte voor te komendan haar i genezen. Plet is dan ook van groot belang, d: de beoefenaar der vee-artsenijkundeop dat da dier wetenschap, zich in het bijzonder toelegge; vooralomdat de huisdieren door den mensch in eene onnatuurlijken in eenen gedwongen toestand geplaali zijneen toestandgeheel afwijkende van dien i den vrijen natuurst'aat en die ze belet gehoor te gevei aan hun instinkt, hetgeen anders aangeelt wat nuttigj wat sehadelijk voor ben isen van daar dan ocj dat de meeste ziekten onzer huisdierenuit gebreke in den leefregel ontstaan en dat velen er vanallee reeds door eenen veranderden of verbeterden leefregel te berstellen zijn; terwijl eindelijk, voedsel, dranl verblijf, enz. eenen grooten invloed op de werkii der geneesmiddelen uitoefenen. Daarom, als de vee-arts in den loop zijner pral tijk ziekten ziet ontstaan waarvan de oorzaken h nelijk in eenen verkeerden leefregel moeten gezoct wordenof wel dat deze de toegediende medicijflf tegenwerkt, dan dient zijne kennis van de leefregel kunde hemom die oorzaken op te sporenom die: nadeeligen invloed uit den weg te ruimenen behooi bet wel degelijk tot zijne roeping, of wil men lievei tot zijn vak, om den veehouder daar opmerkzaam o| te makenen hem aan te radendaarin verbeterin, of verandering te brengen. En mogt nu na eene veeljarige ondervitiding e! dagelijkscben omgang met kundige landbouwers, 4 gelegenheid zich aanbiedenom in nog ruimer krii: nuttig te kunnen zijndan kan hem de bevoegdheii niet ontzegd worden om ook zijne bescheidene ning op dit punt mede te deelen; en mag H overtuigd van zijne goede en belangelooze bedoelingei; met grond verwachtendat geen verlicht en onbevoo' oordeeld landbouwer hem dit ten kwade zal duider N. V. H.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2